letartóztatás;Kiss László;Óbuda;korrupciógyanú;

A bíróság szerint mindenki ismeri az ügyét, ezért nem fog újra bűncselekményt elkövetni az óbudai polgármester

Nemcsak emiatt, hanem büntetlen előélete, valamint stabil egzisztenciális körülményei miatt is szabadulhatott. 

Bár a bíróság szabadon engedte, az ügyészség továbbra is a rácsok mögött látná az óbudai polgármestert – közölte egy lapunknak is elküldött tájékoztatásában a Fővárosi Törvényszék.

Mint arról korábban hírt adtunk, a Demokratikus Koalíció (DK) politikusát péntek kora délután engedték szabadon a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási intézetből. Kiss László lapunknak nyilatkozva azt ígérte, nyilvánosságra kívánja hozni az ellene folyó büntetőeljárás részleteit.

A Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint a vádhatóság a bizonyítás megnehezítése vagy meghiúsítása, illetve a bűnismétlés veszélye miatt indítványozta ismételten a polgármester letartóztatását, azonban a legutóbbi hosszabbítás óta lefolytatott tanúkihallgatások alapján megállapítható, hogy egyik kihallgatott tanúk nem áll közvetlen kapcsolatban Kiss Lászlóval. Emellett az ügyészség nem terjesztett elő új bizonyítékot, amely indokolná a további fogva tartást. Ráadásul elenyésző a valószínűsége annak, hogy olyan személy kerülne az eljárásba, akit a gyanúsított közvetlenül vagy közvetve ismer, és így befolyásolni tudná a vallomását.

A végzést kiadó Budai Központi Kerületi Bíróság szerint életszerűtlen feltételezés, hogy a polgármester újabb bűncselekményt követne el, mivel büntetlen előéletű, két kiskorú gyermeke, rendezett a családi és egzisztenciális háttere van, továbbá ügye a széles nyilvánosság is ismeri, ezért nem fog újabb bűncselekményeket elkövetni Így aránytalannak ítélték bármilyen kényszerintézkedés alkalmazását.

A végzés nem végleges.

Kiss Lászlót vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettének, valamint versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntettének, továbbá jelentős értékre elkövetett pénzmosás bűntettének elkövetésével gyanúsítják. E szerint a politikus 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, aminek a fejében neki és további, az önkormányzatnál dolgozó hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell fizetni. A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezése érdekében az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezték el

Széles körben vált rövid időn belül ismertté a javaslat és finoman szólva sem aratott egyöntetű tetszést.