Lengyelország;elnökválasztás;Rafal Trzaskowski;

Az exit poll szerint a kormánypárti Rafał Trzaskowski nyerte a lengyel elnökválasztás első fordulóját, de egyáltalán nem biztos, hogy a másodikat is ő fogja

Mindent az dönthet el, két hét múlva kire adják a voksukat a most kieső jelöltek szavazói.

Este 9 órakor zárták az urnákat Lengyelország elnökválasztásának első fordulójában és ezzel együtt az Ipsos közölte is az első exit poll eredményeket. A TVN24-en közölt adatok szerint a voksolást a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a jobbközép-liberális Polgári Platform (PO) jelöltjeként induló Rafał Trzaskowski varsói polgármester nyerte, 30,8 százalékkal, ám szorosan mögötte végzett a korábbi, viszonylag Fidesz-szövetséges, jobboldali populista kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) által támogatott Karol Nawrocki, 29,1 százalékkal.

Bár ez még nem a hivatalos eredmény, az nagyjából már most borítékolható, hogy ők ketten fognak továbbjutni a két hét múlva, június 1-jén esedékes második fordulóba, a többi 11 jelölt ugyanis az adatok szerint igencsak lemaradt a versenyben. Harmadik helyen végzett a szélsőjobboldali Konföderáció (Konfederacja) jelöltje, Sławomir Mentzen 15,4 százalékkal. A negyedik helyre futott be a szintén szélsőjobboldali, euroszkeptikus Grzegorz Braun 6,2 százalékkal, őt követi a kormánykoalícióból kilépő baloldali Együtt (Razem) jelöltje, Adrian Zandberg 5,2 százalékkal. Meglehetősen rossz szereplést könyvelhet el magának a kormánykoalíció tagját képező Lengyelország 2050 vezetője, Szymon Hołownia, aki 4,8 százalékával csak a hatodik helyet érte el. A szélsőbaloldali Lewica (Baloldal) elnökjelöltje, Magdalena Biejat 4,1 százalékkal a hetedik helyet szerezte meg. A többi 6 jelölt elenyésző támogatottságot könyvelhet el, Joanna Senyszyn és Krzysztof Stanowski 1,3-1,3 százalékot kaptak, a többiek 1 százalék alatt szerepeltek. Legalábbis az exit poll szerint.

A második fordulóba jutottak személye tehát biztosnak látszik, azonban a győztes Rafał Trzaskowski nem csak azért lehet nehéz helyzetben, mert Karol Nawrocki szorosan mögötte végzett, hanem azért is, mert - miként arra a Rzeczpospolita szerzője, Artur Bartkiewicz rámutat - ha ezen eredmény alapján bekalkuláljuk, hogy a kieső jelöltek szavazói várhatóan hova voksolnak majd két hét múlva, akkor a PiS által támogatott történész-politikus Nawrocki akár simán fordíthat is. A kormánypárti varsói polgármester ugyanis biztossággal csak Magdalena Biejat és Szymon Hołownia szavazóinak bizalmát könyvelheti el magának, s a kettő együtt az exit poll alapján 9 százalékot sem tesz ki. Ezzel szemben több mint valószínű, hogy a negyedik helyen végzett Grzegorz Braun 6,2 százalékát Nawrocki megkapja, a stabil harmadik helyen végzett Sławomir Mentzen szavazói pedig valószínűleg szintén a PiS jelöltje vagy a választástól való távolmaradás felé fognak hajlani. A szerző szerint a nagy kérdés az, hogy Adrian Zandberg 5,2 százaléknyi szavazója vajon kire adja majd a voksát - már ha elmennek szavazni június 1-jén.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök ennek megfelelően egyelőre visszafogott örömtáncot jár. Az X-en az eredményt úgy kommentálta: „A mindenért folyó játék csak most kezdődik. Kemény küzdelem lesz minden szavazatért. A következő két hét eldönti hazánk jövőjét. Ezért egy lépést sem hátrálhatunk meg.”

Rafał Trzaskowski győzelmi beszédében már jóval magabiztosabbnak tűnt. A Gazeta Wyborcza élő hírfolyama szerint például a PiS felelősségre vonását helyezte kilátásba, amelyet egyebek közt a megosztottság szításáért bírált. Ígérete szerint elnökként a PiS által megtámadottakért fog küzdeni, e csoportként pedig egy elég széles kört határozott meg: az orvosokat, az időseket, a fiatal generációt és a dolgozó embereket sorolta ide. „Elég a megosztottságból, itt az ideje a nyugodt beszélgetéseknek” - fogalmazott, majd jó kapcsolatokat ígért az Egyesült Államokkal. Kijelentette: a győzelemért megy, hogy Lengyelország meggazdagodhasson, és hogy a kormány betartsa minden vállalását. Ezen kívül ígéretet tett a vállalkozások támogatására és a rájuk vonatkozó szabályok enyhítésére, majd Szymon Hołowniához szólt, aki már biztosította is őt a támogatásáról: „Igazad van, Szymon, az emberek a legfontosabbak. Együtt megcsináljuk, én leszek az elnököd” – jelentette ki.

Hasonlóképp önbizalomtól duzzad Karol Nawrocki is: „Meg fogjuk nyerni ezt a választást. Készen állunk erre, elszántak vagyunk. Mindez a közös győzelmünkkel, Lengyelország győzelmével fog végződni” - jelentette ki. Úgy vélekedett, ez a választás volt a legkevésbé tisztességes az elmúlt 35 évben, az ellene irányuló propaganda és hazugságáradat miatt, amit közlése szerint állami cégek finanszíroztak, miközben a PiS-től támogatásokat vontak el. Úgy folytatta, a különbség közte és „Donald Tusk helyettese” között csupán kozmetikai jellegű, majd emlékeztetett, hogy Lech Kaczyński annak idején elvesztette az elnökválasztás első fordulóját Donald Tuskkal szemben, ennek ellenére a második fordulót megnyerve a Lengyel Köztársaság történetének szerinte legjobb elnöke lett. Mint mondta, meg kell szüntetni a Tusk-kormány hatalmi monopóliumát. „Már van szejmjük, szenátusuk és miniszterelnökük. Olyan elnököt akarnak, aki bevezeti az eurót Lengyelországban, felgyorsítja a migrációs paktumot, és gyűlöletet szít az ellenzék ellen” - magyarázta Nawrocki, bár a beszédből az nem derült ki, hogy az euró bevezetésétől miért ódzkodik annyira.

A választási részvétel rekordot döntött a vasárnapi második fordulóban.