Tavaly az MVM „rezsivédelmi szolgáltatásai” ellentételezéseként 762 milliárd forintot kapott a központi költségvetéstől – derül ki az állami energiacsoport szerdán közzétett, 594 oldalas tavalyi éves jelentésének 117. oldaláról. Ez az az összeg, amelyet az MVM hivatalosan azért kap, hogy ne menjen tönkre a lakosságnak rezsicsökkentett díjon eladott és az oroszoktól nagyjából tőzsdei szinten megvásárolt gáz közötti, többszörös különbségbe. A tétel a 2023-as ezermilliárd után némi csökkenés.
A „rezsivédelem” 2022-es indulása óta számításunk szerint az MVM e címen összesen 2,3 ezermilliárd forint költségvetési támogatást kapott. Mivel a csoport a gázt szinte kizárólag Oroszországból veszi, az alacsony lakossági rezsit biztosító költségvetési támogatás jó része Vlagyimir Putyinnál köt ki.
Ötezer milliárd forinthoz közelít az Orbán-kormány által adott rezsivédelmi támogatás összege, a pénz nagy része Vlagyimir Putyinnál landoltAz állami csoport nem hogy nem ment ebbe tönkre, de azóta több százmilliárdos csúcsnyereségekről tesz jelentést. (A cégnél már csak a szigorú uniós szabályok miatt is határozottan tagadják, hogy az állami rezsitámogatást az energiabeszerzésen túl bármi másra költenék.) A 2024-es, immár szokás szerint a nemzetközi számviteli szabályok szerint összeállított, „tőzsdeképes” beszámoló eredménysorai némi csökkenés mellett a brutális tavalyelőtti nyereségek megismétléséről tanúskodnak. Az adózott eredmény a 2023-as 369 milliárd után tavaly 324 milliárd, a tőzsde által kiemelten figyelt kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti (EBITDA) eredmény pedig 910 milliárd után 825 milliárd lett.
Az MVM a tavalyi év után soha nem látott mértékű, 339,5 milliárd forint osztalékkal örvendezteti százszázalékos tulajdonosát, a magyar államot. A korábban kifejezett szerény osztalékokat kitermelő csoport ebbéli tételei 2022-től ugrottak meg: 2023 után már 324 milliárdot fizettek. Tavaly, immár szintén szokás szerint, az idén esedékes összegből 126 milliárdot előlegként átutaltak. Az MVM nyilatkozói a csúcsnyereségeket és -osztalékokat nemzetközi sikereikkel magyarázzák, ekképp is elvetvén az állami rezsitámogatással sejtetett összefüggéseket.
Hatalmasat ugrott az átfogó jövedelem
Az MVM Csoport 2023-ban még 190 milliárdos veszteségbe csúszó úgynevezett teljes átfogó jövedelme hatalmas ugrással plusz 556 milliárdig lőtt ki. Könyvvizsgálójuk, a Deloitte jelentésében a szabályok szerint a tavalyi eredményességet is csak e tétellel jellemezte. 2023-as beszámolójukról szóló tavalyi tudósításunk kapcsán ugyanakkor az MVM azt jelezte lapunknak, hogy szerintük ez a sor nyereség-veszteség tárgyában félrevezető.
A csoport árbevétele a 2023-as 5,1 ezermilliárdról – elsősorban a piaci áram- és gázárak esése nyomán - 4,5 ezermilliárdra csökkent. A 2022-es árrobbanás idején 6 ezermilliárdra felszökő kötelezettségállomány 5 ezermilliárdról 3,8 ezermilliárdra apadt.
A tavalyi év eseményei közül kiemelhető az azeri Shah Deniz tengeri gázmező 5 százaléka, illetve kapcsolódóan az Azerbaijan Gas Supply Company 4 százalékos megvásárlása: a 282 milliárd forintos vételár alighanem most jelent meg először. A tulajdonukban lévő Mátrai Erőmű telephelyére egy, a Tiszaira pedig két, egyenként mintegy 500 megawattos új gázerőműre írtak alá megrendeléseket. Megemlítik az egyik legnagyobb szomszédos áram- és gázszolgáltatónak számító E.ON Energie Romania többségére kötött szerződésüket is, aminek zárását még várják.
Az energiaipar egészét lefedik
Az MVM Csoport működteti többek között Magyarország legnagyobb gáz- és áramnagykereskedőjét és az országos szolgáltatást végző MVM Nextet, tulajdonolja a Paksi Atomerőművet, a Mátrai Erőművet, több távhőcéget és immár számos naptelepet, a hazai áramrendszert irányító és a központi vezetékeket birtokló Mavirt. De hozzá sorolható a legnagyobb magyarországi földalatti gáztárolórendszer, a dél-alföldi áram- és gáz, illetve az észak-magyarországi áram-, valamint a főváros és környékére, illetve Északnyugat-Magyarországra kiterjedő gázhálózat és a legnagyobb cseh gázkereskedő is, sőt, még az E.ON Hungária negyede is; a jelentésben szereplő leányvállalatai száma közelíti a százat.
Apró betűk, százmilliárdos támogatások
Az MVM állami rezsitámogatásának további rejtelmeiről a leányvállalatok apróbetűs pénzügyi adatai további adalékokat szolgáltathatnak. A csoport MVM Ceenergy nevű gázkereskedője a fűtőanyagért tavaly másfélezer milliárd forintot fizetett. Másik, jól ismert cégük, az országos szolgáltatást végző MVM Next, a lakossági és hasonló elszámolású felhasználóktól viszont csak 256 milliárd forintot kapott a termékért. Bár ez utóbbi kisebb mennyiség, a kettő közötti különbséget az állam 643 milliárd forint – a nagykereskedő egyébbevétel-során megjelenő - támogatással foltozta be. A lakossági villamosenergia-szolgáltatás „rezsivédelmi” támogatását az MVM Next árampiaci egyébbevétel-sora számszerűsítheti, ahol a 2023-as 22 milliárd után tavaly 11 milliárd szerepel.