Kecskemét fideszes polgármestere a minap egy olyan eszmefuttatással állt elő, amelyben azt sugallta, hogy a helyi felsőoktatásra valójában a meleg emberek jelentenek veszélyt.
Szemereyné Pataki Klaudia mindezt a kecskeméti egyetem alapítványának eltűnt milliárdjaival összefüggésben mondta el – derül ki a KecsUp beszámolójából, amelyet a Telex fedezett fel. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) márciusi jelentésében az áll, hogy a Neumann János Egyetemért Alapítvány 2020-ban és 2021-ben összesen 144 milliárd forint állami támogatásban részesült különféle fejlesztési célokra. Ennek egy kisebb részéből ingatlant vásároltak, míg a fennmaradó 127,5 milliárd forintot rendkívül alacsony kamatozású kölcsönként adták tovább az MNB-hez tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek.
Lemondásra szólították fel a Matolcsy-alapítvány kecskeméti ügyeiben érintett fideszeseket, Tiborcz István embere gyorsan ki is szállt egy felügyelőbizottságbólA felügyelőbizottság már 2014-ben szólt, hogy valami nincs rendben, a Fidesz mégis szemet hunyt a nagy Matolcsy-féle közpénzlopás felettAz alapítvány tervei szerint ebből az összegből új egyetemi campus, valamint egy „tudásváros” néven futó városrész épült volna Kecskeméten. Az Optima azonban a pénzt olyan lengyel részvényekbe fektette, amelyek időközben jelentős értékvesztést szenvedtek el, így nem tudják azokat kivenni. Ennek következtében jelenleg csupán egy befejezetlen campus áll a városban, míg a tudásváros-projekt még el sem kezdődött.
Április 3-án, a városházán tartott lakossági fórumon több helyi és újságíró is kérdéseket tett fel a polgármesternek, aki az alapítvány felügyelőbizottságának tagja is. A hosszú beszélgetés során Szemereyné Pataki Klaudia több érvet próbált felsorakoztatni a pénzügyi döntés mellett, ezek közül azonban egy kijelentése különösen nagy figyelmet kapott. Amikor az eltűnt közvagyonról kérdezték, a polgármester úgy azt mondta, szerinte az ő bátor döntésének köszönhető, hogy ma egyetem működik a városban, mivel a 2010-es évek elején még csak egy főiskola volt jelen, amely a felsőoktatás átalakulása és a csökkenő gyermeklétszám miatt a megszűnés szélére sodródott.
„Ha csökkenő gyereklétszám van – már most bocsánat, de önre nézek, a szivárványos pólójára –, ha csökkenő gyereklétszám van, akkor feltételezhető, hogy annyi egyetemi és főiskolai kapacitásra nincsen szükség”
– fogalmazott.
Matolcsy Ádám: Minden jövedelmem legális, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonátEzt követően egy férfi közbeszúrt megjegyzésben elmondta, hogy neki négy gyermeke van, majd egy másik hozzátette, hogy neki három. A pólót viselő nő később megjegyezte, hogy heteroszexuális, mire a polgármester azt felelte: nem kívánt egyik kényes témáról a másikra ugrani. A nő erre úgy reagált, ez a kérdés csak azért lett vitatéma, mert az Orbán-kormány azzá tette.
A párbeszédből az derül ki, hogy a polgármester nem a közvagyont felelőtlenül kezelő alapítványi vezetésben látja a problémát, hanem azokban, akiket – vélhetően az alacsony születésszámmal összefüggésben – az LMBTQ-közösség tagjaiként azonosít, és akik szerinte veszélyt jelentenek a kecskeméti felsőoktatás jövőjére.
A Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumában Szemereyné Pataki Klaudia mellett ott ül Gaál József alpolgármester, az alapítvány stratégiai igazgatója pedig a polgármester férje, Szemerey Szabolcs, aki Matolcsy Györgynek, a Magyar Nemzeti Bank volt elnökének a másodunokatestvére.