Juroj Kenicsi és Dmitro Kisfalusi volt az a két ukrán hírszerző, akiket a napokban utasított ki a kormány – közölte a Fidesz frakcióvezetője a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülése után tartott sajtótájékoztatón, a 444 beszámolója szerint. Kocsis Máté emellett megnevezett egy harmadik kiutasított személyt is, egy bizonyos Szerhij Alexandronovot.
A fideszes politikus jelezte, hogy a bizottsági üléseken elhangzottak nagy részét ötven évre titkosították, így csak a nyilvánosan hozzáférhető információkról tudott nyilatkozni. Elmondása szerint a magyar titkosszolgálatok már jó ideje fokozott aktivitást észlelnek az ukrán hírszerzés részéről, miközben a magyar fél nem tett kezdeményező lépéseket. Közölte: Ukrajna politikai indíttatású lejáratási kampányt folytat, és nem tartotta fenn a kapcsolatot a szolgálatok közötti hivatalos csatornákon keresztül. Emiatt Magyarország kénytelen volt válaszintézkedéseket hozni, amelyek végrehajtása a polgári hírszerzés jelentésein alapult.
Szijjártó Péter bejelentette: Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémetTelex: Kirill pátriárka bizalmasa volt az egyik kiutasított ukrán diplomata célpontjaA fideszes politikus azt is sérelmezte, hogy a Tisza Párt képviselői támadást intéztek a honvédelmi miniszter ellen, amivel szerinte Ruszin-Szendi Romulusz az ukrán érdekeknek kedvezett. Ezt azzal indokolta, hogy az ukrán sajtó nem sokkal később nyilvánosságra hozott egy videót, amelyet már hetekkel korábban rögzítettek, és amely a magyar hírszerzők elfogásáról szólt. Kocsis Máté úgy vélte, hogy a május 9-i felvétel napján ugyan berendelték a magyar titkosszolgálat kijevi összekötőjét, ám semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kapott. Szerinte ez példátlan a nemzetbiztonsági együttműködés történetében, és egyértelműen arra utal, hogy nem valós ügy, hanem politikai akció áll a háttérben.
Rácz András: Oroszországnak kémkedhetett Kárpátalján a magyar hírszerzés Eljött a kémháború, az ukránok kemény figyelmeztetést küldtek, hogy ellenséges lépésnek tartják, amit az Orbán-kormány művelHangsúlyozta, hogy a kiutasításokat követően a magyar szolgálatok megerősítették hírszerzési tevékenységüket, ezzel párhuzamosan pedig egy befolyásolási kísérlet is elindult, amely összefüggést mutat a kialakult helyzettel. Nemcsak az események sorrendje, hanem az is alátámasztja ezt – fogalmazott –, hogy Magyarországot a nemzetközi közvélemény előtt próbálják kedvezőtlen színben feltüntetni.
A Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) irányításáért felelős államtitkár arról beszélt, hogy jelenleg is zajlik Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolati hálójának elemzése. Barthel-Rúzsa Zsolt szerint az eddigi vizsgálat három fő megállapítást eredményezett:
Ruszin-Szendi a magyar hivatalos állásponttal ellentétes, Ukrajnát támogató nézeteket képviselt;
a NATO vezérkari főnöki ülésein egyetlen alkalommal sem állt ki a háborúellenes üzenetek mellett;
megbízatásával ellentétesen nem ismertette a magyar aggodalmakat.