A máltai befektetői állampolgársági program ellentétes az uniós joggal – mondta ki friss döntésében az Európai Unió Bírósága. A szigetország ellen az Európai Bizottság indított eljárást emiatt - írja a hvg.hu.
Az uniós bíróság ítéletében azzal indokolt, hogy a tagállami állampolgárság megadására és elvesztésére vonatkozó feltételek meghatározása nemzeti hatáskörbe tartozik, de ezt a hatáskört is az uniós jog tiszteletben tartásával kell gyakorolni. Márpedig adott tagállammal fennálló állampolgársági jogviszony alapját az állam és polgárai közötti szolidaritáson és hűségen, illetve a jogok és kötelezettségek kölcsönösségén alapuló különös kapcsolatnak kell megképeznie.
Az a tagállam pedig, amely az állampolgárságot, és ezáltal automatikusan az uniós polgárságot egy visszterhes ügyleti jellegű eljárás keretében, közvetlenül az előre meghatározott befektetések vagy kifizetések ellenében adja meg, nyilvánvalóan megsérti ezeket az elveket - szögezte le a testület, hozzátéve, a polgári jogállás ilyen formában történő áruba bocsátása összeegyeztethetetlen az uniós polgárságnak a Szerződésekből eredő eszméjével. Emellett sérti a lojális együttműködés elvét is, továbbá veszélyezteti a tagállamok közötti, állampolgárságuk megadásába vetett kölcsönös bizalmat, amely az uniós polgárság Szerződések általi bevezetését vezérelte - jelezték.
A probléma az, hogy a máltaihoz hasonló konstrukciók több uniós tagállamban is működnek, ezek az úgynevezett aranyvízum-programok, ami Magyarországon is jelen van. A lap felhívja a figyelmet, hogy a magyar állam tartós tartózkodási engedélyt kínál befektetésekért cserébe, különbség a máltai szisztémához képest, hogy ebbe legalább az állampolgárság megadása nem tartozik bele - tehát mondhatni, tehát mondhatni, a Fidesz-kormány nem „áruba bocsátja” a hazát, ellenben „bérbeadja” azt.