Úgynevezett szuverenitásindexet dolgozott ki a Szájer József által vezetett Szabad Európa Intézet, amely saját módszerével listázta is az országokat, külön kategorizálva az Európai Unió tagjait és a világ más országait – derült ki az MFor csütörtöki cikkéből. Nagy segítségükre lehetett az Orbán-kormány politikája, mert nem kellett sokat kutatniuk, ugyanis leírták, hogy az index megalkotásához Magyarországot tekintették referenciának, mivel a jelenlegi magyar kormányzati politika „minden tekintetben egy kiteljesedett, mintaszerű, XXI. századi szuverenitáskoncepciót” képvisel. „Magyarország nem kéri mások engedélyét arra, hogy önmaga lehessen” – állapítja meg a jelentés
Szájer József és munkatársai szerint egy ország minél magasabb pontszámot ér el, annál szuverénebb, és minél alacsonyabb a pontszáma, annál nagyobb a kitettsége a külső erőknek – olvasható az index mibenlétéről. A tudományoskodó leírás szerint 36 kérdés alapján értékelték az országok függetlenségét, majd a maga a Szabad Európa Intézet által meg is adott válaszokból állt össze egy-egy vizsgált állam aktuális szuverenitási mutatója. Az elképzelt etalonország nem is lehetett vitás, hogy az EU-tagok közül 178 ponttal (89 százalékkal) Magyarország került (szemben az EU-tagállamok 76,8 százalékos átlagával). Franciaország (175) már csak az ezüstérmet, míg Németország (169) a bronzérmet kapta meg az intézettől. Csak ezután következik Finnország, Dánia, Svédország és a többi EU-tagállam. Számításaik szerint Ciprus végzett az utolsó helyen 118 ponttal.
Az indexálók több mondatban nagyokat brüsszeleznek, és olyan magvas gondolatokkal veszik le a lábáról a gyanútlan olvasót, hogy, „miközben Brüsszelben egyre több döntés születik a tagállamok feje felett, a nemzeti szuverenitás szellemi és kormányzási védőbástyái meggyengülnek. (...) Minél több jogkör kerül Brüsszelbe, annál kevesebb marad Budapesten, Varsóban vagy épp Prágában.
„Ez a törvényjavaslat az elnyomás új szintjét jelzi” - Az EU-nak jogi és pénzügyi eszközeinek teljes erejével kell válaszolniaAz EU-n kívüli országok közül – ki tudja miért – Kínát tették az első helyre 190 ponttal. A második az Egyesült Államok 180 ponttal, majd Svájc 175 ponttal, de ott van a sarkukban Oroszország is 174 ponttal. Ami ez utóbbit illeti, a hízelgés nem ismer határokat az Ukrajna szuverenitását lábbal tipró agresszor állammal szemben: „Vlagyimir Putyin Oroszországában a szuverenitás nem finomhangolt, hanem centralizált. A világ nyugati fele gyakran vakon és saját kárára félreértelmezi Oroszországot, mert az alapján ítéli meg, ő milyenné szeretné formálni, nem pedig saját logikájában”. A több mint három éve és három hónapja orosz invázió alatt álló Ukrajnát az utolsó helyre sorolták 113 ponttal. – Kevés ország van ma a világon, amely ennyire korlátozottan tud élni saját szuverenitásával, mint Ukrajna – sajnálkozik a Szájer-féle intézet.
Magyar Bírói Egyesület: A nevétől eltérően nem átlátható törvényjavaslat a demokratikus intézményrendszer létét veszélyeztetiTöbb mint duplaannyi adófizetői pénzt pumpál az Orbán-kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatalba, mint tavalyMiközben a vele egyet nem értőket ellehetetlenítené, a Fidesz nyíltan várja a külföldi pénzeket