Budapest;Fővárosi Közgyűlés;

Baranyi Krisztina: A közgyűlés dönti romba a várost, ha nem szavazza meg a túlélőcsomagot

A DK frakcióegyeztetést javasolt. Vitézy visszautasította az érzelmi zsarolást. Kiss Ambrusnak azt mondta, nem választott képviselő, ha lemond, akkor lemond. Adjon magyarázatot a kérdésekre. Karácsony azt mondta aláírhatja a folyószámlahitel szerződést, de a bankok egyáltalán nem biztos, hogy aláírják közgyűlési jóváhagyás nélkül.

A Fidesz a szokásos paneleket vette elő: szerinte a Tisza nem akart dolgozni, a városvezetés meg csődköltségvetést írt. Nem járható út, hogy 27 ezer család megélhetésével fenyegetőzik a főváros.

„Amit itt a közgyűlés zsarolásnak lát, azt én a politika és a hivatal határain dolgozók kétségbeesett üvöltésnek látom” – mondta Karácsony, felhíva a figyelmet, ha nincs valós alternatíva, akkor fogadják el, amit kidolgoztunk. Életveszélyes amit csinálnak. Romba döntik a várost! - mondta.

Szaniszló Sándor (DK) XVIII. kerületi polgármesterként elmondta, hogy a kerületi polgármesterek a mai találkozón arra kérték a Fővárosi Közgyűlés tagjait, hogy fogadják el a városvezetés által összerakott intézkedési csomagot a város működőképességének fenntartása érdekében. Arra kért mindenkit, hogy nyerjék meg ezt a félévet Budapestnek. "Nincs olyan párt, frakció, amelyik nyerne a főváros bedőlésétől. A Fidesz az augusztus 20-i rendezvény idején leállítandó közösségi közlekedésről kérdezett, illetve újra elmondták, hogy a fővárosnak be kell fizetnie a 89 milliárd forintot. Karácsony erre visszaszólt: mondják már meg honnan vegyék el!" - mondta.

Bujdosó Andrea (Tisza) nem értette, hogy miért ne lehetne kifizetni a béreket, hiszen megszavazzák a költségvetés módosítását. Az, hogy honnan lesz rá pénz, ha egyszer a hitelkeret emeléséhez és a faktoringhoz nem járulnak hozzá, nem árulta el. Azt mondta, hogy kormánytól kell erre fedezetet szerezni. Kiss Ambrustól azt kérdezte, hogy miért megyünk bele egy olyan alkuba, ami kilövési engedélyt ad a kormánynak arra, hogy bedöntse a várost? Iparági szereplők szerint az OTP feltétele nem szokványos, általában ingatlanfedezetet kérnek, ilyen kitételt nem tesznek. Ne moralizáljon, adjon szakmai választ – szólította fel Kiss Ambrust, a Főpolgármesterei Hivatal főigazgatóját.

A folyószámlahitel-keret ügyében az OTP-nek keményebb feltételei voltak, onnan idáig tudtunk visszalépni. Költségvetési biztost bármikor kinevezhet a kormány. Évek óta az OTP a banki partnere a fővárosnak, indikatív ajánlatokat kértek a lehetséges finanszírozóktól, azt is elmondta, hogy önkormányzati körben az ingatlanfedezet egyáltalán nem játszik. A faktoringra nem tudnak alternatívát kitalálni, eddig sem tudtak. Azt is elmondta, hogy egyelőre nincs iparűzési adóbefizetési többlet, arra sincs biztosíték, hogy a cégek befizetik-e az adóbevallásban szereplő összegeket, azt meg végképp nem látják, hogy a Szerencsejáték Zrt. mennyit fizet be a nekik megajánlott kedvezmények után.

Baranyi Krisztina elismételte: ha nem fogadják el az intézkedési tervet, akkor szó szerint egy fillér nélkül marad a város. Ezen nem változtat, hogy a kormány tárgyalóasztalhoz ült. Annak eredménye nyár végére körvonalazódhat. Ha nem szavazzuk meg az intézkedéseket, akkor a kormány joggal mondhatja, hogy a közgyűlésen múlt a főváros bedöntése. A Kétfarkú Kutyapártnak a város működése a legfontosabb.

A Tisza pontonkénti szavazást kért, módosítójuk a 2,3,4-es pontjait visszavonták.

Vitézy Dávid elmondta, hogy a költségvetés éjfélkor megsemmisíti önmagát. Így a kulcskérdés az, hogy megszavazzák-e a módosítást. Ez meglesz szerinte. A másik kérdés, hogy milyen eszközökkel biztosítják a likviditást. Újfent elmondta, hogy nem helyesli a BKK-BKV faktoringját, mert túl drága. Az lenne a legjobb, ha a kormány engedélyt adna a hitelfelvételre. Ez nem jár le ma éjfélkor, szóval ráérnek. A másik a banki feltételek, amire szintén lenne idő, hogy újratárgyalják.

Kiss Ambrus szerint viszont nincs. Kicsit kiigazította a képviselőt, miszerint a gazdasági stabilitási törvény alapján működésre nem engedélyezhet hitelt a kormány. A követelértékesítés egy részére pedig már a nyáron szükség lesz, nem várhatnak arra, hogy a kormány majd így vagy úgy segít ősszel. Ha nincs költségvetés pár óra múlva, bedől a város. De akkor is működésképtelenné válik, ha a hitelkeretet nem emelik, mivel július végéig kifut a pénzből az önkormányzat. Ha a városvezetés előterjesztését elfogadja a közgyűlés, akkor valóban az OTP kezében lesznek, de új finanszírozó partnert nem lehet találni ilyen rövid idő alatt. Ha a költségvetést elfogadják, ahogy ígérik a képviselők, de a finanszírozás nincs mögötte, akkor nem sokra mentek.  

A magyar embereknek igenis joguk van azt gondolni, hogy az anya nő, az apa pedig férfi.