Ukrajna;Egyesült Államok;Krím félsziget;tűzszüneti tárgyalások;orosz-ukrán háború;

Pont a Krím

A Krím félsziget orosz kézen maradásának elismertetése, amely Moszkva követeléseiből mint kés a vajon ment át a héten ismertté vált amerikai békejavaslatba, az ukrajnai háború lezárásról zajló tárgyalások kulcskérdésévé vált. Kétségtelen, Putyin elnök birodalomépítő világában tetszetős történelmi érveket lehet mellette felhozni, hiszen a cári Orosz Birodalom évszázadokig háborúzott azért, hogy melegtengeri kijárathoz jusson, s a Krím 1783-as meghódítását követően háborúkat vívott a Földközi-tengerre kivezető szorosokért is.

Ami azonban a jelent illeti, ez inkább tűnik az orosz elnök csalijának. A 71 éve Ukrajnához tartozó Krím 2014-es megszállása és annektálása ugyanis  (épp úgy mint a 2022-es orosz invázióban nagyrészt elfoglalt négy ukrajnai régióé) minden jogon áthágott és főleg katonai célokat szolgált. Nem volt más, mint az 1991 óta független, Nyugathoz húzó Ukrajna ellen indított háború nyitánya. Putyin a fekete-tengeri hadiflotta bérelt szevasztopoli bázisát féltette az oroszbarát Janukovics elnöknek a kijevi Majdan forradalma általi elűzése miatt.

Túl azon, hogy Zelenszkij elnök leszögezte, az alkotmány nem engedi, hogy végleg feladja az ország megszállt részeit,

jól látszik, mire használta eddig „a békéről bármikor tárgyalni kész” Moszkva a bekebelezett Krímet: az ukrán kikötők és városok elleni légi hadjárata indítóállásaként. S mire ment vele? 

Ukrajna saját hadiflotta nélkül, a maga gyártotta rakétákkal és drónokkal fő flottabázisának áthelyezésére kényszeríttette Moszkvát, növelve ezzel a Fekete-tenger nyugati felének biztonságát. Vagyis Putyin most az egyik fő katonai sikerétől akarná megfosztani Kijevet, a status quóra hivatkozva.

Ugyanakkor az Ukrajnát támogató Európa sem érezhetné magát többé biztonságban, ha háborúval elszakított területeket az agresszor de jure, azaz immár jog szerint is megtarthatná, mi több, az USA jóváhagyásával. A lehetetlen orosz követelés legfőbb szerepe mégis az időhúzás, a háború folytatása lehet, s talán erről sikerült Zelenszkijnek meggyőznie Trump elnököt Ferenc pápa temetése előtt.