Schmidt Mária;Magyar Tudományos Akadémia;Akadémiai Dolgozók Fóruma;

Akadémiai Dolgozók Fóruma: Az Orbán-kormány valódi szándéka az MTA vagyonának megszerzése és a kutatóhálózat lerombolása

Schmidt Mária MTA-ellenes kirohanására reagált a testület.

Lehullott a lepel: Schmidt Mária április 14-én közzétett írásából kiderült, hogy a kormány valódi szándéka a Magyar Tudományos Akadémia vagyonának megszerzése és a kutatóhálózat lerombolása - írta közleményében az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF), válaszul Schmidt Mária kirohanására, amelyben a Terror Háza Múzeum főigazgatója sztálinistának titulálta a Széchenyi István által 1825-ben alapított Magyar Tudományos Akadémiát, és azt követelte, hogy vegyék el az intézmény állami támogatását és ingatlanvagyonát is.

Schmidt Máriát az dühítette fel mód felett, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya előzőleg bejelentette, hogy amennyiben Orbán Viktor megjelenne a köztestület megalapításának 200. évfordulója alkalmából májusban tartandó ünnepi ülésen, a résztvevők jelentős része elhagyná a termet, így tiltakozva a miniszterelnök március 15-i poloskázó beszéde ellen. „Már megint az akadémikusok. Az akadémikusok, akik felhatalmazva, sőt, kiválasztva érzik magukat arra, hogy egyre sűrűbben szólaljanak meg olyan kérdésekben, amelyekhez semmi közük” - háborgott a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Tett egy alapvető történelmi ismeretek hiányáról tanúskodó kijelentést is, amely szerint az MTA maga a velünk élő sztálinizmus, kifogásolta továbbá, hogy az MTA tagjai életjáradékot kapnak.

Az ADF a kirohanásra úgy reagált: „A NER prominens szereplője totális támadást hirdetett az idén kétszáz éves nemzeti Akadémia ellen. Freund Tamás és az MTA vezetése nem engedhet a zsarolásnak, ellen kell állniuk a nyílt fenyegetésnek. Vissza kell utasítani a vádakat, és nemet mondani a vagyon átadására, mivel azt – mint Schmidt Mária írásából is látható – a kormány nem a kutatóhálózat javára használná.”

A közleményben kijelentették, a NER nem játszhatja magánkézre a Magyar Tudományos Akadémia és a kutatóhálózat vagyonát, ahogy tette többek között a Nemzeti Bank és a Neumann János Egyetem esetében. Jelezték továbbá, hogy az Országgyűlés határozata szerint az MTA alapításának bicentenáriuma a Magyar Tudomány Éve, amit a kormánynak nem az Akadémia szétverésével kellene ünnepelnie.

Előbb azonban módosítani kell a kerületi és a fővárosi területrendezési szabályzatot. A főváros megfizethető lakhatást kérne a hozzájárulásért cserébe.