gazdák;járvány;állattartók;száj- és körömfájás;

A ragadós száj- és körömfájás miatt lezárt marhatelep Levélen március 26-án

Még mindig nem kaptak kormányzati segítséget a száj- és körömfájás miatt bajba került magyarországi gazdák

Az érintettek egyre nagyobb bajban vannak. 

Eddig csak ígéret maradt a kormányzati segítség a száj- és körömfájás-vírus után, hétfőre viszont egyeztetésre hívta az érintetteket a kormányhivatal – hangzott el az RTL Híradójában vasárnap este.

A száj- és körömfájás miatt több ezer állatot kellett leölni – akkor is, ha nem voltak fertőzöttek –, mivel csak így lehetett megakadályozni a vírus további terjedését. A gazdáknak a miniszter egy hónapja teljes kártalanítást és számos egyéb segítséget ígért. „Az állam átvállalja a telepen dolgozók bérét a telep újraindulásáig az állami bérgarancia alap terhére. Hitelmoratóriumot vezettünk be egyéves időtartamra, hogy a vállalkozásoknak a hiteleik kamatát és tőkerészleteit ne kelljen fizetni erre az időszakra. A mentesítés pedig teljes állami kártalanítás mentén zajlik” – fogalmazott korábban Nagy István agrárminiszter.

Csakhogy a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének elnöke szerint a gazdák eddig nem jutottak pénzhez. A teljes kártalanításhoz ugyanis a jogszabályok szerint el kellene készíteni az állattartó telepek járványvédelmi tervét – ám a hatóságok ezt egyelőre nem dolgozták ki. – Sajnos ez a feltételrendszer a szarvasmarhatartók esetében nem készült el. A baromfitartóknál megvan, a sertéstartóknál megvan, a szarvasmarha tartóknál jelen pillanatban nincs, tehát ez a rendelet jelen állapotában nem teszi lehetővé a 100%-os kártalanítást – magyarázta Koncz Máté, a szervezet elnöke. Szerinte a kiürített telepeken dolgozók bérét sem fedezi egyelőre az állam, mivel a bérgarancia alap jelenleg csak olyan cégeket támogathat, amelyek hivatalosan fizetésképtelenséget jelentettek be. Ehhez jogszabálymódosításra lenne szükség.

Az idő sürget, mivel a gazdák egyre nagyobb bajban vannak – nemcsak azok, akiknél le kellett ölni az állatokat, hanem azok is, akik exportálnának: az érintett területeken ugyanis legalább júniusig érvényben marad az exporttilalom.

A csatorna kereste az Orbán-kormányt is, de kérdéseire az adásig nem kaptak választ.

Ha nem vagyunk éberek, a társadalmak nem védőbástyái, hanem terjesztői lehetnek a gyűlöletnek – figyelmeztetett az Élet Menetén elmondott beszédében Grósz Andor, aki szerint együtt képesek vagyunk megállítani a rasszizmust és a kirekesztést.