Donald Trump amerikai elnök csütörtök délutáni sajtótájékoztatóján Howard Lutnick kereskedelmi miniszterrel és J.D. Vance alelnökkel az oldalán jelentette be a britekkel kötött kereskedelmi alkut.
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök az elnöki telefonról kihangosítva szólt az összegyűltekhez. Mindkét vezető versenyt dicsérte a másikat és történelminek nevezték a két ország közötti megállapodást. Starmer külön kiemelte, hogy Sir Winston Churchill 80 éve ezen a napon jelentette be a szövetségesek európai győzelmét a náci Németország és a tengelyhatalmak felett. A megállapodás tartalmáról Lutnick elmondta, hogy „ez egy kiegyensúlyozott kereskedelem, és egy 5 milliárd dolláros lehetőség” az amerikai exporttermékek számára. Ezek alapján a brit piac szélesebbre tárja kapuit az amerikai etanol, marhahús, gépészeti és mezőgazdasági termékek előtt.
A brit félnek tett engedményekről elárulta, hogy a külföldön gyártott gépkocsik ellen kivetett 25 százalékos általános büntetővámot 10 százalékra csökkentik az Egyesült Királyság esetében, illetve a Rolls-Royce által gyártott turbinák és más repülőgép alkatrészek vámmentesen érkezhetnek az USA-ba. Cserébe a britek 10 milliárd dollár értékben vásárolnak majd Boeing repülőgépeket az amerikai partnerüktől. Trump elnök hozzátette, hogy a megállapodásuk egy történelmi jelentőségű gazdasági védőhálót is tartalmaz, amely egyben nemzetbiztonsági védelmet is jelent. Ennek részleteit a csütörtöki eseményen nem bontották ki.fteg
Bár a bejelentés a Trump-féle szélsebes megoldás ígéretével kecsegtet, a várható eredmény mégis árnyaltabb lehet. Az első Trump-adminisztráció idején valóban aláírtak átfogó kereskedelmi egyezményeket például Dél-Koreával, vagy az akkori NAFTA, ma USMCA nevű észak-amerikai szabadkereskedelmi övezet tagállamaival, ám ezek megerősítéséhez kongresszusi jóváhagyás szükséges
A felkonferált üzlet az első lehet azok sorában, amelyek az április 2-i globális vámháború kezdete óta esedékesek. Ekkor a Trump-adminisztráció a világ 195 országára egy legalább 10 százalék mértékű általános importvámot vetett ki, majd az intézkedéseket Kína kivételével minden partner felé 90 napra felfüggesztette. Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter, aki elismert szakemberként több mint egy évtizeden át irányította Soros György befektetési tőkealapjának londoni központját, korábban nem győzte mentegetni a CNN-nek az elnök vaktában kivetett büntetővámjait, amelyeket egy nagyobb, átfogó terv részeként állított be. A koncepció szerint a kétoldalú megállapodásokat az USA minden partnerével újratárgyalják, ehhez pedig az eltúlzott mértékű büntetővámok jelentenek majd ösztönzőerőt.
Trump már az első elnöksége idején készült egy átfogó megállapodást kötni a Brexiten túlesett Egyesült Királysággal. Ez a brit fél részéről is kívánatos volt, hiszen az Európai Unióval való gazdasági kapcsolatok gyengülésével az USA-hoz való közeledést jelenthetett kiutat az izolációból. Keir Starmer jelenlegi brit miniszterelnök februári Ovális Irodában tett látogatását is siker koronázná egy Washington-London gazdasági tengely újragondolásával. Ennek érdekében Starmer a külsőségekre köztudottan adó Trumpnak személyesen adta át III. Károly brit király meghívóját az Egyesült Királyságba, amely a második ilyen alkalom volt amerikai elnöknek és példa nélküli megtiszteltetést jelent.
A brit illetékesek eközben az USA mellett az Európai Unióval és Indiával is tárgyaltak. Kedden az Újdelhivel nyélbe ütött megállapodás alapján az országok csökkentik az egymás közötti importvámok mértékét, az indiai biztosítótársaságok és bankok pedig ezentúl nagyobb piaci hozzáférést biztosítanak a brit cégek számára.
Százmilliárd eurónyi értékben ígért újabb vámokat az Európai Unió az Egyesült Államok ellen, ha nem sikerül megállapodni