Környezetvédelmi hatósági eljárást indított az Óbudai-szigetre gyalogos hidat építő Biggeorge 48. Ingatlanfejlesztő Ingatlanbefektetési Alap a Bogdáni út-Szentendrei út kereszteződésébe épülő új negyed engedélyeztetésének első lépéseként.
A Pest vármegyei kormányhivatalhoz márciusban beérkezett dokumentáció szerint
összesen 10 épülettömb, illetve egy 1800 férőhelyes mélygarázs épülne az egykori harisnyagyár helyén. A 3,5 hektáros területre több mint 23 ezer négyzetméternyi lakást, irodát és üzletet húznának fel.
Az ugyanezen befektetői csoport által a H5-ös HÉV sínjei mögött, a volt Buszesz helyén zajló Waterfront City projekthez hasonlatosan itt is a szomszédos 10 emeletes panelházak fölé magasodó tornyokat emelnének. A tervek szerint két lakóház 65 méteres, földszint plusz 19 emeletes lesz, további három épület 51 méteres, földszint plusz 15 emeletes, míg a fennmaradó öt földszint plusz 11 emeletes, 39 méter magas lenne.
A Filatorigát HÉV-megállótól sétálóutcán át megközelíthető új negyed a Waterfront City folytatásaként épülne meg 1300-1400 lakással és 6500 négyzetméter irodával és üzlettel. A Szentendrei út felől zárt soros jelleget ölt a tömb. A magasabb házakat alacsonyabb, földszint plusz 6 emeletes szárnyak kötik majd össze. A tömböt nagy méretű zajgátló üvegfallal és zöld homlokzattal védenék a forgalmas hat sávos út zavaró hatásaitól. A lakások a hátsó, belső parkra néznek.
Az 1785-ben átadott selyemgombolyító helyén száz évvel később felhúzott textilművek 1951-től harisnyagyárként működő, de 1994-ben bezárt üzemének megmaradó ipartörténeti épülete felé eső házak 13-14-15 emeletesek lesznek. A két 65 méteres lakótorony a Bogdáni út mellé kerül. Az épületek földszintjén alakítanák ki az üzleteket, a Szentendrei út felé lennének az irodák. A jelen elképzelések szerint az új negyedben sokféle méretű lakás kapna helyet a stúdió lakásoktól az erkélyes nagyobb alapterületű otthonokig, segítve a vegyes lakóközösség kialakulását. Az egykori gyártelep megmaradó keleti részén lévő értékes ipari épületegyüttesében ma számos, főként a kreatív szakmákhoz köthető vállalkozás működik, többek között design bútorüzlet, film- és fotóstúdió, rendezvénytér, műterem, próbaterem, tánciskola. A projektterületen álló építményeket viszont már elbontották.
A tervek azonban még nem véglegesek.
Előbb ugyanis módosítani kell a kerületi és a fővárosi területrendezési szabályzatot, lévén a területre jelenleg csak bevásárlóközpont építhető.
Korábban az Árkád Bevásárlóközpontot felépítő német ingatlanfejlesztő több mint 100 ezer négyzetméteres plázát tervezett ide, amely az építési engedélyezésig jutott, de végül nem kaptak felmentést a „plázastop” alól, így 2024-ben eladták a telket.

A Biggeorge a funkcióváltás mellett azt is el szeretné érni, hogy a jelenlegi 45 méteres magassági korlátozás 65 méterre nőjön, mondván, a szomszédos telkeken már régóta 15 emeletes panelházak állnak, a Waterfront City-ben pedig tíz, 45 méter magas ház épül. Az új negyed szerintük felerősítené a terület városkapu szerepét, ráadásul megszüntetné a terület több évtizedes – alacsony kihasználtságú, romos - zárvány jellegét.
A környezetvédelmi hatásvizsgálathoz készült dokumentációban arra is kitérnek, hogy a most szinte teljes egészében leburkolt terület nyaranként akár 45 fokig hevül, míg az új negyedben zöldtetők, 13 ezer négyzetméteres belső kert és a Szentendrei út felőli részen több, mint 20 méter széles „intenzív” zöldfelületi kialakítást terveznek, ami enyhítheti a nyári forróságot.
Ez persze csak akkor igaz, ha magas házakat építhetnének, így kisebb területet foglalnának el és maradna hely a zöldnek.
A fejlesztési szándékot felkarolva a III. kerületi önkormányzat kezdeményezte a Budapest Településszerkezeti Tervének és a Fővárosi Rendezési Szabályzatának módosítását. A Fővárosi Közgyűlés márciusi ülésén azonban nem támogatta a javaslatot, mondván nem készültek el a döntéshez szükséges előzetes vizsgálatok, illetve a telepítési tanulmányterv. Ugyanakkor a közgyűlés kinyilvánította konstruktív együttműködési szándékát egy olyan területrendezési szerződés megkötése iránt, amely az érintett területen lehetővé teszi a lakófunkciót, feltéve,
hogy egy településrendezési szerződésben garanciákat kapnak a befektetőtől arra, hogy az új negyedben a megfizethető lakhatás is biztosított lesz.
„Az áprilisi közgyűlésre készül egy új előterjesztés, amely a legjobb nemzetközi gyakorlatok figyelembevételével tesz javaslatot arra, hogy az önkormányzat miként segítheti elő a rendelkezésére álló eszközökkel a megfizethető lakhatást. Ez nem azt jelenti, hogy a befektetőnek olcsó lakásokat kell építenie, de az mindenképpen elvárás lesz, hogy a lakások egy részét úgy kell hasznosítani, hogy az a piacinál alacsonyabb bérleti díjat eredményezzen” - magyarázza lapunknak Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója.
Mint mondta, ennek több lehetséges megoldása van a nemzetközi gyakorlatban az önkormányzat bérlőkijelölési jogától kezdve az olyan konstrukciókig, amikor jelentős kedvezmény mellett hosszabb távra az önkormányzat bérbe vesz lakásokat, amiket pályázat útján adhat bérbe szélesebb rétegek számára is megfizethető áron. Kiss Ambrus hozzátette:
a harisnyagyárra olyan szerződési formulát szeretnének kidolgozni, ami a tapasztalatok értékelése után Rákosrendező beépítésekor, az ingatlanfejlesztőkkel való tárgyaláshoz is mintaként szolgálhat.
Az idő azonban szorít. Az építészeti törvény előírása szerint a településeknek legkésőbb 2027. június végéig el kell készíteniük az új településszerkezeti tervüket (TSZT). A jelenlegi beépítési szabályok 2025 végéig módosíthatók. Onnantól az új TSZT elkészültéig azon előírások szerint kell eljárni, ami 2025 végén hatályos volt. Ha a Fővárosi Közgyűlés által szorgalmazott településrendezési szerződést nem sikerül aláírni, illetve a beépítési szabályokat módosítani az év végéig, akkor a beruházás nem indulhat el az új TSZT elkészültéig, ami a projekt két éves csúszását eredményezné.
Rákosrendező: szemétháború van, miniszteri biztos nincsKarácsony Gergely még mindig nagyon várja Lázár Jánost tárgyalni, annak viszont örül, hogy a miniszter elvitette a szemetet Az Orbán-kormány kérés nélkül adott engedélyt a fővárosi önkormányzatnak a rákosrendezői 85 hektár megvásárlásához