Európai Unió;Európai Parlament;Európai Bizottság;felfüggesztés;uniós források;

A magyar uniós pénzek befagyasztását kéri 26 EP-képviselő

Erről szóló levelüket Piotr Serafin költségvetési biztosnak, valamint Michael McGrath demokráciáért és jogállamiságért felelős biztosnak címezték. A Bizottság képviselője szerint megvizsgálják a kérdést.

Öt EP-frakció 26 képviselője kérte a Magyarországnak szánt összes uniós támogatás felfüggesztését az Európai Uniótól. A Bizottság képviselője szerint megvizsgálják a kérdést – írja az Euronews.

A portál szerint az Európai Parlament képviselőinek egy csoportja azért szólította fel az Európai Bizottságot, hogy azonnali hatállyal fagyassza be a Magyarországnak nyújtott összes uniós támogatást, mert szerintük Orbán Viktor kormánya rengeteget rontott Magyarország jogállamiságának helyzetén az elmúlt években.

A levelet Piotr Serafin költségvetési biztosnak, valamint Michael McGrath demokráciáért és jogállamiságért felelős biztosnak címezték. „Mi, az Európai Parlament 26 képviselője, azért írunk, hogy kifejezzük mélységes aggodalmunkat a közelmúltbeli magyarországi fejlemények miatt. Sürgetjük az Európai Bizottságot, hogy fokozza a nyomást Orbán Viktor kormányára, hogy hagyjon fel az uniós értékek és az uniós jogszabályok megsértésével, és az Unió pénzügyi érdekeinek védelme érdekében azonnal függesszen fel minden Magyarországnak nyújtott uniós támogatást a vonatkozó jogszabályokkal összhangban” – írták a képviselők.

A levél emlékeztet arra, hogy a Bizottság jelenleg 18 milliárd eurót tart vissza Magyarországtól különböző, 2022 decemberében elindított mechanizmusokon keresztül, elsősorban „a széles körű korrupció” és „a kormány által elkövetett súlyos jogállamisági jogsértések” miatt.

„Sajnálatos módon a 2022. decemberi határozatok óta Magyarország nemhogy nem tett érdemi előrelépést az előírt feltételek és mérföldkövek teljesítése felé, hanem ehelyett további riasztó visszalépéseknek volt tanúja”

– áll a levélben. Az Euronews szerint a képviselők négy kulcsfontosságú problémát említenek:

  • az Integritás Hatóság munkájába való közvetlen kormányzati beavatkozást,

  • az igazságszolgáltatás függetlenségének aláásását,

  • a Pride betiltását,

  • és a „szuverenitás védelméről szóló törvény” jóváhagyását.

Válaszában Michael McGrath kijelentette, hogy a Bizottság kész megvédeni az Európai Unió alapvető értékeit és jogait, többek között a jogállamisági feltételrendszer további alkalmazásával – tehát a pénzügyi megszorítások sem kizártak. „A Bizottság mérlegeli a következő többéves pénzügyi keretre vonatkozó megközelítését, és a biztosok kollégiumának tegnapi ülésén további megbeszélést folytattunk erről a kérdésről. Ez pedig magában foglalta a feltételesség és a jogállamiság tiszteletben tartásának szerepének mérlegelését ebben a tekintetben” – közölte.

Hét százalékkal verné a Tisza Párt a Fideszt, ha most vasárnap tartanának parlamenti választást – a többi között ez derül ki a Publicus Intézet friss, lapunk számára készített felméréséből. Tízből hat ember annak örülne, ha 2026-ban a Fidesz elveszítené a parlamenti választást.