időjárás;eső;Dunántúl;szél;vihar;viharkárok;orkánerejű szél;

Viharfelhők Budapesten a Városliget fölött július 7-én

Orkánerejű széllel söpör át Magyarországon a vihar, eddig főleg a Dunántúlon pusztított

A Balatonnál 130 kilométer per órás sebességű széllökéseket is mértek, a katasztrófavédelemnek több mint ötszázszor kellett beavatkoznia a kidőlt fák okozta károk elhárítására. A vonatközlekedés most a vihar miatt állt le a balatoni szakaszon, egy időre lezárták a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret, jelentős késésekre figyelmeztet a Budapest Airport.

A Dunántúlra már hétfő délelőtti, kora délutáni órákra megérkezett a hidegfront, és hatalmas 20-22 fokos hőmérsékleti kontraszt alakult ki a nyugati és a keleti tájak között – számolt be az Időkép a kialakult időjárási helyzetről. – Amíg az Alföldön tombol a kánikula, és többfelé mutatnak 35-37 fok körüli értékeket a hőmérők, addig nyugaton csak 15-17 fok van. A hidegfront mentén hevesebb zivatarok is kialakultak, melyek délnyugat felől északkeleti irányba haladnak tovább. Legerősebben a Balatonnál csapott le a vihar, Balatonfüreden orkánerejű, 130 kilométer/ órás széllökések kísérték a zivatarláncot – tették hozzá.

A beszámolók szerint a gyorsan robogó zivatarlánc viharos kifutószéllel érkezett meg Pécsre és a Balaton térségébe is. Fonyódon óránként 100, Alsóörsön 103 kilométer per órás szelet mértek, míg Pécsett meghaladták a 90 kilométer per órát a szélrohamok kisebb porvihart okozva a front érkezésekor.

Adony környékén jégeső is volt. A Hungaromet kedd éjfélig kiadott figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő késő estig több hullámban, többfelé várhatóak zivatarok, 60-80 kilométer per órás széllökések, jégeső és felhőszakadás is kialakulhat főként a Dunától keletre. Az Alföldön délután, kora este a zivatarrendszer hatására 110 kilométer per óra körüli vagy feletti széllökések is előfordulhatnak. Késő estétől keleten is csökken a zivatar valószínűsége, majd hajnaltól délnyugaton valószínűleg újra ki fognak alakulni zivatarok, szélerősödés, lokálisan jelentős mennyiségű csapadék vagy felhőszakadás kíséretében.

Hétfőn már tombolt a vihar a Dunántúlon, ahol a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapja szerint kora délutánig több mint ötszáz helyre riasztották a tűzoltókat a vihar miatt. Veszprém, Fejér, Somogy, Komárom és Baranya vármegyében kellett eddig a legtöbb alkalommal beavatkozniuk, jellemzően kerítésekre, épületekre dőlt fákat távolítanak el. – Alsóőrsön két személygépkocsira szakadt egy nagy méretű fa, amely egy villanyvezetéket is leszakított.

Szintén Alsóőrsön, a strandon és környékén több fa kidőlt, Csopakon pedig egy fa és három villanyoszlop dőlt ki, egy fa itt is személygépkocsira borult. Balatonalmádiban egy tábor területén dőlt ki öt fa, az ott tartózkodókat biztonságba helyezték. Balatonkenesén is parkoló autóra szakadtak faágak. Kaposváron egy lakóház udvarán lévő üvegházra dőlt egy nagy méretű diófa. Az M7-es autópálya Fejér vármegyei szakaszán, Polgárdi közelében lehasadt faágak akadályozzák a forgalmat. Pécsett parkoló autókra hasadtak nagy méretű faágak, Villánykövesdnél pedig a vasúti pályaszakaszt zárták el a kidőlt fák. A tűzoltók folyamatosan dolgoznak a viharkárok felszámolásán – írták. 

Nem sokkal délután négy óra előtt  a HungaroMet zivatar veszélye miatt adott ki harmadfokú, piros riasztást Békés vármegye, Hajdú-Bihar vármegye, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye területére. Mint írták, az érintett területeken: Fokozott a veszély, heves zivatarok várhatók, és a zivatarokat kísérő szél, jégeső is jelentős kockázatot jelent. Amint arról beszámoltunk, a vonatközlekedésben most az átvonuló vihar okozott károkat a felsővezetékben a Balaton északi és déli partján, valamint a győri fővonalon is. A Mávinform a Facebook-oldalán jelentős változásokra, pótlóbuszos közlekedésre figyelmeztetett. Arról is írtunk, hogy viharkárok miatt átmenetileg lezárták a Liszt Ferenc Repülőteret. Az Időkép azt írta, hogy itt kiadós jég is társult a zivatarokhoz, Vecsésen és Ferihegy környékén akkor jégeső hullott, hogy bokáig lehetett gázolni benne, fehér lett az udvar, az utca és a parkoló is.

A Budapest  Airport hivatalos közleménye szerint a futópályákra kerülő törmelék miatt biztonsági okokból zárták le a pályákat zárták, és átmenetileg felfüggesztették repülőtér működését.

BKK Info közlése szerint Budapesten is a kötöttpályás és a közúti közösségi közlekedésben, is gondot okozott a vihar.  A főváros több kerületében az erős szél miatt kidőlt fák nehezítik a közlekedést. Így a H5-ös HÉV helyett Szentendre és Aquincum között pótlóbusz közlekedik, a H8-as HÉV Mogyoród és Kerepes között egy vágányon, az Örs vezér tere irányú vágányon közlekedik. Ugyancsak pótlóbusz közlekedik fakidőlés miatt az 56-os, az 56A és a 61-es villamos helyett Budagyöngye és Hűvösvölgy között. A 12-es és a 14-es villamos Káposztásmegyer, Megyeri út, valamint Rákospalota, Kossuth utca és Rákospalota-Újpest vasútállomás között nem közlekedik, a kimaradt szakaszon pótló autóbusszal utazhatnak. Több járat terelve közlekedik, több megállót is kihagyva.

Szinte az első nagyobb nyári vihar után letérdelt a közlekedés.