Ukrajna;kémkedés;kiutasítás;Kirill patriárka;Hilarion;

Hilarion metropolita, a magyarországi orosz ortodox egyház volt vezetője és Semjén Zsolt

Telex: Kirill pátriárka bizalmasa volt az egyik kiutasított ukrán diplomata célpontja

Az ukrán polgári hírszerzés fedett tisztje a magyarországi orosz ortodox egyház volt vezetője, Hilarion metropolita után kutakodott. A másik kiutasított diplomatát is sikerült azonosítani, ő energetikai ügyekre fókuszált. 

A Magyarországról kiutasított ukrán diplomaták egyikének hírszerzési célpontja egyházi vonalon az az orosz Hilarion metropolita volt, aki a háborúpárti Kirill moszkvai pátriárka bizalmi embere – értesült a Telex.

A portál a kiutasítás részleteit ismerő forrásoktól megtudta, hogy mindketten az ukrán követségen dolgoztak, valójában azonban az ukrán SZRU, a polgári hírszerzés fedett tisztjei voltak. Úgy tudni, hogy nem túl magas rangú figurák, és azért őket tiltották ki, hogy „ne eszkalálódjon a helyzet”. Az lap szerint az egyik kiutasított diplomata, Dmytro K. feladata volt az ukrán nagykövetség biztonságának védelme, de mellette ő tartotta a kapcsolatot az ukrán kisebbségi szervezetekkel is. 

Egyházi célpontja pedig annak az orosz-ukrán háborút nyíltan támogató Kirillnek a bizalmasa volt, akit az EU szankcionált volna, ha Orbán Viktor ezt nem akadályozza meg a vallásszabadságra hivatkozva.

Hilarion metropolita sokáig az egyház moszkvai vezetésének második embere volt, Kirill jobbkezeként emlegették. Legutóbb tavaly nyáron került a figyelem középpontjába, miután az Orosz Ortodox Egyház nyáron vizsgálatot indított ellene, amelynek idejére felfüggesztették és megfosztották tisztségeitől. Ennek előzménye, hogy egy mellette korábban ministránsként dolgozó, 18 éves orosz-japán férfi, Georgij Szuzuki szexuális zaklatással vádolta meg. Ezt követően, tavaly decemberben el is távolították a a budapesti és magyarországi egyházmegye éléről. 

A másik, diplomata fedésben dolgozó és kiutasított ukrán hírszerző, Yurii K. 2021 decemberében érkezett Magyarországra. A gazdasági ügyeken belül az energetika volt a fő profilja, fókuszában a Mol, az ukrajnai olajtranzit, a magyarországi gáztározók, azok kapacitása és feltöltöttsége állt, de informált volt a letelepedési kötvények és aranyvízumok témájában is.

A lap úgy tudja, a TEK-esek által elfogott ukrán Sz. A. viszont nem az ukrán polgári, hanem a katonai hírszerzés, a HUR embere volt, és az édesapja korábban ukrán véderő attasé volt Budapesten, később pedig a moszkvai ukrán nagykövetségre került katonai attasénak.

Mint arról korábban hírt adtunk, múlt pénteken Budapest belvárosában, a Ferenciek terén látványos rendőrségi fellépés keretében emeltek ki egy ukrán férfit az autójából, aki korábban diplomataként dolgozott. Az akció része volt annak a titkosszolgálati játszmának, amely az elmúlt napokban robbant ki Ukrajna és Magyarország között, és ami minden ízében tükrözi, hogy az ukrán-magyar viszony mélypontra süllyedt. 

Az ügy onnan indult ki, hogy az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) azt állította, hogy leleplezett egy Ukrajnában tevékenykedő magyar katonai hírszerző hálózatot. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy Magyarországot lejáratni szándékozó akciónak nevezte a történteket, és péntek délután bejelentette, hogy Magyarország válaszképpen kiutasított „két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet”. Orbán Viktor kedden összehívta a Védelmi Tanácsot, az ülés után pedig burkoltan azzal vádolta meg a Tisza Pártot, hogy részt vett az ukrán titkosszolgálati akcióban. 

A volt jegybankelnök podcast-sorozatot indított, melynek első részében teljesen megalapozatlannak ítélte a jelentést, amely alapján nyomozás indult az MNB-alapítványok gazdálkodása miatt. Az Állami Számvevőszék egyetlen szóval kommentálta Matolcsy videóját.