Balaton;nyár;strandok;kutyabarát szálláshelyek;2025;

A kutyák már több balatoni strandon is kedvükre úszkálhatnak

Nyaralás házi kedvenccel: nagy versenyelőnyt jelenthet egy szálláshelynek, ha kedvesen fogadja nemcsak a két-, hanem a négylábú vendégeket is

 Az állatbarát hotelek népszerűsége folyamatosan emelkedik.

Egyre több utazó dönt úgy, hogy házi kedvencét is magával viszi a nyaralásra, ami a szálláshelyek működésére is komoly hatással van. A szálláskeresés során mindinkább fontos szempont, hogy egy hely valóban állatbarát legyen, tehát ne csak fogadjon kisállatokat, de valódi kényelmet is nyújtson számukra. A kutyák a leggyakoribb útitársak, különösen a kisebb testű fajták, de egyre többen utaznak a macskájukkal. A szálláskeresés során az „állatbarát” szűrő egyre gyakrabban kerül elő, és a vendégek nemcsak azt várják el, hogy a szállás fogadja a kisállatot, hanem hogy a négylábúakat is ugyanolyan vendégszeretettel várják, mint a gazdikat. A legnépszerűbb extra szolgáltatások közé tartoznak a saját fekhely, etető- és itatótál a szobában, kisállatüdvözlő csomag (például jutalomfalat, játék), kis­állat-sétáltatás vagy állatorvosi kontakt, könnyű hozzáférés a zöldterületekhez, kutyaparkokhoz, sőt sok helyen külön kisállatmenü is elérhető.

A szállásadók egyre tudatosabban reagálnak erre a növekvő keresletre. Az állatbarát szobák kialakítása, speciális takarítási protokoll bevezetése, valamint a háziállatok számára biztosított kiegészítő szolgáltatások ma már nem extra figyelmességek, hanem üzleti szükségszerűségek.

A legtöbb helyen külön díjat is felszámítanak a házi kedvencek után, nemzetközi viszonylatban az átlagár 5–15 euró éjszakánként, míg Magyarországon ez akár a háromszorosa is lehet, jellemzően 5000–15 000 forint.

A globális állatbarátszálloda-piac 2023-ban 3,66 milliárd dollár volt, de 2024-ben már elérte a 4,1 milliárd dollárt – ami 12,4 százalékos éves növekedést jelent. Várhatóan folytatódik ez a gyors növekedés, és 2028-ra eléri a 6,55 milliárd dollárt. Ez annak köszönhető, hogy nemcsak a turizmus növekszik, hanem a háziállat-tulajdonosok száma is. A trend mögött számos tényező áll, például a társadalmi változások, az urbanizáció, az egyre későbbi gyerekvállalás, a közösségimédia-platformok megjelenése, az állat-örökbefogadás népszerűsége, az utazási irodák számának emelkedése és a luxushotelek iránti növekvő kereslet. Az állatbarát szállodák ezt a trendet követik azáltal, hogy megkönnyítik, élvezetesebbé és kevésbé stresszessé teszik a háziállatokkal való utazást, ezáltal erősítik a háziállatok és gazdáik közötti kapcsolatot. Megfigyelhető az a tendencia is, hogy fokozódik a kereslet a speciális háziállat-gondozási szolgáltatások iránt is, például egyre több hotelben elérhető macskakozmetikus, kutyaszörfözés, pet spa, sőt, prémium szállásokon 24 órás kis­állat-felügyeletet biztosítanak.

De még ha találunk is kisállatbarát szálláshelyet, nem árt átgondolni, hogy nem minden kutya alkalmas az együtt nyaralásra. A döntésnél figyelembe kell venni az állat temperamentumát, az utazás hosszát és módját, a célállomást, valamint a gazdi és a kutya preferenciáit. Ha a kutya nem szokott hozzá az idegen helyekhez, elképzelhető, hogy nem érzi majd komfortosan magát, ezzel tönkreteheti a mi pihenésünket is. Azt is gondoljuk át, hogy valóban kikapcsolódást jelent-e számunkra, ha a vakáció alatt is ugyanazt a napi rutint kell elvégeznünk, mint odahaza (napi többszöri séta, játék, etetés). Amennyiben nem, akkor jobb megoldás egy megbízható kutya­panzió vagy egy segítő családtag, aki a nyaralás alatt gondoskodik a kedvencünkről.

Vízparton kutyával, extrákkal

Az országban több mint 20, a Balaton partján három kutyabarát fürdőhely üzemel: Fonyódon, Balatonföldváron és Keszthelyen. A strandok általában számos pluszszolgáltatással is igyekeznek a gazdik és kutyáik kedvére tenni: kutyajátékokkal, közösen használható sporteszközökkel, napernyőkkel, napágyakkal, kutyás foglalkozásokkal és programokkal, agility-pályákkal várják a vendégeket, sőt a kínálatban még kutyabarát büfé is fellelhető. Fonyódon idén kihelyeztek hat padot és hat kutyaürülék-tároló kukát, és bevezettek egy új szolgáltatást is. Ez egy helyi vállalkozó által működtetett kutyamosó, amellyel a balatoni fürdőzés után lemosdatható a strandoló kutya. Újdonság az is, hogy a gazdik egy QR-kód beolvasása után online konzultálhatnak állatorvossal, ha azonnali segítségre van szükségük. A Kutyabarathelyek.hu platformon meg lehet keresni a közelben lévő állatorvosokat, telefonszámmal, sőt még útvonalkeresést is lehet indítani a kiválasztott rendelőbe.

Hogy mindenki kényelmesen, biztonságosan pihenhessen a kutyabarát fürdetőhelyen, a kutyás portál megalkotott egy speciális házirendet is. Ebben többek között szerepel, hogy egy gazdával egy időben maximum három kutya használhatja a területet, a gazdiknak fel kell takarítaniuk a kutyaürüléket, és a kijelölt helyre/kukába kell kidobniuk, a területen és a vízben olyan magatartást kell tanúsítani, hogy a többi strandolót ne zavarja, másoknak és másik kutyának kellemetlenséget ne okozzon. Amennyiben a kutya habitusa megkívánja, a gazda adjon a kutyájára szájkosarat, és fogja pórázra, továbbá beteg, sérült vagy tüzelő kutyával a kutyabarát strand nem látogatható.

Helsinki, a kutyaparadicsomA SabeeApp saját reprezentatív adatai alapján Magyarországon a szállásadók mindössze 23,6 százaléka fogad háziállatokat, míg például Németországban ez az arány 25, Svájcban 28,1, Litvániában pedig 48,9 százalék. A Holidu nemzetközi felmérése szerint pedig Helsinki (84 százalék), Zürich (75 százalék) és Berlin (70 százalék) vezetik az állatbarát városok toplistáját Európában.

Száraz a levegő, párolog a víz.