KDNP;Olaszliszka;Borsod-Abaúj-Zemplén;óvoda;pletyka;

Olaszliszkán terjed a pletyka

Lehetetlen visszalapátolni a tehénbe, ami már egyszer onnan kijött – tartja a népi bölcsesség. Hasonlót élnek meg egy borsodi faluban, Olaszliszkán. Az óvodavezetőről kezdett valaki minden alap nélkül sikkasztással kapcsolatos pletykát terjeszteni az év elején. És ha már állatokkal példálóztunk, maradjunk ennél: kilóg a lóláb, mert a híresztelés nagyon valószínű, hogy összefügg a most lejáró intézményvezetői ciklussal. A megrágalmazott nő férje nem hagyta magát, úgy gondolta, a legjobb védekezés a nyilvánosság.

A feleségem közel 10 éve vezeti az óvodát, ez a második ciklusának a vége. Két különböző polgármesterrel dolgozott együtt. Népszerű ember a településen, születése óta itt él, mindenki ismeri. Közéleti szerepet is vállal, az elmúlt három önkormányzati választás alkalmával magabiztosan jutott be a testületbe, két cikluson keresztül alpolgármester volt. Az én ötletem volt, hogy válasszuk a nyilvánosságot, ne hagyja magát, ne engedje, hogy ártatlanul ráégjen a pletyka – meséli lapunknak Berta Zoltán. Az olaszliszkai férfi a Facebookon kezdte elmesélni a történetüket. Ha azt vesszük alapul, hogy a faluban közel 1500-an laknak, a 7 ezres vagy a 22 ezres megtekintés jóval komolyabb érdeklődésre utal, mint ahányan hangot adnak a kíváncsiságuknak.

Rágalom, beszólás, titkolózás

A történet, amelynek lehetetlen rábukkanni a gyökerére, az év elején kezdődött. A feleségéről, Bertáné Batta Magdolnáról egy úgynevezett suttogó propaganda indult el január táján.

Olyan hírek jutottak vissza a fülükbe, hogy nem tud elszámolni óvodai pályázati pénzekkel, majd az egyre színesebb és dagályosabb mendemonda odáig fajult, hogy egyesek tudni vélték, közpénzekből vásároltak ingatlant, járművet. 

Bertáék azt nem tudják bizonyítani, hogy honnan ered a híresztelés, hozzájuk mindig csak hírvivők szavai jutottak el. Olyan helybelieké, teszi hozzá a férj, akiknek nem feltétlenül van arról tudása, hogyan zajlik egy pályázat, milyen szigorú annak az elszámolása. A pletyka azonban saját életet kezdett élni, továbbterjedt szóban, Messengeren. Páran azok közül is másképp kezdtek rájuk nézni, akikkel addig jó volt a viszonyuk. Hogy, hogy nem, a falu népe elé került az óvodai dolgozók, így Magdolna – tegyük hozzá, jogszabályok által meghatározott – fizetése. Ennek meg olyan beszólogatás lett a következménye vásárláskor, hogy „ilyen fizetésből ezt meg lehet venni”.

Berta Zoltán

Ebben a hónapban lejár az ötéves vezetői ciklus, nemrég kiírta az önkormányzat a pályázatot az Olaszliszkai Kerekerdő Óvoda és Bölcsőde főigazgatói posztjára. Az intézményt évek óta újságcikkek, rádióriportok dicsérik, iskolák keresik, hogy legyen képzési partnerük, a szakmai munka ellen tehát feltételezhetően nincs kifogás. Magdolna kollégái nem hagyták a rágalmakat szó nélkül, aláírásgyűjtést kezdeményeztek. Az íveket 460-an látták el kézjegyükkel, így fejezték ki, hogy a vezető óvónő mellett állnak, őt szeretnék irányítónak továbbra is. A szülők rendkívüli meghallgatást szerettek volna kijárni. Érthető, hogy információt szeretnének valakitől, a falu honlapja kevés segítséget ad abban, hogy eligazodjanak az önkormányzat háza táján zajló ügyekben. A két beadott pályázatot pedig szokatlan titokzatosság övezi: mindkét aspiráns hozzájárult a nyilvánossághoz, de a benyújtott anyagaikat csak a testületi tagok nézhetik meg, ráadásul kizárólag személyesen, a hivatalban.

Személyeskedést sejtenek

A közmeghallgatást kiötlő szülő, Szatmári Gergőné nagyobb fia sajátos nevelési igényű, mindenben támogatták az óvodában, ennek köszönhető, hogy szeptemberben normál osztályban kezdheti az iskolát. Nem az esetleges vezetőváltással szemben van ellenérzésük, szögezi le, hanem a titkolózással. Szerinte a körülbelül 80-90 kisgyereket ellátó intézmény ügyei sok családot érintenek, rájuk tekintettel is kijárna a nyílt eljárást. Munkája során számos emberrel találkozik, innen tudja, hogy az olaszliszkai ovi fejlődését a környező falvakban elismeréssel figyelik. Ahogy tudja azt is, hogy helyben sokan elhiszik a Magdolnáról terjesztett pletykákat, de szerinte a többség nem veszi komolyan a híreszteléseket. Kizártnak tartja, hogy például egy pénzügyi szabálytalanságot, ha az valóban megtörtént volna, ne lehetne azonnal bizonyítani.

Szatmári Gergőné

Varga Béla polgármester egy közleményt jelentetett meg a falu internetes felületén. Ebben nevet nem említ, csak azt, hogy senkivel szemben nem folyik eljárás sikkasztás vagy egyéb bűncselekmény miatt. Az írás arra is kitér, hogy az önkormányzat szóban vezetői felhívására két jelentkező van, az elbírálás pártatlanul zajlik majd.

Az óvodából a gyerekeikkel hazafelé tartó szülők értetlenül állnak a pletyka előtt. Elégedettek az intézményben folyó munkával, igazságot szeretnének a vezetőnek. Egy helybeli nő személyes sérelmet lát az ügy mögött, meg egy tudatos hadjáratot. Látta a pályázati kiírást, furcsának tartja, hogy nem kitétel a vezetői tapasztalat. „Magdival az lehet a baj, hogy van önálló véleménye, nem áll be a sorba” – foglalja össze. Az ügy egyik igen keserű hozománya, mondja egy másik asszony, hogy szinte kettészakadt a falu, barátságok mentek tönkre.

Kérdések és válaszok

Varga Béla polgármestert és Stumpf Enikő jegyzőt levélben kérdeztük.

A falu vezetője válaszában visszautasítja, hogy bármelyik pályázó ellen célzott lejárató kampány folyna, vagy hogy az intézményvezetői pozíció körül háttéralku lenne. 

Levele szerint senki nem kezdeményezett közmeghallgatást a vezetői pályázat ügyében. (Iktatva valóban nem, Szatmári Gergőné személyesen próbálta átadni az írásbeli kérést, de azt mondja, azt nem vette át a polgármester.) Varga Béla kérdésünkre úgy reagál, a pályázók tényleg hozzájárultak a nyilvánossághoz, ám az a döntés született, hogy az anyagok kizárólag személyes betekintés útján legyenek megismerhetők a képviselő-testület tagjai számára az önkormányzat épületében. Ez a döntés, írja, az érintettek jogainak védelmében született meg, „különös tekintettel az elmúlt időszakban tapasztalható indokolatlan hangulatkeltésre és a közbeszéd ennek köszönhető drámai eldurvulására”. Azt ugyan nem tudtuk meg tőle, hogy a héttagú grémiumból hányan ültek be a hivatalba és tanulmányozták végig az anyagokat, de mindenki megnyugtatására leszögezte: mindannyian felelősségteljes, köztiszteletben álló közösségi szereplők, maximális bizalmat élveznek, nem tartják szükségesnek annak nyomon követését, hogy pontosan kik és mikor éltek a betekintés lehetőségével. A falut most jellemző kommunikációs hadjárat szerinte az óvodavezető köreiből származik, de az manipulatív és megosztó, álhírekkel próbálják befolyásolni a közvéleményt.

Az, hogy nem elvárás a vezetői gyakorlat, mindössze megadja ugyanazt az esélyt, amit minden, jelenleg vezető pozíciót betöltő személy is megkapott akkor, amikor első ízben nyert el vezetői pozíciót. Kihangsúlyozta, hogy a testület felelőssége, hogy a szakmai múlt, a kompetenciák és az intézmény hosszú távú érdekei mentén a legjobb döntést hozza meg.

Okozott károk

Magdolna, bár képviselői minőségében közszereplő, illetve a történet egyik érintettje, egyáltalán nem szeretett volna a velük megesett dolgokról nyilvánosan beszélni. A pletyka célja nem az, foglalja össze Zoltán, hogy igaz legyen, hanem hogy kárt okozzon. Számára egyelőre az is nyitott kérdés, mi lesz, ha vége lesz ennek az egésznek, hogy fognak az emberek egymás szemébe nézni. Azt mondja, a megszólalása már nem is a pályázat sikerére, hanem arra hegyeződött ki, hogy helyreálljon a felesége becsülete.

A vezetői pályázatot zárt ülésen fogják tárgyalni. A hírek szerint a titkos szavazás ötlete is felmerült.

Szavalat az esőbenVarga Bélának ez az első vezetői ciklusa. Bár függetlenként nyert a faluban, de amikor nem a polgármesteri sapka van rajta, a helyi KDNP elnöke és a párt megyei alelnöke. Politikusként talán kevesen ismernék, ha pár fotó nem ment volna nagyot a sajtóban a falu március 15-i ünnepségéről. Udvariasan esernyőt tartott a Borsod megyei közgyűlés fideszes elnöke, Bánné Gál Boglárka fölé, míg a gyerekek a szitáló esőben álldogáltak.
A gyáva ember fegyvereA pletyka definíciója Edward Hallowell amerikai pszichiáter, bestselleríró szerint valós vagy kitalált információk engedély nélküli megosztása. Elsősorban a gyáva emberek pletykálkodnak, akik nem elég merészek ahhoz, hogy odamenjenek a pletyka tárgyához, a szemébe nézzenek, és megkérdezzék, mi igaz, és mi nem. Azok is pletykásak, akik bizonytalanok önmagukban, és ezt azzal próbálják leplezni, hogy kibeszélnek másokat a hátuk mögött. A pletyka hatalmat is jelent: olyasmit tudunk, amit mások nem, azok tehát ugyancsak rendszeresen pusmoghatnak erről-arról, akik élvezik, hogy mások felett állhatnak. A pletykához egyfajta érzelmi szadizmus is kapcsolható, foglalta össze a tanulmányt a Házipatika.

A zenetörténet a 17. században befejeződött, mondják, de kortárs zeneszerzőként Szőcs Mártonnak nem áll módjában osztani ezt a nézetet. A Kolozsvárról indult alkotó, a néhai Szőcs Géza költő és kulturális államtitkár fia nemrégiben tartotta doktori záróvizsgáját a Zeneakadémián. A zeneszerzők élvonalába tartozó kísérletező komponista műveinek számos sikeres koncertje volt itthon és külföldön. A befogadáshoz azt tanácsolja, a kortárs komolyzenét ne hasonlítgassuk se Beethovenhez, se Taylor Swifthez, viszont bevezetésként meghallgathatnánk a 2001: Űrodüsszeia című Kubrick-opusz kultikus filmzenéjét Strauss- és Ligeti-kompozíciókkal. A horrorisztikus asszociációktól való félelmet meg úgy általában is próbáljuk legyőzni, mert érdemes.