Oroszország;Amnesty International;fenyegetés;betiltás;büntetőeljárás;megosztás;

Oroszország nem kívánatos szervezetnek nyilvánította az Amnesty Internationalt

Az orosz főügyészség bejelentése alapján a jogvédő civil szervezettel együttműködőket, sőt azokat is büntetőeljárással fenyegetik, akik akár csak egy posztjukat is megosztják. 

Oroszországban hétfőn végképp betiltották az Amnesty Internationalt (AI), és mint nem kívánatos szervezetet vették nyilvántartásba – derült ki az AP amerikai hírügynökség jelentéséből. Mint kiemelték, egy 2015-ös oroszországi törvény értelmében az ilyen szervezetekkel való együttműködés bűncselekmény. Megjegyezték, az orosz főügyészség online közleményben bejelentett döntése újabb fokozat a Kreml kritikusai, az újságírók és az aktivisták elleni könyörtelen fellépésben, amely példátlan mértékűvé vált, miután Oroszország 2022 februárjában teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen.

Az AP szerint a nem kívánatos szervezetté nyilvánítás értelmében az AI-nek minden oroszországi tevékénységével fel kell hagynia, és büntetőeljárás alá vonják mindazokat, akik együttműködnek a jogvédő civil szervezettel, támogatják azt, vagy egyszerűen csak megosztják egy posztját, közzéteszik egyik jelentését.

Az AI honlapján Agnès Callamard, a szervezet főtitkára reagált a betiltás hírére: „Ez a döntés az orosz kormány azon szélesebb körű erőfeszítéseinek része, hogy elhallgattassa a másként gondolkodókat és elszigetelje a civil társadalmat. Egy olyan országban, ahol számos aktivistát és másként gondolkodót börtönöztek be, öltek meg vagy száműztek, ahol a független médiát befeketítették, blokkolták vagy öncenzúrára kényszerítették, és ahol a civil szervezeteket törvényen kívül helyezték vagy felszámolták.”

A főtitkár szerint jól végezték a dolgukat Oroszországban, a betiltás ezt igazolja. – „A hatóságok mélységesen tévednek, ha azt hiszik, hogy leállítjuk az emberi jogi jogsértések dokumentálásával és feltárásával kapcsolatos munkánkat, éppen ellenkezőleg: „Nem engedünk a fenyegetéseknek, és rendíthetetlenül továbbra is azon fogunk dolgozni, hogy az oroszországi emberek megkülönböztetés nélkül élvezhessék emberi jogaikat. Továbbra is dokumentálni fogjuk és világszerte beszélni fogunk az Oroszország által Ukrajnában elkövetett háborús bűncselekményekről” – hangsúlyozta Agnès Callamard, azt ígérve, hogy megduplázott erővel fognak dolgozni az igazságért és az emberi jogokért.

Hazamenni vagy maradni?