természetvédelem;Madarak és Fák Napja;

Nézz fel az égre, ölelj meg egy fát!

A madarak és fák napja (május 10.) a Föld napjának testvérünnepe, egyben legpatinásabb zöldünnepünk, melynek hagyománya már több mint 100 éves. Először 1906-ban Chernel István ornitológus, a neves magyar zoológus és természetvédő, Herman Ottó barátja szervezte meg gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter támogatásával, hogy e napon „a tanító a hasznos madarak természetével, jelentőségükkel az iskolai ifjúságot megismertesse (…), s hasson arra is, hogy a gyermekek fák és csemeték ültetésével tegyék a madarak és fák napját emlékezetessé és állandóan hasznossá”. A természet folyamatosan beszél hozzánk, a madarak énekével, a fák lombjának susogásával, de készek vagyunk-e végre meghallani a hangját?

Szeretem a tavaszi erdőt. Szinte egy másodperc alig telik el úgy, hogy ne szólaljon meg valamelyik madár. Egyszer egyik randimon sétáltunk egyet a lánnyal egy parkban.

A fák lombozata zöld alagútként borult fölénk, a napfény pedig aranyló fénycsóvaként szűrődött át a réseken. Egy feketerigó énekelt közben. A lány ekkor megszólalt: „lehet, jobb is, hogy nem értjük, mit mond”.

Feketerigó a fűben

A feketerigó nagy kedvenc madaraim egyike: az emberhez egyik legsikeresebben alkalmazkodott madárfaj, kertes városi házaknál, parkoknál szinte mindig fellelhető, trillázását messziről is meghallhatjuk. Táplálékkeresés közben esőt imitálva toporog a földön, és csőrével túrja a talajt. Siker esetén földigiliszta a jutalma. Gyakran lépésnyi távolságra is meg tudjuk közelíteni, nem zavartatja különösebben magát.

A legkedvencebb madaram viszont a nagy fakopáncs marad. Nem csak amiatt, mert a madarak között ő ébred a legkésőbb, így a hétalvók is könnyen tetten érhetik, hanem mert egyike volt azon madaraknak, amikre először felfigyeltem. 

Hosszas „csrik-csrik-je” árulja el, valamint fatörzseken történő kopogtatása. Városi kertekben, parkokban ugyanúgy megtalálható, értéke pedig felbecsülhetetlen. Számomra a nagy fakopáncs szimbolizálja leginkább a madarak és a fák kapcsolatát, annak idején még az általános iskola biológia óráján is tanultunk róla.

A nagy fakopáncs

Örökre beleégett szívembe továbbá egy kis fióka, történetesen egy szürke légykapó. Négy évvel ezelőtt történt, hogy egyik nyári éjszakán vihar volt. A kicsi kiesett a fészekből, a járdán találtuk meg, de magát a fészket és a többi fiókát nem fedeztük fel.