Matolcsy György;Magyar Nemzeti Bank;Windisch László;Matolcsy Ádám;

Még két vizsgálatot indít az ÁSZ a Matolcsy-féle jegybankbotrány nyomán

Az ÁSZ legerősebb állítása az, hogy hűtlen kezelés történhetett. Windisch László tagadta, hogy Orbán Viktor adta volna meg a "kilövési engedélyt" Matolcsyékra.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az alapítványa működésének ellenőrzése során szerzett tapasztalatokra, a feltárt kockázatokra alapozva újabb vizsgálatokat indít az Állami Számvevőszék (ÁSZ) - derül ki Windisch László ÁSZ-elnök nyilatkozatából, amit a 24.hu-n futó Della podcastnek adott.

Azokra a szóbeszédekre reagálva, miszerint Orbán Viktor engedélyt adhatott ki Matolcsy György elszámoltatására, Windisch László a podcast műsorban azt mondta: „Soha nem kaptam Orbán Viktortól utasítást az ellenőrzési terv elkészítésére. Javaslatokat kérek be a minisztériumoktól, de kevés szokott beérkezni. A nemzeti bankra vonatkozólag nem érkezett javaslat.”

Az ÁSZ elnöke szerint nem igaz, hogy eltűnt 500 milliárd forint, a kár „csupán” 150 milliárd forintra tehető. Ugyanakkor mint mondta, a legerősebb állításuk az, hogy vélhetően hűtlen kezelés történt, tehát nem kellő gondossággal kezelték a rájuk bízott vagyont. Elmondása szerint ezt az tudja elkövetni, akire rábízták a vagyon kezelését, tehát a kuratórium, az azt ellenőrző felügyelőbizottság, illetve a láncolatban lefelé a különböző cégeknek a vezetői. Azzal viszont nem értett egyet, hogy a jegybank mindenkori vezető testületeinek tagjai számon kérhetők lennének.

Windisch azt reméli, hogy a végső haszonhúzók is képbe kerülhetnek a nyomozás során. „Önmagában a büntetés kiszabása a közpénz szempontjából, bár hasznos és talán elrettentő a jövőre nézve, de még hasznosabb lenne, ha vissza lehetne szerezni a pénzeket” – mondta. Matolcsy Ádám megszólalását azonban meglepőnek találta a témában, mondván, a volt jegybankelnök fia nem szerepel a számvevőszéki vizsgálatokban. Matolcsy Ádám ezzel biztosan nem javított a helyzetén, de hogy rontott-e, azt nem tudja megítélni - közölte.

A beszélgetésben szóba került a Válasz Online egy korábbi cikke is, mely szerint az ifjabb Matolcsy Kovács Petra álnéven irányíthatta a jegybanki pénzekkel hazárdírozó magántőkealapos birodalmát. „Mi Kovács Petrával nem találkoztunk sem a vizsgálatokban, sem az e-mailekben, ezek mind sajtótalálgatások” – mondta erről Windisch László.

A két új vizsgálatnak az ÁSZ elnöke szerint 2026-ban lehet majd eredménye. Ezekben két egyetem, a Metropolitan Egyetem és a kecskeméti Neumann János Egyetem, illetve az azt fenntartó alapítványok gazdálkodása is érintett.

A hulladékgazdálkodásban tevékenykedő nagy cégek viszont hoppon maradtak.