hídfoglalás;

Hangosan és haragosan tüntetni nem kell félnetek...

Több tízezer ember hónapokig tartó utcai jelenléte sem lenne garancia arra, hogy az Orbán-rendszer meghátrál, és visszavonja a gyülekezési törvény szigorítását (vagyis: a Pride betiltását). Az Orbán-rezsim eddig kizárólag akkor lépett vissza (netadó-demonstráció) vagy hátra (népszavazási kezdeményezés a vasárnapi boltzárról) az akaratától, ha nem érezte maga mögött (vagy propagandával előállíthatónak) a többséget (ez a populizmus alfája), vagy legalább az ország szűk felét. Amiből eddig rendre kétharmadot matekoztak ki. Most hazugságkampány nélkül is vélhető, hogy a választók sokasága által „bőrtangások blaszfémiájaként” azonosított Pride (jóval több annál) nem élvez elsöprő többséget (a „kevesebben tiltanák be, mint nem” aránypárban nincs meg a harcos szembeszegülés). De ez ügyben nem is többség kell a Fidesznek, hanem Magyar Péter megosztó kiállása, amivel csillapodhatna a Tisza sodrása. Persze a rogáni debilvideó és az Origo-hangulat (mondjuk: „Magyar a gyermekmegrontó homárok pártját fogja”) így is meglesz.

A tüntetés adekvát forma a rendszerrel szembeni ellenszenv kifejezésére. Igazából egy nagy egybefüggő tüntetés is lehetne az ország tizenöt éve, amiként számos alkalommal, rövidebb-hosszabb ideig, az is volt. Egy kártékony és mihaszna rezsim ellen protestálni kell és érdemes. Sokadszor írjuk e hasábokon: az Orbán-rendszer a hatalom kizárólagosságára törekedve és az autokrácia szilárdításában eltökélten még a saját alaptörvényét is megbecsteleníti percenként. Nem lehet maradása, a történelmi tévutak hulladékhalmán a helye. A tiltakozás múlhatatlan tennivaló. Az említett tízezrek kitartó utcai jelenléte azonban egyelőre hiányozni látszik a képletből.

Ez viszont nem jelenti azt, hogy még nem született meg az állhatatos tömeg a Fidesz–KDNP-kormány eltanácsolására. A közvélemény-kutatási adatok azt jelzik, megszületett, és a sikerben hívő milliók összekovácsolódni látszanak egy nagy tábor zászlaja alatt (ez a feltétele a kormányváltásnak, hacsak nem jön alaptörvény-módosítás „F betűs párt győzhet csak” címmel).

A Tisza sokféle közösségből áll, ugyanúgy, ahogy a 2010-es kormányváltást sem csak a nemzeti konzervatívok hozták létre, ezért Magyar Péternek komolyan kell vennie, hogy nem csak a jobboldalnak épít nemzetet. 

De nem gondolnánk, hogy tizenöt év jogállam-szégyenítés után egy újabb Orbán születne meg benne. Ha nem az az egyedüli célja, hogy eltörölje a Fideszt és szavazótáborát a föld színéről is (mi maradjunk a demokratikus minimumoknál), hanem az értelem egyenes nyelvén beszélve inspirál értelmes és egyenes döntéseket, azzal már bőven megteszi, amit megkövetel a színes sokaság, amit jobb híján nemzetnek hívnak. (Idegenszívűség helyett ez pusztán megértés: Orbán nemzetfogalmába nem férnek bele hatalmát fenyegető ellenségek, lásd még: poloskázós beszéd tavaszi nagytakarítással a nemzeti ünnepen, ugyaninnen dr. Sulyoknak egy szatyor értelmező kéziszótár ingyen elvihető.)

Elterelnék a Tiszát

Ma az a kérdés, kell-e tüntetni, és baj-e, hogy Magyar Péter nem teszi. Kell, és nem baj. Ennyi a rövid válasz. Bár a Tisza Párt reakcióit nézve sokan nem értenek egyet ezzel. Raskó György agrárközgazdász például azt gondolja, Hadházy Ákos nem jó szónok, aki pártháttér nélkül nem tud tömegeket megmozgatni, és magányos harcosként a rogáni kampánycsapat támogatja a háttérből azzal, hogy az állami médiában mutogatja a hídfoglalások résztvevőit. Mivel a rendőrség nem bántja őket (látványosan), ez azt mutatja, hogy el lehet foglalni hidakat is, mert ez egy demokrata állam. Szerinte a tényleges kormányellenes indulatok bemutatásához képest renyhe részvétel és a dühös városlakók reakciója kész főnyeremény a Fidesznek. Vitatkoznánk:

csak a vágyálmaiban gondolhatja a kormány (nem gondolja), hogy a keddi tüntetések intenzitása azonos a vele szembeni elégedetlenséggel, és hogy csak ezt a pár ezres tömeget kell legyűrnie. Szó sincs róla. És ezt tudják a Karmelitában is, ahol hamarosan minden eddiginél tovább tolják a kerékpárt. 

A tavasz elhozhatja az eddigi legnagyobb demonstrációkat, ahol a Tisza támogatói is felsorakozhatnak magánszorgalomból. És nem lesznek kevesebbek ettől: az átázott, rogyadozó-repedező gátnak feszülő víztömeget növelik.