Az amerikai és az orosz elnök hétfői, több mint kétórás telefonbeszélgetésén nem történt előrelépés a tűzszünet felé. Putyin újságírók előtt úgy fogalmazott, „ki kell dolgozni a béke felé vezető leghatékonyabb utat”, amiből arra lehet következtetni, hogy jottányit sem került közelebb a béke. Mint fogalmazott, a Donald Trumppal folytatott telefonbeszélgetés „őszinte és céltudatos volt”. „Köszönöm neki, hogy támogatta a Moszkva és Kijev közötti közvetlen tárgyalások újraindítását.” Mindez azt is jelentheti: egyre nagyobb nyomás nehezedhet Trumpra, hogy további szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben.
J.D. Vance amerikai alelnök a telefonhívás előtt óva intett attól, hogy holtpontra jussanak a háborút lezáró tárgyalások. "Tisztában vagyunk azzal, hogy zsákutcában vagyunk" – ismerte el Vance újságíróknak. "Azt hiszem, az elnök (Donald Trump) azt fogja mondani Putyin (orosz) elnöknek: 'Figyelj, komolyan gondolod?'"
Donald Trump hétfőn felhívja Vlagyimir Putyint és Volodimir Zelenszkijt is, hátha lesz valamiTrump ideiglenes ügyvivője közölte, olyan Európát szeretne az USA, amely nem függ Moszkvától vagy PekingtőlAz Európai Unió az orosz olaj alacsonyabb árplafonját kívánja szorgalmazni a G7 pénzügyminisztereinek közelgő kanadai találkozóján. Ezt Valdis Dombrovskis, az EU gazdasági biztosa mondta újságíróknak a Reuters hírügynökség szerint. Ez egy új szankciócsomag részévé válhat - mondta Dombrovskis. Jelenleg a Kremlre nyomást gyakorolni kívánó nyugati országok felső határa hordónként 60 dollár. Bennfentesek szerint az EU új, hordónkénti 50 dolláros árplafont akar javasolni.
Volodimir Zelenszkij elrendelte egy állandó nemzeti tárgyalócsoport létrehozását Kijevben. A diplomáciai erőfeszítések célja a valódi és fenntartható béke – mutatott rá Zelenszkij a X. platformon. Mint mondta, Ukrajna megmutatta, hogy továbbra is nyomást kell gyakorolni Oroszországra a háború befejezése érdekében.
Betiltották Oroszországban az Amnesty International emberi jogi szervezetet. A legfőbb ügyész "nemkívánatos szervezetnek" nyilvánította – jelentette az orosz állami hírügynökség, az Interfax.
Stefan Kornelius kormányszóvivő szerint a német kormány támogatja az uniós szankciókat a Balti-tengeren áthaladó Északi Áramlat gázvezetékek ellen. Ezt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének mondta el. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy Washington is csatlakozik a szankciókhoz.