Kecskemét;MNB;homofóbia;Szemereyné Pataki Klaudia;

Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester

A kecskeméti fideszes polgármester szerint nem az MNB alapítványaiból eltűnő milliárdok, hanem a melegek jelentik a legnagyobb veszélyt a város felsőoktatására

Szemereyné Pataki Klaudia egy szivárványos póló láttán jutott erre a következtetésre. 

Kecskemét fideszes polgármestere a minap egy olyan eszmefuttatással állt elő, amelyben azt sugallta, hogy a helyi felsőoktatásra valójában a meleg emberek jelentenek veszélyt. 

Szemereyné Pataki Klaudia mindezt a kecskeméti egyetem alapítványának eltűnt milliárdjaival összefüggésben mondta el – derül ki a KecsUp beszámolójából, amelyet a Telex fedezett fel. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) márciusi jelentésében az áll, hogy a Neumann János Egyetemért Alapítvány 2020-ban és 2021-ben összesen 144 milliárd forint állami támogatásban részesült különféle fejlesztési célokra. Ennek egy kisebb részéből ingatlant vásároltak, míg a fennmaradó 127,5 milliárd forintot rendkívül alacsony kamatozású kölcsönként adták tovább az MNB-hez tartozó Optima Befektetési Zrt.-nek.

Az alapítvány tervei szerint ebből az összegből új egyetemi campus, valamint egy „tudásváros” néven futó városrész épült volna Kecskeméten. Az Optima azonban a pénzt olyan lengyel részvényekbe fektette, amelyek időközben jelentős értékvesztést szenvedtek el, így nem tudják azokat kivenni. Ennek következtében jelenleg csupán egy befejezetlen campus áll a városban, míg a tudásváros-projekt még el sem kezdődött.

Április 3-án, a városházán tartott lakossági fórumon több helyi és újságíró is kérdéseket tett fel a polgármesternek, aki az alapítvány felügyelőbizottságának tagja is. A hosszú beszélgetés során Szemereyné Pataki Klaudia több érvet próbált felsorakoztatni a pénzügyi döntés mellett, ezek közül azonban egy kijelentése különösen nagy figyelmet kapott. Amikor az eltűnt közvagyonról kérdezték, a polgármester úgy azt mondta, szerinte az ő bátor döntésének köszönhető, hogy ma egyetem működik a városban, mivel a 2010-es évek elején még csak egy főiskola volt jelen, amely a felsőoktatás átalakulása és a csökkenő gyermeklétszám miatt a megszűnés szélére sodródott.

„Ha csökkenő gyereklétszám van – már most bocsánat, de önre nézek, a szivárványos pólójára –, ha csökkenő gyereklétszám van, akkor feltételezhető, hogy annyi egyetemi és főiskolai kapacitásra nincsen szükség”

– fogalmazott.

Ezt követően egy férfi közbeszúrt megjegyzésben elmondta, hogy neki négy gyermeke van, majd egy másik hozzátette, hogy neki három. A pólót viselő nő később megjegyezte, hogy heteroszexuális, mire a polgármester azt felelte: nem kívánt egyik kényes témáról a másikra ugrani. A nő erre úgy reagált, ez a kérdés csak azért lett vitatéma, mert az Orbán-kormány azzá tette.

A párbeszédből az derül ki, hogy a polgármester nem a közvagyont felelőtlenül kezelő alapítványi vezetésben látja a problémát, hanem azokban, akiket – vélhetően az alacsony születésszámmal összefüggésben – az LMBTQ-közösség tagjaiként azonosít, és akik szerinte veszélyt jelentenek a kecskeméti felsőoktatás jövőjére.

A Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumában Szemereyné Pataki Klaudia mellett ott ül Gaál József alpolgármester, az alapítvány stratégiai igazgatója pedig a polgármester férje, Szemerey Szabolcs, aki Matolcsy Györgynek, a Magyar Nemzeti Bank volt elnökének a másodunokatestvére.

Németh Szilárd a bizottság Fidesz-KDNP-s tagjait rendkívüli frakcióülésre hívta a szavazás után.