Magyarország jelenleg nem gördít akadályt az Európai Unió soron következő, tizenhetedik Oroszország elleni szankciócsomagjának elfogadása elé, amely akár már 2025 májusában hivatalos jóváhagyást is kaphat – írja brüsszeli forrásokra hivatkozva a European Pravda.
Az ukrán lap szerint mindez megnyithatja az utat a szankciók gyors elfogadása előtt. A május 6-i Coreper-ülésen – ahol az uniós tagállamok állandó képviselői egyeztetnek – az Európai Bizottság előterjesztette a szankciós csomag tervezetét. Egy magas rangú diplomata szerint a megbeszélés alapvetően konstruktív légkörben zajlott, és Magyarország nem ellenezte az újabb csomagot. A magyar kormány semleges álláspontját azzal indokolta, hogy a szankciós lista elsősorban olyan jogi személyeket érint, akik nem okoznak számára problémát, illetve nem képeznek számottevő érdeksérelmet.
Már gondolkodik a B terven az Európai Unió, ha Orbán Viktor esetleg megint vétózni akarná az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításátKét másik uniós forrás is megerősítette, hogy Magyarország nem emelt kifogást a szóban forgó ülésen. Ugyanakkor egyikük figyelmeztetett: ez a hozzáállás nem feltétlenül tart ki a szankciók júliusi meghosszabbításáig. Jelenleg minden tagállam részletesen elemzi a csomag tartalmát, de diplomáciai források szerint nem valószínű, hogy komoly ellenállás bontakozna ki, mivel a tervezet viszonylag konszenzusos alapon készült, és nem tartalmaz különösebben vitatott elemeket.
Arra a kérdésre, hogy a szankciók bejelentése megtörténhet-e az EU külügyminisztereinek május 9-i lvivi látogatása során, egy diplomata úgy válaszolt, hogy a külügyi főképviselő, Kaja Kallas várhatóan csupán azt fogja hangsúlyozni, hogy zajlanak a csomag előkészületei. A hivatalos elfogadás inkább május 20-án, a Külügyi Tanács következő ülésén várható. A Bizottság május 6-án tárta a javaslatot az uniós döntéshozók elé, a következő érdemi tárgyalást pedig május 14-én tartják a Coreper keretében.
A szankciós csomag középpontjában Oroszország hadiipari komplexuma és az úgynevezett árnyékflotta áll. Egyes értesülések szerint a javaslat 15 olyan jogi és magánszemélyt sorol fel, akik orosz hibrid fenyegetésekhez köthetők, valamint olyan személyeket is, akik a gyanú szerint vegyi fegyvereket alkalmaznak Ukrajnában.
Orbán Viktor újra megvétózta a közös uniós nyilatkozatot Ukrajna támogatásárólLemondott a vétóról az Orbán-kormány, egy kisebb kompromisszum után áldását adja az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítására