Fenntartja a korrupciós vádak miatt kilenc hónapig előzetes letartóztatásban ülő Kiss László hogy politikai fogolyként tartották a fogdában - derül ki abból az interjúból, amelyet Jelennek adott az óbudai DK-s polgármester.
A felvetésre, hogy ugyan miért pont őt választotta volna ki az Orbán-kormány politikai fogolynak, Kiss László úgy válaszolt, erről csak találgatni tud, de polgármesterként több NER-es üzletet akadályozott meg Budapest III. kerületében. Szerinte azzal, hogy közbelépett, bizonyos oligarchaköröknek hatalmas, tízmilliárdokban kifejezhető kárt okozott. Azt egyértelműen kijelenthetőnak tartja, hogy a nyomozást politikai szempontok vezérelték, nem büntetőjogiak, az eljárás „mind motivációjában, mind pedig a végrehajtásában a jogállamisághoz méltatlan, elfogadhatatlan és abszurd” volt. Ezt egyebek közt azzal indokolta, hogy például Boldog István és Völner Pál esetében az ügyészség nem kezdeményezett előzetes letartóztatást, vele szemben viszont igen.
Azt állította továbbá, hogy szerinte a vádhatóságnak nincsenek érdemi bizonyítékai vele szemben.
Mindemellett Kiss László felidézte, hogy a törvény által szabályozott kapcsolattartást a büntetés-végrehajtás „kifejezetten példamutató módon, a jogszabály betartásával szervezte”, de az ügyészség azért igyekezett ezt megnehezíteni számára.
Mint ismert, az ügyészség gyanúja szerint Kiss László 18 millió forintot kapott vissza az évek során túlárazott és talán még csak nem is teljesített szerződésekből. A vád szerint a polgármester és az egyik volt évfolyamtársa, - akinek a vádalkuja alapján tett vallomására épül az eljárás - már 2016-ban kidolgozták a rendszert abban bízva, hogy Kiss László polgármester lesz. A DK-s kerületvezető szerint mindebből semmi nem igaz. – Azt kell látni, hogy ezek a vádak úgy működnek, hogy bedobnak különféle, teljesen légből kapott dolgokat azért, hogy az érintett belegabalyodjon a védekezői szerepbe. Én a letartóztatásom meghosszabbításáról szóló tárgyalásokon is elmondtam, hogy még a feltételezés is abszurd, hogy egy polgármester szerződések összeállításával, kiváltképp szerződések egész rendszerével foglalkozni tud. Az én munkám nem ez - magyarázta, hozzátéve, az ügyészség sem túlárazott szerződéseket, sem egyéb tárgyi bizonyítékot nem mutatott neki az ügyben.
A bíróság szerint mindenki ismeri az ügyét, ezért nem fog újra bűncselekményt elkövetni az óbudai polgármesterKiss László elmondása szerint 2016-ban ő még nem is akart polgármester lenni, hiszen Óbuda országgyűlési képviselője volt akkor, ráadásul az egyik legtöbbet felszólaló szocialista képviselő. Arról, hogy az az ember, akivel a gyanú szerint a terveit szövögette, az ő feleségével közös céget alapított, amely a polgármester házába lett bejegyezve, azt mondta: – Ez az ember évfolyamtársam volt, és nyilván ez az oka a feleségemmel való közös cégalapításban. Csakhogy ez a cég semmilyen önkormányzati munkában nem vett részt, és amikor polgármester lettem, tudomásom szerint megszüntette az érdemi működését. Emlékeim szerint legfeljebb egy egy-kétmillió forintos árbevételű cégről beszélünk, amit a feleségem el is adott. Nincs tudomásom arról, hogy ez a cég mivel foglalkozott azt követően, hogy polgármester lettem volna.
Jogi lépéseket kíván tenni Kiss László, akit kora délután engedtek ki a börtönbőlA Jelen újságírója erre közbevetette, hogy éppen Kiss László évfolyamtársa alapított frissen egy olyan céget, amely megkapta az óbudai kerületi lappal kapcsolatos feladatokat, méghozzá, az ügyészség szerint jelentősen túlárazva. A polgármester erre azt mondta: – Ez egy közbeszerzési eljárás volt. Szeretnék emlékeztetni arra, hogy a harmadik kerületben akkor már nagyon régóta működött egy cég, amely egyébként az V. kerületben is mind a mai napig kiadja a helyi újságot. Könnyű kitalálni, hogy ez a cég vajon kinek az érdekkörébe tartozik. De segítek: Rogán Antaléba. Ez a cég addig közbeszerzés nélkül működött a Bús Balázs fideszes polgármester által vezetett III. kerületben. Az egyik első dolog, amit rendbe akartunk tenni, az volt, hogy legyen közbeszerzés. Ezt az önkormányzat írta ki. A közbeszerzések kiírása szakmai feladat, nem a polgármester alá tartozik, nekem ebben semmilyen érdemi irányító szerepem nincs. A közbeszerzésen bárki indulhat, a döntést pedig a képviselő-testület nagy többséggel hozta meg. Még csak kezdeményező szerepem sem volt.
Jogi lépéseket kíván tenni Kiss László, akit kora délután engedtek ki a börtönbőlArra a felvetésre, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is úgy vélekedett, Kiss László szocialista és DK-s vállalkozói barátait gazdagította azzal, hogy túlárazott szerződéseket kötöttek az önkormányzattal, kezdve a közúti szállítmányozós cégre bízott Óbuda újságtól, a muskátlivásáron át a túlárazott információs táblákig. Fideszes módszerrel pakolják ki az önkormányzatot”, Kiss László válaszában fideszességgel vádolta meg a kétfarkúakat:
Nagyon sajnálom a kerületi kutyapárti szavazókat, mert egy jól láthatóan a helyi Fidesszel együttműködő, nehezen komolyan vehető csapatról van szó
– fogalmazott. Azt nem gondolja, hogy neki bármi felelőssége lenne az ügyben.
Arra a kérdésre azonban a DK-s polgármester kitérő választ adott, hogy „tűzbe tenné a kezét”, hogy volt alpolgármestere, a 98 millió forint visszacsorgatásával vádolt MSZP-s Czeglédy Gergő ártatlan ebben az ügyben. Erről azt mondta: – Én nem gondolom, hogy olyan helyzetben lennék, aki bárki felé garanciát adhat vagy kérhet. Azt tudom és állítom, hogy ez az ügy politikailag vezérelt, ismerem az ügyészség módszereit, tudom, hogy érdekvezérelt alkukat kínálnak. Az ügyben képződött információk döntő részére nincs rálátásom.”
Az ellene szóló vallomásokat Kiss László érdekvezéreltnek tartja. A kérdésre, hogy az ügyészség esetleg megpróbálta-e őt is vádalkura bírni, úgy válaszolt, hogy éreztették vele, nyitottak lennének erre. Állítása szerint
információi vannak arról, hogy az eljárás eredetileg még egy budai és több pesti ellenzéki polgármestert és Karácsony Gergely főpolgármestert is célba vette volna,
ezért úgy véli, ez az a kör, amire neki valószínűleg terhelő állításokat kellett volna tennie. Elmondása szerint egy pillanatig sem fordult meg a fejében, hogy lemondjon, mert azzal szerinte „győzött volna a rezsim”. Azt, hogy újra fog-e indulni a polgármesteri posztért 2029-ben, nem ettől az ügytől teszi függővé, hanem elmondása szerint attól, hogy mi Óbuda érdeke és mit szól hozzá a családja.
Kiengedik a börtönből a korrupcióval vádolt MSZP-s ex-alpolgármestert