Priscilla Presley, John Wayne és Leslie Nielsen is Szipál Márton kamerája elé állt, miután a néhai sztárfotográfus Los Angeles-ben új életet kezdett. A debreceni MODEM – Modern és Kortárs Művészeti Központ kiállításán most mi is beleláthatunk a sztárfotográfus világába, és meggyőződhetünk arról, hogy milyen mesterien bánt a képein a fénnyel. – A tárlatot azért itt rendeztük meg, mivel a 101 éve született Szipál Márton életműve innen indul: az első stúdióját Debrecenben alapította, majd elköltözött Budapestre, aztán Los Angeles-be, ahol a karrierjét befutotta – mondta lapunknak Vizi Kata, a MODEM ügyvezető igazgatója.
Szipál Márton 1924-ben született egy fotósdinasztiába, édesapja Szipál Márton Károly, császári és királyi fényképészmester volt, aki Debrecenben, a Piac utca 44-ben bérelte az épület első emeletét, ahol a család élt, és ahol a műterem volt. Az itt felnövő fiú akarata ellenére is megismerte a szakmát, amikor tízéves volt, az apja arcanatómiát és testarányokat tanított neki, és a mozifilmek világítási szisztémáját is elmagyarázta. „Apám sokat beszélt a fényképészetről, tanított, senki nem tudott annyit akkor Magyarországon, mint ő. A századforduló után Münchenben nyílt egy művészeti akadémia, azt végezte el. A fotó a festészetből jött, ott is festészetet tanítottak, ezt próbálta nekem, mint egy jó apa, átadni” – fogalmazott anno Szipál.
Maga is komolyan vette a szakmát, mert ő is üzletet nyitott 1946-ban Debrecenben, majd miután 1953-ban felköltözött Budapestre, a Fényképész Szövetkezetnél dolgozott, aztán hamarosan megkapta a Fotóművészet Nemzetközi Szövetségétől a „FIAP művésze” címet, illetve hazai és nemzetközi tárlatokon mutatták be munkáit, és rangos külföldi díjakat nyert. 1956-ban emigrált és az Egyesült Államokba költözött, ahol Los Angeles-ben a Sunset Boulevardon nyitotta meg üzletét, a Martin Studiót, ahol megfordult többek közt John Wayne, Tommy Lee Jones, Leslie Nielsen és Charlene Tilton (ő alakította Lucy Ewingot a Dallas című sorozatban). Számos fotót készített másokról is, a debreceni tárlat képein feltűnnek például híres színésznők, mint Priscilla Presley, Elvis Presley felesége, Margaux Hemingway, Ernest Hemingway unokája, illetve Olivia Hussey, aki Franco Zeffirelli 1968-as Rómeó és Júlia című filmjében játszotta Júliát, továbbá láthatjuk Henry Miller írót a barátnőjével. Szipál emellett a Californian Girls nevű divatmagazin megbízásából tíz éven át készített divatfotókat a világ számos pontján.

1997-ben visszatért Budapestre, ahol nemcsak a szakma, de a közélet fontos alakja is lett, illetve többeket is tanított. Stílusára jellemző volt, hogy mesterien bánt a fénnyel és az árnyékkal, az aranymetszés szabálya szerint dolgozott, és ügyelt arra, hogy alanyát megfelelő testtartásban kapja lencsevégre. Kivált az emberi arc és a tekintet érdekelte, és legfőképp a belső szépséget akarta megmutatni.
Idén májusban Az Év Múzeuma 2025 elismerést a „kis múzeumok” kategóriájában a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ nyerte el a közösségi kapcsolatok fejlesztésében nyújtott kiemelkedő teljesítményéért és a kortárs művészet társadalmi közbeszédbe történő, a helyi közösséget erősítő sikeres integrálásáért.















Infó
Szipál 101 – Fény-Élet-Örökség
Kurátor: Lajti Virág, Csizek Gabriella
MODEM – Modern és Kortárs Művészeti Központ
Debrecen
Megtekinthető október 5-ig
Díjat nyert a MODEM
Az Év Múzeuma 2025 elismerést a „kis múzeumok” kategóriájában a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ nyerte el májusban a közösségi kapcsolatok fejlesztésében nyújtott kiemelkedő teljesítményéért és a kortárs művészet társadalmi közbeszédbe történő, a helyi közösséget erősítő sikeres integrálásáért.