vírus;Pakisztán;hús;Nagy István;száj- és körömfájás;

Korábbi felvétel

Nagy István agrárminiszter szerint a száj- és körömfájás-járvány pakisztáni vírustörzsét nem a Kisbajcson dolgozó pakisztániak hozták be Magyarországra

 A Nébih elnöke azt állítja, az üzletek polcaira csak egészséges hús kerül.

Mivel a száj- és körömfájás megbetegedés lappangási ideje 14–21 nap, a jövő hétvége lesz a vízválasztó, lesz-e új kitörés – idézte a 24.hu Nagy István agrárminiszter szavait az Agrárminisztériumban tartott nyilvános háttérbeszélgetésen. Hozzátette, újabb kitörés jelenleg nincs, zajlanak a fertőtlenítési munkálatok. A beszélgetésen Nemes Imre, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke arról beszélt, hogy szerinte vissza kell építeni a fogyasztói bizalmat, mert az üzletek polcaira kerülő hús teljesen biztonságos és egészséges. Mint hozzátette, most biztonságosabb, mint általában, mert az állatoktól vett vérmintákat fokozottan ellenőrzik.

Nagy István kitért a járvánnyal kapcsolatban terjedő összeesküvés-elméletekre. Szerinte ugyanis a társadalom egy része az egészet kamunak tartja, és vannak olyan emberek, akik meg vannak győződve arról, hogy ez egy mesterséges folyamat, amellyel a rovar- és műhúsfogyasztást készítik elő. A tárcavezető kifejtette, hogy az állatok megbetegedéséért felelős vírustörzs pakisztáni, azonban szerinte azt nem a kisbajcsi pakisztáni dolgozók hozták be.

Ugyanakkor a veszély nagy, a hetek óta Magyarországon tomboló száj- és körömfájásjárványban eddig összesen 10 700 állatot, jórészt szarvasmarhákat öltek le. Az elhullott marhák tetemeit részben a Bábolnán kialakított dögkútban temették el a hatóságok Kisbajcsról, Darnózseliről és Dunakilitiről összesen 5200 tetemet hoztak ide. A járvány miatt csak Angliában 6,5 millió szarvasmarhát kellett leölni és mint Nagy István kifejtette, az emberek elszakadtak a természettől, mert humanizálják az állatokat, nem tesznek különbséget az otthon tartott háziállat és az eleve vágásra szánt haszonállat között.

Mindegyik állat vírushordozó, csak a legtöbbjük még tünetmentes, de ugyanúgy kibocsátja és terjeszti a vírust. Háromezer állat van egy légtérben. Ha van köztük egyetlen tüneteket mutat, akkor az összes többi is vírushordozó, tehát mindegyik fertőzött – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: nem lehet elkülöníteni a tüneteket mutató állatot, mert azzal csak növelik a vírus kibocsátását. Azt is leszögezte, hogy nem szadisták, azért kell leölni az érintett párosujjú patásokat, mert hiába élné túl az állomány jelentős része, azoknak sem a húsát, sem a tejét nem lehetne már felhasználni.

Megjelentek a piacon az úgynevezett minimalista táborok is, amelyek egyre szélesebb rétegnek kínálnak nyári kikapcsolódást.