energia;Varga Mihály;Ukrajna;Lázár János;Orbán Viktor;

Orbán Viktor rendkívüli gazdasági egyeztetést tartott, nem hagyja, hogy az EU leállítsa az orosz gáz- és olajszállításokat

A miniszterelnök „ukrán energiafenyegetésnek” nevezte az ukrán EU-csatlakozást abban a videójában, amelyben részvételre buzdított az úgynevezett véleménynyilvánító szavazáson.

Az Európai Unió „eltökélte”, hogy azon az áron is megsegíti az ukránokat, hogy közben tönkreteszi a magyar és európai családokat. Szándéka szerint ugyanis elzárja a gázcsapot és az olajszállítást Oroszországból, ez 800 milliárd forintos többletkiadást jelent Magyarországnak – jelentette ki szombaton Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalára feltöltött szombati videójában.

A kormányfő azzal folytatta: ez akkora összeg, mint maga a rezsicsökkentés. Ha ez megvalósulna, akkor az eddigi 7 ezer forintos átlag villanyszámla 14 ezer forintra, a 16 ezer forintos gázszámla pedig 54 ezer forintra is nőhetne – tette hozzá. 

Egyetlen módon tudjuk ezt megakadályozni, ha az európai uniós döntést a magyar kormány megakadályozza

– mondta Orbán Viktor. Hozzátette, utóbbi csak akkor lehetséges, ha azt a magyarok is támogatják, ezért fontos szerinte, hogy mindenki töltse ki a kormány véleménynyilvánítónak nevezett szavazását Ukrajna uniós tagságáról, aki eddig még nem tette meg, és küldje vissza. 

Az Európai Unió nemrég tett bejelentést arról, hogy a tagországainak 2027-ig le kell állniuk az orosz energiahordozók importjával, és úgy tűnik, Magyarország ezt nem igazán akadályozhatja meg.

A kormányfő szombat délelőtt a közösségi oldalán közölte, hogy rendkívüli gazdasági egyeztetést tartottak az ukrán energiafenyegetés miatt. A „Szombat. Munkanap” címet viselő albumába feltöltött fotókról kiderült az is, hogy a megbeszélésen többek közt részt vett Varga Mihály jegybankelnök, Lázár János építési és közlekedési miniszter, valamint Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter is.

Mint megírtuk, Orbán Viktor a péntek reggeli interjújában is arról beszélt, nem indokolatlan ukrán energiafenyegetésről beszélni. Megjegyezte, hogy a 90-es évek elején, amikor még Ukrajna nem volt független, folyamatosan az volt a veszély, hogy nehogy az oroszok elzárják a gázcsapot. Ukrajna közben független lett, és garantálta az olajszállítást a saját országán keresztül. Most ezt megszüntették, és ha nem építette volna ki Magyarország a déli vezetéket, akkor hazánk nem jutna gázhoz, vagy csak csillagászati összegekért. Ha az EU teljesen megtiltja az orosz importot, akkor a miniszterelnök szerint minden évben 800 milliárd forinttal többet kellene fizetni az Oroszország helyett máshonnan megvásárolt energiáért. Ha az ukránoknak sikerül keresztülvinni a tervét, akkor az áramszámla mindenkinek a duplájára, a fűtésszámla pedig négyszeresére növekedne – állította a kormányfő, hozzátéve, emiatt aztán vívják azt, amit ő „csatának” nevezett.

Csütörtök délután egy Facebook-bejegyzésben a miniszterelnök azt fejtegette: az ukrán energiafenyegetés magasabb fokozatba kapcsolt. „Mifelénk az energiapolitikának az a célja, hogy az energia olcsó, hozzáférhető és biztonságos legyen. Ez az alapja a gazdaság versenyképességének és a családok jólétének. De a brüsszeli bürokratákat jól láthatóan nem érdekli az európai emberek megélhetése. A brüsszeli energiapolitika célja, hogy Ukrajnát támogassák, bármi áron. Ez az egy szempont vezérli őket. Ezért el akarják zárni az orosz gáz- és kőolaj-utánpótlást, ami két- háromszorosára emelné a magyar családok rezsiköltségeit” – fogalmazott. Majd leszögezte, „mi a józan ész pártján állunk”, „Magyarországon a családok megfizethető, rezsicsökkentett áron kapják az energiát, és ezt meg is fogjuk védeni”.

Egy amerikai kutatás szerint a 13 és 18 év közötti kamaszok 2021-ben átlagosan 8 óra 39 percet töltöttek naponta képernyőzéssel, és ebben nincs benne az az idő, amit az iskolában vagy otthon tanulással töltenek valamilyen eszköz előtt – derült ki Nagy Péter, a Beteshda Gyermekkórház gyermek- és ifjúságpszichiáter főorvosának előadásából, amelyet a Republikon Intézet és az Ezer Gyerek Egyesület konferenciáján tartott.