drog;letartóztatás;Csepel;

Az április 3-i helyszínelés a csepeli laborban

Jogerős a döntés, szabadon védekeznek a csepeli droggyár gyanúsítottjai

Továbbra sincs bizonyíték, hogy a trió tagjai kábítószert akartak volna előállítani. 

Helybenhagyta a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék azt a végzést, amely szerint szabadon védekezhetnek a csepeli droggyár ügyében meggyanúsított férfiak – közölte egy lapunknak is elküldött tájékoztatásában a bíróság.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, április elején a főváros XXI. kerületében, egy ipari épületben a magyar kriminalisztika történetének eddigi legnagyobb kábítószer-előállító üzemére bukkantak a hatóságok. Az épületben évekig háborítatlanul gyártottak különféle szintetikus szereket. A berendezések több tízmillió forint értéket képviseltek, a hatóságok pedig úgy nyilatkoztak: még sosem találkoztak ilyen magas szinten felszerelt laboratóriummal.

Három embert fogtak el: egy hetven- és egy hetvenkét éves férfit, valamint egy negyvennyolc éves vegyészt. A Budai Központi Kerületi Bíróság bírája azonban úgy ítélte meg, kérdéses, hogy a gyanúsítottak valóban kábítószer előállítására törekedtek-e, ezért szabadon távozhattak. A nehézséget az okozza, hogy az üzem működése egy, vegyi anyagokkal foglalkozó cég telephelyén zajlott, ahol legálisan is hozzáférhető anyagokat használtak. A Fővárosi Törvényszék emlékeztetett: a gyanúsítás még említés szintjén sem tartalmazott olyan tényeket, amelyek alátámasztották volna, hogy a trió célja kábítószergyártás lett volna. Az ügyészség fellebbezett a döntés ellen, ám a Fővárosi Törvényszék másodfokú tanácsa nem találta alaposnak az indítványt.

A végzés kiemeli: a rendőrségi gyanút alapos tényekkel kell alátámasztani, az nem alapulhat szubjektív véleményeken vagy puszta feltételezésekre épülő következtetéseken.

„Jelen ügyben a gyanúsításban leírt történeti tényállás azonban nem felel meg e jogszabályi követelményeknek, mert nem tartalmazza sem a gyanúsításban megjelölt, sem pedig az ügyészség által a fellebbezésben hivatkozott, egészséget veszélyeztető bűncselekmény valamennyi törvényi tényállási elemét” – fogalmaz a végzés. Hozzátették: a megalapozott gyanú nem parttalan fogalom, és nem jelenti bármely bűncselekmény gyanúját – a bemutatott bizonyítékoknak konkrét bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúját kell alátámasztaniuk.

A végzés két gyanúsított esetében jogerőre emelkedett. A bírósági döntés nyomán a Fidesz ismét támadásba lendült a bíróságok ellen. A kábítószer-ellenes küzdelem élére kinevezett kormánybiztos, Horváth László úgy fogalmazott, „egyértelművé kell tenni a jogi környezetet, mert ilyen nem fordulhat elő!”

Szemereyné Pataki Klaudia egy szivárványos póló láttán jutott erre a következtetésre.