Európai Bizottság;gyülekezési jog;Budapest Pride;pride;mesterséges intelligencia;arcfelismerés;

Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy megfelel-e a mesterséges intelligenciára vonatkozó uniós szabályoknak a Pride-törvény

Az Orbán-kormány azonban úgy véli, a szabályozás a magyar alaptörvénnyel és az uniós joggal is összhangban van.

Az Európai Unió vizsgálja, megfelel-e a jogszabályoknak, hogy Magyarországon arcfelismerő technológiát alkalmaznának a Pride felvonuláson részt vevők azonosítására – írja a Politico.

A lapnak Thomas Regnier, az Európai Bizottság szóvivője számolt be arról:

jelenleg értékelik a magyar törvényt, hogy megállapítsák, az megfelel-e a mesterséges intelligenciára vonatkozó uniós szabályoknak.

A Bizottságnak vizsgálnia kell, hogy valós időben történik-e az arcfelismerés, az ugyanis a szabályozás megsértését jelentené.

A mesterséges intelligenciára vonatkozó uniós szabályozás jogsértés esetén 35 millió euróig terjedő közigazgatási bírságot ír elő, a büntetés kiszabására a tagországoknak kell kijelölniük a hatóságot.

A Bizottság nem fog habozni, hogy amennyiben szükséges, lépéseket tegyen – szögezte le Regnier. A magyar kormány egyik képviselője a Politicónak azt mondta: úgy vélik, a szabályozás a magyar alaptörvénnyel és az uniós joggal is összhangban van.

Mint megírtuk, korábban a Brussels Signal arról számolt be, hogy az Európai Bizottság jogi lépések megtételét fontolgatja az Orbán-kormánnyal szemben a Pride betiltását lehetővé tevő törvény- és alkotmánymódosítás miatt. Álláspontja szerint ugyanis a magyarországi szabályozás sérti az alapvető uniós jogokat. – A békés gyülekezéshez való jog olyan alapjog, amelyet az egész Európai Unióban védeni kell. Ez az Európai Unió Alapjogi Chartájában rögzített jog, és demokráciánk egyik alappillére – olvasható a közleményben, amelyben a testület ismételten kiállt a magyarországi LMBTQ-közösségek mellett. Az Európai Parlament már korábban élesen bírálta Magyarország döntését, diszkriminatívnak minősítve azt az LMBTQ-közösséggel szemben.

Závecz Tibor szerint a kormányfő úgy akarja megteremteni saját táborának kohézióját, hogy magát az EU-fősodortól távolabb pozicionálja. Horn Gábor sarokba szorított politikusnak minősítette a miniszterelnököt.