blokád;Országgyűlés;tüntetés;alkotmánymódosítás;gyülekezési jog;

Újra alkotmányt módosított a fideszes kétharmad, a tüntetők nem jutottak el a Sándor-palotához

Ma tizenötödjére is átírták a gránitszilárdságú alkotmányt. A momentumos blokádot a rendőrök simán felszámolták, a tiltakozók ezt követően Sulyok Tamásnak akartak üzenni. Azonban a Lánchídnál útjukat állták a rendőrök.

Az Orbán Viktor által egykor még gránitszilárdságúnak kikiáltott alaptörvényt ma 15. alkalommal módosították. Magyarország alaptörvényében ezután szerepelni fog a készpénzhasználat joga, a drogfogyasztás tilalma és az is, hogy a túlnépesedett települések megtiltsák a további beköltözéseket. Az érintettek emberi méltósága védelmében a fogyatékkal élő kifejezést fogyatékossággal élőre cserélik, emellett bekerül az alaptörvénybe, hogy az ember születési neme biológiai adottság, csak férfi vagy nő lehet.

Ezen túl változik a veszélyhelyzetre vonatkozó szabályozás is, beleírják az alkotmányba, hogy az ügyészek szolgálati jogviszonya a legfőbb ügyész kivételével a 70. életévükig állhat fenn, az alaptörvény lehetővé teszi majd, hogy a más állam állampolgárságával is rendelkező magyar állampolgárnak a magyar állampolgársága – a sarkalatos törvényben meghatározottak szerint – felfüggeszthető legyen. A gyülekezési törvény március 18-án megszavazott, akár a Pride betiltására is lehetőséget adó módosítása is az alaptörvény újabb átírása után léphet életbe, ehhez el kell fogadni a változtatást, amely az indoklás szerint a gyermekek jogát a gyülekezési jog elé helyezi.

Mindennek az oka gyaníthatóan az, hogy a Fidesz próbál a szélsőjobboldali Mi Hazánk kedvére tenni a 2026-os parlamenti választás előtt,  a készpénzhasználat joga és a Pride betiltása is Toroczkai László politikai alakulatának a szívügye. 

A napirend szerinti szavazás - 16 óra - idejére a Momentum Mozgalom blokádot hirdetett, ennek az időzítése azonban egy kicsit szuboptimálisra sikerült, a blokádot ugyanis délután 3 órára hirdették meg úgy, hogy maga a parlamenti ülés már délután 1-kor elkezdődött.

A Demokratikus Koalíció közben lapunknak is elküldött egy közleményt arról, hogy a Momentum Mozgalom iránti szolidaritásból a képviselői távol maradnak a parlamenti üléstől, amely  egyperces néma felállással kezdődött két közelmúltban elhunyt egykori honatya, Mózs József (SZDSZ) Tiffán Zsolt (Fidesz) előtti főhajtás jeléül. Az élő közvetítés valamivel később egy technikai probléma miatt leállt.

Szórakoztató mellékszálként egyébként éppen ma érkezik Budapestre az Európai Parlament Állampolgári, Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) az a küldöttsége, amelyik a demokrácia és jogállamiság helyzetét vizsgálja Magyarországon.

Rendőrök minden kapuban

Ami a tüntetést illeti, helyszíni tudósítónk szerint kezdés előtt háromnegyed órával még semmi jele nem volt annak, hogy a Kossuth téren készül valami, már azon kívül, hogy az Országház mindegyik kapujánál készenléti rendőrök álltak.  A garázslejárónál húsz készenléti rendőr állt sorfalban a színpad előtt. Egyikük kezében  kamerát lehetett látni, háromnegyed 3 előtt a legnagyobb számban nem tüntetőket, hanem Momentum-aktivistákat és újságírókat lehetett látni.

Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője a Facebook-oldalán nem sokkal 14 óra előtt ugyanakkor azt írta: „A parlamentnél már teljes készültség van, sok száz készenlétissel akarja biztosítani az állampárt, hogy a fideszes nagyurak megszavazzák ma a 15. alaptörvény-módosítást.”

A hatalom nem fér a bőrébe

A Kossuth téren egy ötvenes éveiben járó férfi helyszíni tudósítónknak azt mondta, nem gondolja, hogy sikert érnek el ma a blokáddal, mindenképpen megszavazzák az alaptörvénymódosítást. – Fenn kell tartani az ország figyelmét, hogy mit művel a hatalom” – mondta. Szerinte mindenképpen lankadni fog a lendület, de az is nagy eredmény, hogy lassan egy hónapja folynak a demonstrációk. – Ráadásul mindig lesznek újabb ügyek. A hatalom nem fér a bőrébe, újra és újra provokálni akar minket” - tette hozzá az úr, aki egyébként nem Momentum-szimpatizáns, hanem MSZP-s. Nem sértődik meg azon, hogy Tompos Márton lapunknak elzárkózott az MSZP-vel és a DK-val való szövetségkötéstől. – Ilyenkor mindig mindenki azt mondja, amit taktikusan mondania kell. Magyar Péter is jól csinálja, amit csinál, de országos koordinációra szükség lesz – osztotta meg velünk gondolatait.

Egyre többen lesznek?

Egy roma zászlóval érkező férfi szerint nem fog lankadni a lendület, sőt, egyre többen lesznek. Azt ő  sem hiszi, hogy sikerül megakadályozni a szavazást, de fontos kitartani a cél mellett.

Nem igazolja inkább Magyar Péter különutas stratégiáját az, hogy kétharmad közelbe mérik őket a hetekben, miközben a résztvevő pártok stagnálnak? – Nem tudom, de ha tényleg rendszerváltást akarna, itt lenne! – vágta rá.

A cél, hogy a politikusok az emberek szemébe nézzenek

Kezdés, vagyis délután 3 óra előtt 10 perccel szellősen 50-en álltak az Országház oldalában. Megjelent Magyar Márton, Magyar Péter testvére is, de ő kérdésünkre ragaszkodott ahhoz, hogy nem a Tisza Párt nevében van itt. – A Tisza Pàrt nem, szavazók viszont biztos vannak itt. A Kontroll az egyedüli média, ami minden rendezvényre elment eddig – mondta kérdésünkre. Faggattuk egy kicsit Cseh Katalint is, hogy ha már bent vannak a fideszesek, akkor ki ellen emelnek blokádot. Szerinte nincs bent mindenki, és a cél most elsősorban az, hogy a rakpart parkolóból felsétáló egyes képviselők belenézzenek az emberek szemébe. Szarvas Koppány Bendegúz szerint az is eredmény, ha egy-két most beérkező képviselő nem jut be, mert a kétharmad akkor is hiányzik.

 Klasszikus médiapolitikai eseménynek vagyunk tanúi. A momentumosok a sajtóval dokumentáltatják a fellépésüket

– vonta le a következtetést a Partizán nevében rezignáltan Gulyás Márton.

Lent tényleg a tüntetők leültek, eltorlaszolták a rakparton a mélygarázst politikusok és a sajtó előtt. Eközben a rendőrök élőláncot vontak a korlát elé, körülbelül 40 embert  zárva körbe. Jött a felszólítás, hogy a tüntetők kezdjenek oszolni, de mivel senki nem mozdult, egyesével vitték el őket, mindenkit a karjánál-lábánál fogva. Felcsendült a  „Gyülekezés alapjog!” és „Magyar rendőr velünk van!” rigmus. Azokat a momentumosokat, köztük Tóth Endrét és Sebők Évát, akiket sikerült a rendőröknek felemelniük a földről, elkezdték igazoltatni.

Négy óra előtt a Kossuth tér parkoló feletti részénél állták a rendőrök, és kiszorították a sajtó munkatársait. Gulyás Márton három rendőrrel kezdett el vitatkozik, miközben a rendőrök egyenként vitték el és igazoltatták a momentumosokat. Így járt Lőcsei Lajos és Bedő Dávid is. Négy óra után 2 perccel aztán a blokádot a rendőrök már fel is számolták. Ezt Bedő Dávid meg is erősítette. Szerinte a kétharmadot akarták megakadályozni

Láthatta mindenki mennyire fél a hatalom és Orbán Viktor! Száz rendőr kellett ahhoz, hogy elzavarják az embereket

és a sajtót a korlátról, hogy még nézni se lehessen mi történik – mondta Varsányi Áron a színpadon.

Negyed 5 előtt Szabó Bálint trombitált a 2-es metrónál. A börtön ablakában című dalt játszotta. Ekkor a momentumosok is a 2-es metró felé vonultak, tíz percen át pedig jöhetett egy újabb blokád, de a rendőrök 10 perc alatt ezt is felszámolták. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter konvojának meg kellett fordulnia miattuk.

– Úristen, rám nézett! 

– mondta az egyik momentumos lány. Fél 5 előtt mentek körbe a momentumosok, de a rendőrség lezárt mindent.

„Ez valóban nem a Pride-ról szól csak”

A parlamenti szavazás után a Varsányi Áron, a Momentum szóvivője a tüntetőknek azt üzente: ha nem állunk ki magunkért, embertársainkért és szabadságjogainkért, félő, hogy elveszíthetjük azt az esélyt, hogy a választások idején elküldhetjük őket melegebb éghajlatra, kint lehessünk az utcán, ha úgy hozza a sors. „Meg kell ijedni, mert ez valóban nem a Pride-ról szól csak” – állapította meg. Szerinte ugyanis a módosítás lényege, hogy teszünk-e még egy lépést azon az úton, ami a putyini Oroszországhoz, az erdogani Törökországhoz vezet. „Nem hagyjuk!” – skandálta a tömeg. Azt szeretnénk – folytatta Varsányi –, hogy ha befizetjük az adónkat, abból ne Mészáros Lőrinc, Lázár János vagy esetleg Rogán Barbara gazdagodjon, hanem fizessék ki a tanárokat. Ne éveket, hónapokat kelljen időpontra várni a kórházakban, ne legyen orvos- és szakemberhiány.

Soproni Tamás terézvárosi polgármester közölte, 2019-ben azt az ígéretét tette magának, hogy létre fogja hozni a normalitás egy apró szigetét a kerületben.

„Hat éve próbálunk meg hidakat építeni ott, ahol mások árkokat ásnak”

– állapította meg. Hozzátette, próbálhatunk párbeszédet folytatni, de most egyértelmű beszédre van szükség, mert „hidat építeni marha nehéz úgy, ha a másik oldalról ágyúval lőnek”, a gyülekezési jog korlátozása a szabadságunk lényegének, magjának a támadása. Amikor a keményedő hatalom a jogokat nyirbálja – folytatta –, akkor a hallgatás nem bölcsesség, hanem cinkosság. Szerinte ugyan a gyűlöletkeltők nyerésre állnak, de csak akkor győzedelmeskedhetnek, „ha ti is hazakullogtok”.

Ferencváros polgármestere, Baranyi Krisztina arról beszélt: Oroszország útjára léptünk, alaptörvénybe eddig még nem betonoztak ilyen konkrét visszalépést. Szerinte el kell érni, hogy a választáson induló erők a jó oldal nevében, a normálisok nevében „ne megúszni, hanem megnyerni akarják a témát”. Úgy tűnik – folytatta –, hogy orbánizmus nem lesz már kirekesztő gyűlöletkampány nélkül, és azért kell harcolni, hogy a következő hatalom ne feledkezhessen meg a most képviselt értékekről.

„Sziasztok! Írjátok be a naptárba, találkozunk június 28-án, a 30. Budapest Pride-on. Mert bármilyen turpisság, aljasság történt is ma a Parlamentben, Budapest Pride lesz. És ha ti is úgy akarjátok, nagyobb, szabadabb és büszkébb, mint bármikor korábban!”

– üzente a következő felszólaló, Karácsony Gergely főpolgármester. Megjegyezte, a szabadságról, a méltóságról és az igazságról is szól a módosítás, nem csak a Pride-ról. Leszögezte, vagy együtt vagyunk szabadok, vagy egyikünk sem az, és az a jogszabály, amit nem a nemzet, hanem egy párt alkot meg nem alkotmány, nem alaptörvény, csak egy tákolmány. „Aki megosztó gyűlöletre építi a várát, joggal félhet, hogy ezeket a falakat a szeretet fogja ledönteni” – hangsúlyozta. Mindenkit arra kért, „úgy álljatok ki az igazatokért, hogy soha ne feledjétek, a hidak arra valók, hogy átmenjünk rajtuk, és megtaláljuk egymást”.

Varsányi Áron meggyújtott egy füstgyertyát, utalva arra, hogy azzal tiltakoztak a gyülekezési törvény módosítása ellen, amiért megbüntették és kitiltották őket.

„Bennünket kitilthatnak, de az igazságot nem, folytatni fogjuk az ellenállást, mert ahol zsarnokság van, ott ellenállás is van”

– hangsúlyozta, hozzátéve, „ezt a harcot senki nem vívja meg helyettünk”. A résztvevőket arra kérte, menjenek el Sulyok Tamás irodájához, és „üzenjünk neki nagyon-nagyon hangosan!” A tiltakozók elindultak a Sándor-palotához.

A rendőrség a Lánchídon a tömeg útját állta, és bár egy rövid ideig úgy tűnt, a a rendőrsorfalat a tüntetőknek sikerült áttörniük, a többség nem tudott átjutni. Hamarosan pedig újabb sorfal állt fel, miközben a helyszínre még több rendőr érkezett.

„Menjetek haza!”,„Magyar rendőr velünk van!”,„Engedjetek át!”  – skandálták a tüntetők.

A rendőrség 19 óra körül közölte a tiltakozókkal, hogy a magatartásuk jogellenes, így arra szólítják fel őket, hogy fejezzék be azt és a forgalmat ne akadályozzák.

Néhányan viszont tovább tudtak menni a Sándor-palota felé, ám a Várnegyedbe ők sem jutottak fel, ott ugyanis egy újabb rendőrsorfal állta az útjukat.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a honlapján a tüntetésről azt írja, a tömeg a híd budai hídfőjénél lévő rendőrsorfalat lökdösni kezdte, és néhányan a sorfalon keresztül a Clark Ádám térre mentek, ahol a gépjárműforgalmat akadályozzák. „A rendőrség zárja a Fő utcát a Jégverem utcától, az Attila úti kereszteződésnél az Lánchíd alagutat, a Szarvas térnél a Lánchíd utcát, illetve a Palota úton érkező forgalmat a Lovas utcába irányítja. A Bécsi kapu járható. A Clark Ádám téren lévő csoport a Király lépcsőn felfelé halad az Aranybástya felé, ahol a rendőrsorfal előtt megálltak. A rendőrök a híd úttestjén lévőket felterelték a járdára.”

A Budapesti Közlekedési Központ eközben arról számol be, a Széchenyi István tér–Lánchíd–Clark Ádám tér–Alagút útvonalon lezárásra kell számítani, és több járat módosított útvonalon közlekedik:

A rendőrök a Lánchídnál és a Király lépcsőnél is igazoltattak tüntetőket. A tiltakozók elindultak visszafelé, Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője pedig a Facebook-oldalán a tüntetéssel kapcsolatban azt üzente: „Ha azt hiszik, erőszakkal meg tudnak minket állítani, tévednek. Ettől csak hétről hétre egyre többen leszünk.”

Ezek a számok sem éppenséggel arra utalnak, hogy repülőrajtban van a gazdaság.