Ha azon kapja magát, hogy késő estig folyamatosan görgeti a közösségi médiát, a vásárlási alkalmazásokat vagy a hírfolyamokat, akkor nincs egyedül. Az okostelefonok mára a mindennapi élet elválaszthatatlan részévé váltak, de az új kutatások szerint érdemes időnként letenni ezeket az eszközöket, tartani egy kis technikai méregtelenítési szünetet, mert ez nagyon jót tesz a mentális egészségünknek.
Az austini Texasi Egyetem kutatói által közzétett új tanulmány szerint azok az emberek, akik mindössze két hétre felfüggesztették az internet-hozzáférést az okostelefonjukon, jelentős javulást mutattak a hangulatukban, a közérzetükben és a koncentrálóképességben.
A résztvevők 91 százaléka jobban érezte magát egy rövid technikai méregtelenítés után, és sokuknál az antidepresszánsok szedéséhez hasonló csökkenést tapasztaltak a depressziós tünetekben
– állítja a tanulmány.
Ne felejtsük el, hogy az állandó online jelenlét viszonylag új keletű jelenség. Az internet megjelenésekor a hozzáférés jellemzően egy, a nappaliban lévő asztali számítógépre korlátozódott, ma viszont az internet folyamatosan elérhető bárki számára. Ez az átalakulás nem várt következményekhez vezetett, többek között fokozott stresszhez, szorongáshoz és a figyelem csökkenéséhez. Az egyetem kutatói 467, 18-74 év közötti résztvevőt követtek négy héten keresztül. Ez idő alatt az alanyoknak egy rövid időre le kellett tiltaniuk a telefonjukon az internet-hozzáférést. Továbbra is használhatták a telefonjukat SMS-ezésre és telefonálásra, de az internet-hozzáférés hiánya meglepő eredményeket hozott. A tanulmány szerint 71 százalékuk arról számolt be, hogy jobb lett a mentális egészsége, míg 73 százalékuk állította azt, hogy javult az általános közérzete.
Ezenkívül ez a rövid technikai méregtelenítés javította a kognitív teljesítményüket, az összpontosító-képesség emelkedése pedig mintha 10 évvel fiatalabbá tette volna őket. Minél tovább nélkülözték az internethasználatot, annál jobban érezték magukat. De a résztvevők nemcsak a folyamatos görgetést hagyták abba, hanem az így nyert időt egészségesebb tevékenységekre fordították.
Természetesen a legtöbb ember számára nem reális a teljes offline mód, de a tanulmány rámutat arra, hogy már apró lépések is nagy változásokat hozhatnak. A szakemberek azt tanácsolják, hogy kezdjék kicsiben, 30-45 perces szünetekkel, majd fokozatosan növeljék a szünetek időtartamát. Kapcsolják ki a szükségtelen értesítéseket, ezáltal is csökkentsék a zavaró tényezőket. Ha pedig már jól megy a technikai méregtelenítés, töltsönenek el egy egész napot híralkalmazások vagy közösségi média nélkül. Ehelyett menjen ki, és lépjen kapcsolatba, beszélgessen az emberekkel a való világban.