Az MVM-beszámolók alapján az MVM kiskereskedelmi vállalkozása, az MVM Next pedig, a belföldi kitermelésen kívül, 2023-ban köbméterenként 92, tavaly pedig becsülhetően 66 forint körüli áron vehette meg az MVM Ceenergytől a lakossági értékesítésre szánt gázt – tájékoztatta az ügy kapcsán lapunkat Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető. Ezek a piaci szinteknek nagyjából megfelelő értékek még sajátosabb fénytörésbe helyezik az MVM által kiállított gázszámla narancssárga úgynevezett rezsibokszát, amelyben az alacsony lakossági tarifánkon elérhető megtakarítást – saját magyarázójuk szerint – három éve a 2022. augusztusi, 1020 forintos piaci árcsúcsból vezetik le. (Bár ez áfát és rendszerhasználati díjat is tartalmaz, a nettó érték e tételek levonása után sem becsülhető köbméterenként 750 forintnál kevesebbre.) Pedig a rezsiboksz tartalmát szabályozó rendelkezés szerint a megtakarítást „a földgáz versenypiaci egységárához” kell viszonyítani. A nettó tőzsdei árak 2023 eleje óta köbméterenként 100-200 forint között mozognak.
Bár a jogszabály meglehetős tág értelmezési teret biztosít, Tóth Bertalan már 2023 közepén hangot adott abbéli felháborodásának, hogy a piacon nettó 100-200 forintért beszerezhető gázt a rezsibokszban bruttó 1020 forintosként tüntetik fel, vagyis az MVM a tényleges beszerzési költségeknél jóval magasabb árakhoz viszonyítva mutatja ki a rezsicsökkentett díjakon elérhető, ekképp a valóságosnál jóval nagyobb megtakarítást. Szerinte a megtévesztő tájékoztatás államin kívüli lakossági szolgáltató híján is sérti a versenyjogot. Az MVM akkori közleménye az ilyen megkereséseket szakmaiatlan támadásnak minősítve, a beszerzési szerződések hosszú távjára, a számlázásnál jóval korábbi, „előre fixált”, „magas árakon fedezett” beszerzésekre, rugalmassági, pénzellátási, árfolyamkockázati költségekre hivatkozva, a végfogyasztói ár és „a napi tőzsdei jegyzések” összevetését félrevezetőnek nevezve, visszautasította. Tóth Bertalan így a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) fordult, amely 2023. novemberében először azzal utasította vissza a részletes vizsgálatot, hogy „nem valószínűsíti” a rezsiboksz valótlanságát. A szocialista képviselő ezután bírósággal köteleztette a hatóságot alapos munkára. Bár a szerv meg is kezdte az úgynevezett versenyfelügyeleti eljárást, novemberben arra jutottak, hogy a rezsiboksz tartalmáról jogszabály és nem az MVM dönt, így az ügy nem tartozik sem a kereskedelmi szabályok, sem a GVH hatáskörébe. A képviselő fellebbezésére a GVH ilyenkor illetékes Versenytanácsa ez év januárjában a hivatalnak adott igazat, amit az ellenzéki képviselő újfent bíróságon támad.
Ötezer milliárd forinthoz közelít az Orbán-kormány által adott rezsivédelmi támogatás összege, a pénz nagy része Vlagyimir Putyinnál landoltLelepleződött a nagy rezsitrükk, az MVM Csoport tavaly is hozta a 2023-as profitesőtSaját magát buktatta le az MVM a megtévesztő gázszámlákkal kapcsolatban – vélekedett lapunk megkeresésére Tóth Bertalan. Miközben az MVM a rezsibokszban máig a sehol sem létező 1020 forintos versenypiaci viszonyítási ár alapján mutatja ki a fogyasztói „megtakarításokat”, a cég beszámolóiból kiderül: a valós beszerzési ár a fideszes propagandában hirdetett szint töredéke. A nyilvántartásokból kiszámolható, hogy 2023-ban a cég által a lakosságot is magába foglaló szolgáltatás céljára beszerzett gáz fajlagos nettó ára köbméterenként 92, 2024-ben pedig 66 forint lehetett. Ezekből lesz a számlákon - az MVM hazugsága nyomán - 1020 forintos, versenypiaci alapú szolgáltatási ár és így „mesés” megtakarítás; ebből lesz az a hazug fideszes kormányzati kommunikáció, amely szerint minden család havonta 181 ezer forint megtakarítást ért el - fogalmazott. Pedig csak a Fidesz hazudik egy egész országnak, az MVM pedig havi 3,5 millió, a hazug, fideszes propagandát segítő gázszámlát küld ki – tette hozzá. Közel két éve jelezte, hogy a nyilvánvalóan valótlan rezsiboksz az MVM tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatát tükrözi, ám ők kitartanak a megtévesztés mellett, a GVH pedig immár bírósági kötelezés ellenére is szabotálja az MVM-mel szembeni érdemi vizsgálat lefolytatását, ami „gáz” – fogalmazott Tóth Bertalan.
Bár az MVM megkeresésünkre tavaly gáz- és áramszámla-gyakorlatukat is megvédte, tegnapi megkereséseinkre szerda estig sem a cégtől, sem a GVH-tól nem érkezett válasz.
Mátrai-feljelentés: A Legfőbb Ügyészséghez fordul Tóth BertalanHétszeres áramár-különbség
Lapunk számításai szerint az MVM áramnagykereskedője, az MVM Partner 2023-ban 37, tavaly pedig 28 forintért vásárolhatta kilowattóránként átlagosan az áramot. Számlamagyarázójukban ugyanakkor 268,9 forintos bruttó "világpiaci" árra hivatkoznak, amiből mintegy 188 forintos nettó szint adódik.
Módosul a rezsiboksz
Újra módosul a rezsiszámlakép - derül ki egy, kedd éjjel, cikkünk írása közben megjelent, Németh Szilárd rezsicsökkentési kormánybiztos és Fidesz-alelnök fémjelezte törvényjavaslatból. Eszerint a rezsibokszban mostantól csak azt tüntetik fel, hogy az átlagmennyiség alatti fogyasztás mennyibe kerülne a 2022 augusztusában bevezetett, átlagfelhasználást meghaladó, földgáznál köbméterenként 767, áram esetén kilowattóránként 70 forintos, hatósági díjakon. Bár a törvényjavaslat vélhetőleg nem független a rezsibokszokkal kapcsolatos jogi eljárásoktól, azok elbírálásakor hivatkozási alapul nyilván nem szolgálhat - hívták fel a figyelmünket szakértők. Egyébként az átlagfogyasztás feletti, "lakossági piaci" díjaknak szintén semmi közük a tényleges tőzsdei árakhoz - fűzték hozzá.