Raiffeisen Bank;GDP-prognózis;inflációs prognózis;

A feldolgozóipar és az építőipar is alulteljesít a bank elemzői szerint

Raiffeisen: repülőrajt helyett merülőrajt vár Magyarországra

Meglehetősen optimista előrejelzés adott a magyar gazdaságra a Raiffeisen Bank elemzői csapata: szerintük az idei GDP akár egy százalékkal is nőhet.

Mint emlékezetes az MNB múlt héten 0,8 százalékra vágta vissza idei növekedést várakozását, míg az OTP elemzői még ennél is kevesebbre, 0,6 százalékra számítanak. A Raiffeisen elemzés címe beszédes: „Merülőrajt”, utalva a Orbán Viktor kijelentésre, miszerint a magyar gazdaság már januárban repülőrajtot vesz. Ehelyett az első negyedben kiigazított adatok szerint 0,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék, vagyis a GDP értéke az előző évihez képest.

A Raiffeisen elemzői látlelete szerint a visszaesés fő oka a külső kereslet gyengesége, különösen a német gazdaság lassulása, valamint a feldolgozóipar és az építőipar rossz teljesítménye. A szolgáltatási szektor ugyan éves szinten bővült, de negyedéves alapon visszaesést mutatott. A fogyasztás némileg stabilizálta a GDP-t, amit a reálbérek növekedése támogatott, de a beruházási aktivitás továbbra is történelmi mélyponton van, 12 százalékkal elmaradva az előző év azonos időszakától.  Regionális összehasonlításban a magyar gazdaság teljesítménye 2025 első negyedévében jelentősen elmaradt a közép-európai és eurózónás társakétól. Míg az eurózóna gazdasága 1,2 százalékkal, Csehországé 2 százalékkal, Lengyelországé pedig 3,2 százalékkal bővült, addig Magyarországon 0,4 százalékos csökkenést regisztráltak. 

A munkaerőpiac erős, de a foglalkoztatottak száma enyhén csökkent, a munkanélküliségi ráta 4,3–4,5 százalék között alakult, a bérdinamika lassul. Az infláció májusban 4,4 százalék volt, továbbra is meghaladja a jegybanki célt. Az infláció csökkentését célzó kormányzati intézkedéseket várhatóan nem vezetik ki a 2026-os országgyűlési választásokig. 2025 végéig 4-5 százalék közötti sávban maradó infláció várható, majd 2026 legelején átmenetileg a bázishatás miatt mélybe zuhanhat az drágulás, de 2026 második felében ismét 4 százalék fölé szökő pénzromlási ütemmel számolnak az elemzők. Így az átlagos infláció 2025-ben 4,5, 2026-ban 4 százalék lehet a bank szerint.

A forint árfolyamának stabilizálódását szolgálja a magas, 6,5 százalékos jegybanki alapkamat, melyben nem várnak változást jövő év közepéig. A költségvetési hiány rekordközeli, elsősorban a kiadási oldal túlteljesítése és az uniós források elmaradása miatt, év végére a GDP-arányos hiány 5,5 százalék körül lehet. A gazdaság szerkezetében továbbra is problémát jelent a beruházások alacsony szintje, így 2025-ben legfeljebb fél-egy százalékos GDP-növekedés várható, de egy aszályos nyár a mezőgazdaság visszaesését vetíti előre – így már csak fél százalék jöhet össze. Az elemzők szerint 2026-ban a kilátások javulhatnak a külső kereslet élénkülésével és új kapacitások belépésével, így 2,7 százalékkal nőhet a GDP. 

A Mohu célja, hogy a visszaváltási rendszer országossá váljék, ezért a vidéki lefedettség bővítése kiemelt feladat – közölte lapunkkal a hulladékkoncessziós cég. A társaságtól azért érdeklődtünk, mert amióta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter áprilisban bejelentette, hogy a kormány az összes hazai településre palackautomatát helyeztetne, az ügyben nem történt látványos előrelépés.