Fidesz-KDNP;DK;közvélemény-kutatás;Republikon Intézet;Mi Hazánk Mozgalom;Tisza Párt;

Republikon: 2 százalékkal növelte előnyét a Tisza Párt, a Fidesz stagnál

A Fidesz-KDNP nagyjából egy helyben áll. A kormánypártot a közelmúltban sem kerülték el a botrányok, az úgynevezett „Kollár Kinga-ügy” pedig nem volt elég jelentős ahhoz, hogy csodafegyvernek bizonyuljon.

Áprilisban a teljes népesség 32 százaléka szavazott volna a Tisza Pártra, 3 százalékkal többen, mint márciusban. A Fidesz-KDNP 1 százalékpontot erősödött, 28 százalékra, ami azt jelenti, hogy a Tisza Párt növelni tudta az előnyét, jelenleg 4 százalékponttal vezet a hatalompárttal szemben a teljes népesség körében - derül ki a Republikon Intézet reprezentatív közvélemény-kutatásának szerkesztőségünk részére is eljuttatott eredményeiből.

A biztos pártválasztók körében is vezet az ellenzéki párt, a Tisza Párt 39, a kormánypártok 35 százalékon állnak. Ezzel Magyar Péter pártja 1 százalékpontos erősödést könyvelhetett el ebben a szegmensben áprilisban, a Fidesz-KDNP pedig változatlanul maradt.

A kutatás szerint az elmúlt hónapban erősödött az az elgondolás, hogy az ellenzéki érzelmű embereknek a legerősebb ellenzéki pártra, jelen esetben a Tisza Pártra kell szavazniuk ahhoz, hogy 2030-ban majd ismét ízlésük szerint szavazhassanak. Ez a Republikon szerint abban látszik, hogy „a Tisza gyakorlatilag megjelenése óta csak növelt a támogatottságán, és éppen, amikor azt gondolhattuk volna, hogy már nincs hová nyújtózkodni, még bezsebelt 3 százalékot, főleg a bizonytalanok közül, illetve kisebb mértékben a Kutyapárttól is”. A Fidesz-KDNP nagyjából egy helyben áll, a közelmúltban sem kerülték el a botrányok, az úgynevezett „Kollár Kinga-ügy” pedig nem volt elég jelentős ahhoz, hogy csodafegyvernek bizonyuljon a kormánypártok számára. A Republikon szerint a hatalompárt leginkább a választások előtti osztogatásban bízhat majd népszerűségének növelése érdekében.

A Republikon szerint a Tisza és a Fidesz mellett a Mi Hazánk és a DK is esélyes arra, hogy bejusson az Országgyűlésbe 2026-ban. A DK támogatottsága nem változott, a teljes népesség 6, a biztos pártválasztók 7 százaléka szavazna rájuk. A Mi Hazánk 1 százalékpontot erősödött a teljes népesség, 2 százalékpontot a pártválasztók körében, jelenleg 6, illetve 8 százalékon áll a támogatottsága az intézet szerint.

Az elmúlt hónap vesztesének a kutatási eredmények alapján a Kutyapárt tekinthető, amely 1 százalékpontot veszített a teljes népesség, 2-t a biztos pártválasztók körében, ezzel 3-3 százalék a támogatottsága, azaz hónapok óta először a parlamenti küszöb alá került. Visszaesett a Momentum is - a másik párt, amelyik nyíltan kiállt az LMBTQ-jogok mellett. Mindkét szegmensben 1-1 százalékot gyengültek, ezzel a teljes népesség 2, a biztos pártválasztók 3 százaléka támogatja őket. 

A Republikon 2 százalékot mért a Párbeszédnek, a Jobbiknak és az MSZP-nek 1-1-et, az LMP-nek 0-t. Egyéb pártokra 1 százaléknyian voksolnának, a bizonytalanok aránya jelentősen csökkent, 23-ról 18 százalékra.

Az intézet megjegyzi, hogy a négy, jelenleg Parlamentbe jutásra esélyes párt közül Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk együttműködése könnyen elképzelhető, a Tisza Párt és a DK azonban teljesen inkompatibilisek egymással, így ha a Tisza Párt választást nyerne 16 év Fidesz-kormányzás után, jelen állás szerint végtelenül nehéz feladattal találná szemben magát.

A kutatás a szokásosnál nagyobb mintával, 1500 fő telefonos megkérdezésével készült 2025. április 9-18. között. A kutatás nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentatív az ország felnőtt lakosságára. A hibahatár: +/- 3%.

A szakértők szerint az első rész első hét feladata klasszikus értelemben vett mintapélda, a vége viszont sokaknak jelenthet problémát.