Jogértelmezési káosz alakult ki Magyarországon a közérdekű adatigénylések körül: egy kúriai határozat nyomán Magyarországon kormányhivatalok rendre megtagadják az eljárási iratokra vonatkozó kérelmeket, a Nemzeti Adatvédelmi- és Információszabadság Hatóság (NAIH) azonban azt állítja, hogy kormányhivatalok egyszerűen félreértelmezik a legfelsőbb bírói fórum döntését - hívja fel a figyelmet a Telex.
Az előzmények 2021-re nyúlnak vissza, amikor a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely örökségvédelemért felelős tárcavezetőként engedélyezte a budai Várban található, világörökségi védelem alatt álló egykori Diplomataház – későbbi nevén Burg Hotel – bontását. Ekkor civilek közérdekű adatigényléssel próbálták kikérni a bontáshoz szükséges szakhatósági állásfoglalást. Hosszas jogi eljárás vette kezdetét, amely végül a Kúria előtt landolt, legfelsőbb bírói fórum pedig kimondta, hogy az általános közigazgatási rendtartásról szóló jogszabályok felülírják az infótörvényt, ezért nem kell kiadniuk az eljárás során keletkezett iratokat harmadik személynek.
Ez a döntés kapóra jött a kormányhivataloknak, amelyek azóta a kúriai határozatra hivatkozva sorra utasítják el a különféle közérdekű adatigényléseket. Ez jelentősen megnehezíti a tényfeltáró újságírást, hiszen korábban éppen az ilyen iratok alapján derítette ki például a Telex, az Átlátszó vagy a HVG a gödi Samsung- és az SK-gyárak tömeges szabálytalanságait.
Jogsértően tart vissza iratokat a kormányhivatal a gödi akkugyárról szóló perbenKözérdekű bejelentést tett a TASZ az újabb debreceni akkugyár ügyében kitűzött köz nélküli közmeghallgatások miattEzután lépett színre a Nemzeti Adatvédelmi- és Információszabadság Hatóság (NAIH), amely egyértelművé tette: a kormányhivatalok félreértelmezik a határozatot,
a véglegesen lezárt eljárásokat lezáró határozatokat továbbra is ki kell adni közérdekű adatigénylésre.
Ennek ellenére több kormányhivatal változatlanul megtagadja az adatok kiadását. Jogvédők szerint a döntés aránytalanul korlátozza az Alaptörvényben biztosított tájékozódáshoz való jogot. Az Alkotmánybíróság azonban formai okokra hivatkozva nem vizsgálta érdemben a panaszt. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz fordult Schmidt Mária, miután a Magyar Hang közérdekű adatigénylést nyújtott be az alapítványához A NAIH elnöke szerint Schmidt Máriának válaszolnia kell a Magyar Hang közérdekű adatigényléséreEnnek a vége eddig az, hogy a kúriai határozat a korábbi transzparens gyakorlat helyébe olyan fegyvert adott a hivatalok kezébe, amellyel egyetlen hivatkozással szinte bármilyen kényelmetlen közérdekű adatkérést elutasíthatnak. Amíg a NAIH és a TASZ a lazább értelmezésért küzd, a nyilvánosságnak – különösen a sajtónak – fel kell készülnie a hosszadalmas peres eljárásokra, ha továbbra is ellenőrizni szeretné az állami szervek, nagyberuházások és gyárak működését.
Időt kért a TEK, aztán kitalálta, hogy nem válaszol a közérdekű adatigénylésünkre arról, mennyibe került biztosítani Orbán Viktor indiai útjátTörvénymódosítással titkolja az Orbán-kormány, mennyibe kerültek Szijjártó Péter magánrepülőgépes utazásai