Orbán-kormány;költségek;Szuverenitásvédelmi Hivatal;

Tüntetők a Szuverenitásvédelmi Hivatal előtt május 16-án

Több mint duplaannyi adófizetői pénzt pumpál az Orbán-kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatalba, mint tavaly

A kritikus hangok ellehetetlenítése minden közpénzt megér.

Miközben a kormány a parlament elé viszi a civileket és a kormánykritikus sajtót ellehetetleníteni szándékozó, átláthatóságinak nevezett törvényjavaslatot, a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) 2025-re tervezett költségvetéséből az is kiolvasható, hogy az új jogszabály előkészítését már hónapokkal korábban megkezdhették, erről ugyanis jelentős költségnövekedések árulkodnak – írja az Mfor.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal 2025. évi költségvetése már januárban felkerült a szervezet honlapjára, a lap szerint azonban csak most, az ellehetetlenítési törvény benyújtásával kapnak értelmet a számok, összevetve a 2024. évi beszámoló adataival. A jelentős költségnövekedésből a lap arra következtet, hogy

az Orbán-kormány már az év elején is készült a kritikus hangok ellehetetlenítésére irányuló törvényére.

Az egyik legszembetűnőbb változás, hogy míg a szervezetnél dolgozók munkabérei és illetményei 2024-ben 950,8 millió forintot tettek ki, addig 2025-re már 2,2 milliárd forintot irányoztak elő erre a célra. Ezzel a bérköltség több mint kétszeresére nőtt. Tavaly 101 főt foglalkoztattak, idén 120 fővel számolnak, amivel a kiadások növekedése aránytalanul magasnak tűnik. Emögött vagy más, személyi jellegű kifizetések állhatnak, vagy szimplán az, hogy a kormányzat valamiért úgy érzi, célszerű még több pénzzel, magas fizetésekkel kitömni az SZVH-t és alkalmazottait. A munkatársak egyéb személyi juttatásaira tavaly 1,6 milliárd forintot költöttek a magyar adófizetők pénzéből, idén már 2,4 milliárd forintot szórnak el rá.

Az alkalmazottak közlekedési költségtérítést is kapnak, tavaly 4,7 millió forintot szántak erre, idén már 27,6 milliót, ami több mint 6-szoros ugrást jelent. Az egyéb jogviszonyban álló, nem saját foglalkoztatottak juttatásai két és félszeresére ugrottak, 9,1 millióról 24 millió forintra – írja a lap.

A szakmai anyagok beszerzésére szánt költségek 400 ezer forintról 12 millió forintra nőttek, ami mintegy harmincszoros (!) emelkedést jelent úgy, hogy közben nem részletezték, hogy pontosan milyen anyagokról is van szó. Ennél is brutálisabb arányt mutat a szakmai tevékenységet segítő szolgáltatások címszó, amire tavaly 23,1 milliót szántak, 2025-ben azonban már 840 millió forintot, ez 36-szor (!) magasabb az egy évvel korábbi adatnál.

Az ingatlanokkal kapcsolatos bérleti és lízingdíjakat 2025-ben közel háromszorosára, 131 millióról 336 millió forintra emelték. Szintén óriási mértékben, 601 ezerről 40 millió forintra, azaz több mint 60-szorosára (!) nőtt a munkatársak kiküldetéseire szánt büdzsé, ami azt jelzi, hogy az SZVH emberei feltehetőleg sokat fognak utazgatni. Hogy ezek belföldi, vagy külföldi utak-e, azt nem tudni. 110,3 millió forintot költöttek tavaly reklám- és propagandakiadásokra, idén már 1,2 milliárd forintot, azaz több mint tízszer annyit szórnak el erre az adófizetők pénzéből.

A dologi kiadások (ide tartozik minden olyan költség, amelyet adott vállalkozás vagy hivatal a működésére költ, és nem a munkavállalók fizetése, vagy béren kívüli juttatása) természetesen ugyancsak horribilis mértékben nőttek, 800 millió forint helyett most már 3 milliárd forint közpénzt költenek rá. A beruházások a tavalyi 15,4 millió után, idén már 228,6 milliós tételt jelentenek.

Ezzel szemben nagyítóval kellett keresni azokat a tételeket, amelyek valamelyest csökkentek a tavalyihoz képest: a béren kívüli juttatásokra tavaly 64,6 millió forintot költöttek, idén 54 millió forintot. A ruházati költségtérítést 101,5 millióról 42,2 millió forintra, az informatikai szolgáltatásokat 314 millióról 200 millió forintra, a kommunikációs szolgáltatásokat 315 millió forintról 236 millió forintra redukálták.

Az Mfor összesítése szerint a kormánykritikus hangok ellehetetlenítésére létrehozott szervezetre a 2024-es 2,5 milliárd után idén 6,2 milliárd forintot költenek a magyar adófizetők pénzéből. A központi irányító szervi támogatás a tavalyi 5,1 milliárdról 6,24 milliárd forintra ugrott.

Még hogy nincs sokszínűség a kormányoldalon.