Nem mindig egyenes az út, ha valaki ki akar törni abból, amiben él, és meg akarja mutatni a tehetségét. Pedig a művészi hajlam, akár a zenében, akár a táncban nagyon bennünk van – fogalmaz Danis Lídia, a Romazuri Fesztivál arca, aki – bár nem beszél cigányul - autentikus cigány kultúrában nevelkedett, miközben a magyar kultúrában szocializálódott. A színésznő a július 4.-6. között a margitszigeti Kristályban zajló Romazuri Cigány művészeti napok háziasszonyaként mesélt a Népszavának. Ő végül a sorozatos szavalóverseny-győzelmek után viszonylag könnyen talált utat a színészethez: – Nagyon-nagyon vonzott a színház, mert álomvilágnak képzeltem, amiben minden megtörténhet, és kizáródik a külvilág. Így gondolom ma is. Sokat segített, hogy Hegedűs D. Géza felvett a Színművészeti Főiskolára. Játszottam Stuart Máriát vagy Lady Machbetet, fel sem merült a rendezőkben, hogy sötétebb a bőröm, a szemem az átlagosnál. Jó lenne, ha ez lenne a természetes, és ezekről a kérdésekről már beszélgetnünk se kellene - mondja a színésznő. – Ugyanakkor soha nem volt kérdés, hogy vállalom-e a származásom. Nem lehet több ezer, de akár két ember elé sem úgy kiállni, nem vagy tisztában azzal, hogy ki vagy. A cigány kultúra meghatározó fontosságú számomra, mégis hosszú időn keresztül kimaradt a színészi életemből, nem forgattam például ilyen témájú filmekben. Ezért sem volt kérdés, hogy vállalom-e ezt a – nem színpadi – szerepet - teszi hozzá a Romazuri arca. – Az én sztorim nem nevezhető igazán kitöréstörténetnek, mert az édesanyám, a pedagógusaim mellettem álltak. Az egyik oldalon nagy elfogadást éltem meg, másrészt persze nekem is meg kellett tapasztalnom a kirekesztést, vagy a cigánysággal kapcsolatos sekélyes gondolkodást. A művészeti ágakban láthatóak vagyunk, de igenis, vannak közöttünk rákkutatók is.
Amerikai sorozatok orvos, rendőr, egyetemi professzor figuráit színesbőrű, latino vagy ázsiai színészek alakítják, amivel évtizedek alatt erősítették az elfogadást a társadalomban. Magyarországon ez még kevésbé trend. „Nem tapasztaltam, hogy nálunk is lenne ebben tudatosság. Bár nagyon jó lenne, hogyha kifejezetten ezért választanának filmszereplőket a kisebbségből is” – reagál Danis Lídia.
A Romazuri Benkő Nóra vezette szervezői csapata fontosnak tartja a sokműfajúságot, szerepel a programban koncert, tánc, tárlat, színház, filmvetítés, meseolvasás is. "Lesz zene Snétberger Ferenctől és tanítványaitól a Várkonyi csibészeken át Bangó Margit és a Gipsy All Stars & Szőke Nikoletta és Csík Laci koncertjéig, ott lesz Romani Design kollekció, a Kugler Art Szalon és a Romano Kher közösen rendezett roma festők kiállításától – amelyen Kőszegi Edit tart tárlatvezetést - a Független Színház Kaméleonlány előadásától, Cigánybáltól a Mautner Zsófiával szervezett közös főzésig sok mindenben lesz része a fesztivál közönségének" - emel ki néhányat a programból. Szerveznek pódiumbeszélgetéseket is, köztük a Semmit rólunk nélkülünk címűt, amelyen Szénási Szilvia, az Uccu Alapítvány ügyvezető igazgatója, Kiss Dávid szociális munkás, programkoordinátor a Máltai Szeretetszolgálattól és Gáspár Bea vesz részt. Utóbbi részvétele meglepő lehet azok számára, akik nem tartják őt a mainstream kultúrához tartozónak. – Személyesen nem ismerem őt, de a receptjeiből nagyon gyakran sütök – utal a virtuális kapcsolatra - azt gondolom, hogy amellett, hogy közönségcsalogató ötlet őt meghívni, egy ilyen beszélgetésen sok minden kiderülhet a motivációiról" - válaszol a televíziós személyiséggel kapcsolatos általánosításra Danis Lídia.
Nagyon sok tehetséges emberen a tehetségkutatók segítettek – bontja tovább a sztereotípiákat és utal Danis Lídia a sokat szidott kereskedelmi televíziók pozitív szerepére. Ilyen műsor felfedezettje Kökény Attila énekes is, aki felesége, Kökény Aranka; Nyári Oszkár és Nyári Szilvia színészházaspár társaságában a Romazuri fővédnöke, Stahl Judit vezetésével beszélget a vegyesházasságokról. Ami – XXI. század ide, XXI. század oda – még mindig problémát jelent sok családnál, akár cigány, akár „magyar” oldalról” – állítja a színésznő.
Bár a kulturális programoké a fókusz, a fesztivál szeretne támogatni a roma tehetséggondozással, a cigány kisebbség életének jobbításával foglalkozó, tíz, náluk fellépő szervezet közül egyet, amelyre szavazni lehet. A fesztivál július 4-i megnyitóján győztest hirdetnek, és gyűjtést indítanak.
Ez a fesztivál mindenkié. Csak épp most többségben romák fognak fellépni. Minden kultúrának, ami a magyar kultúra részt képezi, márpedig a roma kultúra nagyon is ilyen, van létjogosultsága. Ezen a pár napon ezt ünnepeljük - foglalja össze Danis Lídia, a Romazuri arca.
Infó: Romazuri Cigány művészeti napok. 2025. július 4.-6. Margitsziget, Kristály