MSZP;Gyurcsány Ferenc;ellenzék;LMP;DK;Momentum;Magyar Péter;Tisza Párt;

Keresi a helyét a régi ellenzék, kérdés, hogy letarol-e mindent Magyar Péter pártja

Magyar Péter elzárkózik az „óellenzéktől", több jelenleg is ellenzéki országgyűlési képviselő újra elindul a posztjáért 2026-ban

A Tisza Párt árnyékában matekoznak.

-2026-ban ugyanaz történhet, mint a 94-es választásokon, mikor az MSZP mindenkit letarolt; mindegy hányan indulnak egy körzetben, a szavazók a Tiszára voksolnak, hogy kormányváltás legyen. – mondta a Népszavának Mellár Tamás, pécsi országgyűlési képviselő. Mellár saját jövőjéről még nem döntött. Lapunk megtudta, az ellenzéki képviselők közül újraindul a Belvárosban – az LMP-ből tavaly távozó – Csárdi Antal, Óbudán a párbeszédes Szabó Tímea, ahogy a XVI.kerületben Vajda Zoltán is. Az MSZP-s Kunhalmi Ágnes mellett Hiller István készül újrázni a nemrég átrajzolt fővárosi választókörzetekben. De Szabó Szabolcs is ismét ringbe száll a képviselőségért Csepelen.

Bár Magyar Péter elzárkózik bárminemű alkudozástól az „óellenzékkel”, a DK szintén leszögezte: mind a 106 körzetben saját jelöltet indít. Hasonló célkitűzést fogalmazott meg az MSZP is, míg a Momentum helyzete egyelőre bizonytalan.

A Népszavához eljutó információk szerint, az LMP teljes indulása kérdéses.

Komjáthi Imre, az MSZP elnöke viszont elmondta, a szocialisták elnöksége nemsokára összeül, és „felülvizsgálják, hogy méltányos-e jelöltet állítani a 22-es – mondjuk DK-s – győztesek ellen”; ha cserébe Kunhalmi Ágnes, vagy Hiller István egyedüli indulók maradhatnak. Hozzátette,

keresik a formáját annak, hogy egy „egyesült baloldali” hang helyet kaphasson a következő parlamentben.

„Erre a korábbi „kötőjelekkel összefogott” pártlista valószínűleg nem alkalmas.” – mondta. A pártelnök megerősítette lapunk értesülését, miszerint a DK átigazolás céljából keresett meg ellenzéki képviselőket.

Ezzel kapcsolatban Gyurcsány Ferenc pártját is kerestük. Arra a kérdésünkre, valóban csábítgattak-e soraikba 2022-es ellenzéki befutókat, tervezik-e támogatni az MSZP jelöltjeit, ha már Újpesten Varju László esetében ugyanezt várják más erőktől, csak annyit válaszoltak: „A DK mind a 106 körzetben saját jelöltet állít, de ahogy eddig is elmondtuk, a kormányváltás érdekében készek vagyunk minden olyan politikai erővel együttműködni, amelynek valóban a NER leváltása a célja.”

Kunhalmi Ágnes, a 18. kerület egyéni országgyűlési képviselőjeként szerint ilyen rövid idővel a választások előtt, a helyben már ismert, és a Fideszt korábban nehéz helyzetben is megverő, többször bizonyított jelöltet keresik a választók. Kunhalmi érdeklődésünkre elárulta: a mostani 15-ös helyett, várhatóan az új 8-as választókörzetben indul jövőre. Ez a kerület közel felét, egész Kispestet és a 9. kerületi József Attila-lakótelepet foglalja magában.

A választókörzetek átrajzolása után még inkább fennállhat az ellenzéki koordináció szükségessége. A II.kerületben például Tordai Bence aratott nagy győzelmet 2022-ben. Tordai továbbra sem tervez visszalépni, de szerinte az „óellenzék pártjainak” áldozatot kéne hozniuk: „engedjék el a listás indulást, ha cserébe Magyar Péter pár körzetet átad nekik.” (Megjegyzés: országos lista állításához 71 jelöltre van szükség, 14 megyében és a fővárosban.)

Tordai nem hisz abban, hogy a '22-es összefogás erőinek sok babér teremne.

Mint a Népszavának elmondta, néhány „ellenzéki győztes” között valóban voltak beszélgetések az esetleges közös háttér – „Duna-kör” projekt – létrehozásáról, ám ez szinte biztosan nem fog megvalósulni.

Tompos Márton, Momentum-elnöknél arról érdeklődtünk: követik-e Hajnal Miklós hegyvidéki visszalépését újabbak a Tisza Párt javára. „Bármi elképzelhető, de egy évvel a választás előtt semmit nem állítanék biztosra – felelte. (Azon kívül, hogy az MSZP-vel és a DK-val semmilyen szövetséget nem kötnek.) Tompos korábban egyébként a Tiszával, a Jámbor András-féle Szikra Mozgalommal, és a kutyapárttal látott esélyt választási együttműködésre.

Milbacher Dániel, a Kutyapárt politikai igazgatója viszont majdnem kizártnak tartja a Momentummal való bármilyen közös indulást, leszögezte, nem is tárgyalnak ilyesmiről. Az MKKP egyébként heteken belül taggyűlést tart, itt döntenek arról, hogy pontosan hány egyéni körzetben indulnak majd el. A találkozó egyelőre nem valósult meg, ám rövidesen létrejöhet. A legvalószínűbb forgatókönyv – Milbacher szerint – mégis az, hogy listán önállóan vágnak neki 2026-nak. 

A Fidesz nem lesz a nevető harmadik

A 2022-es helyzetből nem indulhat ki az ellenzék; azóta teljesen felfordultak a politikai erőviszonyok!” - mondta az inkumbens képviselők jövőjéről Pék Szabolcs. Az Iránytű Intézet vezető elemzője szerint a Fidesz ráadásul kifejezetten „egzotikus példákat” teremtett: van olyan új választókörzet, ami a külvárosi XV.kerület és a„kvázi belvárosi” VII.kerület egy részéből áll. „Az így előálló viszonyokról szinte semmilyen tudásunk nincs.” – fejtette ki, hozzátéve: a most 2-3%-ra mért úgymond „óellenzék” ugyanazt élheti át Magyar Péterékkel, mint amit az elmúlt választásokon a Kutyapárt kapott tőlük. „A helyzet megfordult: ezúttal rajtuk lesz a nyomás, hogy lépjenek vissza és ne osszák meg az ellenzéki szavazatokat.” Pék Szabolcs szerint az „inkumbens ellenzékieket” sajnos erodálja a brandjük, egyedül Hadházy Ákos lehet olyan „független személyiség”, aki Zuglóban győzelmi eséllyel küzdhetne meg akár egy tiszás jelölttel szemben is. Az elemző „szinte kizárja”, hogy a harcokból a Fidesz jönne ki nevető harmadikként: támogatottságuk mélypontra került Budapesten. Magyar Péter a jelenleg mért 17% körüli vezetéssel nem kockáztatna semmit, ha a fővárosban pár helyen visszalépne, ugyanakkor erre éppen a mostani támogatottság miatt nincs szükség. 

Még csak javaslati szinten van, de már elérhető az a jogszabályváltozás, amely végre az áldozatok érdekeit helyezné az elkövetőké elé. A lúgos orvos áldozata és jogi képviselője, Gál András nyilatkozott a Népszavának a többi között arról, hogy örülnek, de csak jogszabályalkotásokkal soha nem lehet sikert elérni, a nyomozó hatóságok megerősítésére mindenképpen szükség lesz.