Velencei Biennálé;

A sajtótájékoztatón a kurátor, Pintér Márton elmondta, hogy a tárlat egy mára elhagyatott építészirodát fog idézni

Élet az építészeten túl

Idén rendhagyó módon nem építészeti terveket mutatnak be a Magyar Pavilonban a májusban nyíló 19. Velencei Építészeti Biennálén, hanem tizenhárom, olyan építészként végzett alkotók munkásságát, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el. 

A Nincs itt semmi látnivaló – Exportáld a tudásod! című tárlaton olyan nevek szerepelnek, mint Gryllus Vilmos, Gryllus Dániel és Radványi Balázs, a Kaláka zenekar alapítói, Rimóczi Imre, a Budapest Park üzemeltetési és művészeti igazgatója vagy Rubik Ernő, aki a világhírű Rubik-kockát alkotta meg. A tárlat tehát egy speciális, ugyanakkor globális jelenséggel, az építészi pályaelhagyás és az ebből következő sikeres pályamegtalálás kérdésével foglalkozik. A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum sajtótájékoztatóján Fabényi Julia, az intézmény igazgatója és nemzeti biztos elmondta, a projekt komoly hazai felmérésre épült, nyolc felsőfokú intézményben kérdőíveken kérdeztek meg építész hallgatókat a jelenképükről és a jövőre vonatkozó elképzeléseikről.

A kurátor, Pintér Márton az előadásában bemutatta a kiállítást, mely egy valaha volt nívós, mára elhagyatott építészirodát fog idézni, ahol az építészek inkább a szakmán kívüli sikerprojektjeiken dolgoznak. A tárlat tartalma három tételből áll (résztvevők–sikerprojektek–hallgatói visszajelzések), amelyeket a piros, zöld és kék színekből álló RGB arculati színmodell reprezentál. A Magyar Pavilon friss perspektívát és alternatívákat mutat fel pályakezdőknek, pályaelhagyóknak és pályamegtalálóknak egyaránt, és bizonyítja, hogy az építészi tudásra alapozó tehetség kibontakozására szükség van az egyre nagyobb kihívásokkal terhes világunkban.

A tájékoztató végén Boros Géza, a Velencei Biennálé Iroda vezetője kitért arra is, hogy a biennálé felkérte Barabási Albert-László hálózatkutatót, hogy a Központi Pavilon elé készítsen egy monumentális művet, mely nyolc méter magas és harminc méter széles adatvizualizáció lesz, és az építészeti biennálé 1974-es kezdete óta a mustrán szerepelt mintegy tizenkétezer építész nevét fogja megjeleníteni hálózatos formában.

Infó: Nincs itt semmi látnivaló – Exportáld a tudásod! Kurátor: Pintér Márton. Nemzeti biztos: Fabényi Julia. 19. Velencei Építészeti Biennálé. Magyar Pavilon, Velence, Giardini. 2025. május 10. – november 23.

Ötven előadásból álló Szabolcs-Szatmár-Beregi koncertkörútra indult a Kossuth-díjas és Womex életműdíjas énekesnő, Lakatos Mónika. Célja a cigány nyelv és kulturális örökség megélése mellett az esélyteremtés.