„Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) felhívja a valamiért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainak szakértőjeként nyilatkozó Matolcsy Ádám és a volt jegybankelnök figyelmét is arra a sajnálatos tényre, hogy a közel 300 milliárd forint közpénzzel gazdálkodó, az MNB által alapított PADME Alapítványnak nincs (!) 2021-re, 2022-re és 2023-ra, de még 2024-re sem (ez utóbbi elkészítési határideje még nem telt le) könyvvizsgáló által auditált beszámolója, így auditált mérlege sem. Így sajnos a vagyon meglétét ezen nem létező dokumentumokkal nem lehet alátámasztani.”
Mindezt a szervezet egy, a Telexnek küldött állásfoglalásában írta. Mint arról korábban mi is beszámoltunk, a portálnak Matolcsy György volt jegybankelnök fia egyebek mellett azt nyilatkozta: minden jövedelme legális, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítványainak vagyonát, hiszen a vagyoneszközök továbbra is a mérlegükön szerepelnek. Egyúttal jelezte, „szakmaiatlannak” tartja az ÁSZ jelentését, amely szerinte megtéveszti a közvéleményt, és a történetről szóló tudósításokat politikai indíttatásúnak minősítette.
Matolcsy Ádám: Minden jövedelmem legális, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonátAz ÁSZ nem reagált a politikai motiváció vádjára, azt azonban megjegyezte, hogy a Matolcsy György és fia által hivatkozott EPRA NTA cégértékelési módszer teljesen alkalmatlan a PADME Alapítvány vagy az Optima Befektetési Zrt. valós pénzügyi helyzetének megítélésére. Arra is kitértek, hogy az alapítványi vagyont kezelő Optimának 90 napon belül kellett vagy kellene visszafizetnie a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítványtól kapott 127,5 milliárd forintos hitelt, amelyből 27,5 milliárd forintot nyolc banki napon belül kellene teljesítenie.
Varga Mihály kezdeményezi az MNB hírhedt alapítványának a megszüntetését„Ha ezt csak a közvetlen vagy közvetett tulajdonában lévő ingatlanok eladása által tudja teljesíteni, akkor nyilvánvalóan téves az ingatlanok normál piaci értékével számolni, hiszen 90 napon belül még egy lakást is nehéz eladni, nemhogy 127,5 milliárd forintnyi ingatlant. Ilyenkor a szakma – helyesen – jelentős árcsökkenéssel számol. Talán nem véletlen, hogy korábban az érintettek sem használták ezt a módszert részvényeik értékelésére, a GTC részvényeit inkább »nemes egyszerűséggel« a bekerülési értéken tartották nyilván, semmit nem törődve a piaci értékelést tükröző tőzsdei részvényárfolyam jelentős és tartós leértékelődésével” – fogalmaz az ÁSZ.
Rogán Antal szerint nemzetbiztonsági érdeket veszélyeztetne, ha kiderülne, van-e diplomata-útlevele Matolcsy Ádámnak vagy Dzsudzsák BalázsnakMég összesen csaknem 63 milliárd forintot azonosított a Matolcsy György családja körül a Válasz OnlineMint ismert, az ügyben akkor tört ki botrány, amikor az Állami Számvevőszék a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) és a Neumann János Egyetemért Alapítvány ellenőrzése után vagyon elleni és gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett, egy ellenőrzésben feltárta ugyanis, a PADME 500 milliárd forintos vagyonából legalább 150-200 milliárd forintot elvesztett hibás vagy szándékoltan hibás befektetési döntései miatt. Jelentése szerint az alapítvány vagyonkezelő cége, az OPTIMA Zrt. a működése során olyan bonyolult céghalóba és magántőkealapok rendszere mögé rejtette a vagyont, vagyis tüntette el a közvagyont. Miközben a veszteséges tőzsdei ügyleteken százmilliárdok úsztak el, az ügyben érintett cégeken keresztül a volt jegybankelnök családtagjai, a fia, Matolcsy Ádám és köre olyan üzleteket kötött, amelyek nyomán több milliárd forintos magánvagyonok jöhettek létre.