A filozófus, kritikus kiemelte, hogy Simon Bettina versei azokat a viszonyokat tárják fel, amelyek hálózatában a személyiség megfogalmazza saját magát, legyen szó szülő-gyerek kapcsolatról, szerelmi viszony(ok)ról, családilag továbbörökített vagy fiatalon elsajátított kulturális mintázatokról – ám ezek az összefüggések korántsem maguktól értetődőek, azokat az olvasónak kell felfejtenie.
A laudáció után a díjazott felolvasott a 2018-as Strand és 2024-es Rengeteg állat a vonatból című köteteiből, majd Zelei Dávid kritikus, szerkesztő kérdezte a lírájáról és annak motívumairól. Utóbbiakról Simon Bettina elmondta, hogy verseiben részletesen megfigyeli, leírja a környezete elemeit, mint a bútorokat vagy ételeket, azaz mellébeszél, és körüljárva közelít a témájához, melyről az adott mű valójában szól. Zelei kiemelte, hogy az általa korábban vezetett 1749.hu világirodalmi magazinon Simon Bettina a Book Pool című esszésorozatában képzőművészet és irodalom kapcsolatáról írt, illetve a művészettörténészként végzett költő verseiben is hangsúlyos szerepet kapnak a műalkotások, míg a lírája képszerűen, sőt hiperrealistán fogalmaz. A kritikus szerint a művek másik jellemzője, hogy azokban váratlan utakra tévednek a mondatok, így az olvasó egészen máshol lyukad ki, mint ahonnan elindult.
A díjat odaítélő Kortárs Írói Alapítvány Hazai Attila Emlékére 2012 őszén jött létre, az író halálának évében az édesanyja, Hazai Éva kezdeményezésére. Az alapítvány célja a hagyaték gondozása mellett, hogy évente 1,2 millió forint pénzjutalommal járó elismerésben részesítsen egy pályakezdő vagy középgenerációs írót, aki Hazai Attilához hasonlóan szuverén, újító, kísérletező és kockázatvállaló szerző, jelentős művel hívta fel magára a figyelmet, és akire szintén jellemző a társművészetek iránti nyitottság, fogékonyság.
Az alapítvány elnöke Garaczi László, a kuratórium tagja az alapító Hazai Éva, továbbá Berta Ádám, Németh Gábor, Sarankó Márta és Szegő János. A döntésben a kuratórium és az általuk felkért zsűri közreműködött, melynek tagjai Gaborják Ádám, Gács Anna és Nagy Gabriella, valamint az előző évben díjazott Borsik Miklós.