Hadházy Ákos;Paks 2;

Hadházy Ákos lement Paksra és nem volt elégedett azzal, amit ott látott

Több furcsaságot is felfedezett az építkezéssel kapcsolatban. 

A helyszínen tekintette meg a Paks 2 építési munkálatait Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő.

Az ellenzéki politikus még március közepén járt a helyszínen, amiről egy csütörtöki Facebook-posztban számolt be. Mint írta, az igazgatótól és a sajtóreferenstől korrekt válaszokat kapott, ugyanakkor nem minden kérdésére érkezett felelet.

Megjegyezte, hogy a meglévő reaktorok nincsenek veszélyben, ugyanakkor az építkezésen nem látott semmilyen éppen zajló munkát. Az ötös blokk gödrét már kiásták, de jelenleg érintetlen, amit állítólag teljesen normális. A hatos blokk talajszilárdítási munkái elkészülhettek, azonban a második gödör kiásása tavaly szeptember óta nem kezdődött meg. Hogy miért nem, arra egy furcsa és egy elnagyolt” választ kapott. A „furcsa válasz” szerint az ötös blokkból kitermelt föld egy részét a hatos helyére deponálták, és azt még el kell szállítani. Én nem láttam ezt a földhegyet, és nehezen értem, mi volt ebben a döntésben a logika. Az elnagyolt válasz szerint pedig „munkaszervezési okokból” kell egy évet várni – magyarázta. Kitért arra is, hogy a leendő ötös blokk gödrének déli fala egyelőre nem omlott be, „csak” máladozik és omladozik.

A tájékoztatás szerint a mérőműszerek csupán 4 cm dőlést mutatnak, és a hatalmas földkupacot csak elővigyázatosságból hordták a helyszínre. Hadházy szerint ugyanakkor a falról soktonnás darabok töredeznek le, és a helyzet a korábban bemutatott képeihez képest is tovább romlott. Kísérői elismerték, hogy ez nem tekinthető normális állapotnak, de nem tudták megmondani, mi lehet az oka.

A jó hír, hogy az új erőművet körbevevő, föld alatti ún. résfal – amely a külső talajvíztől hivatott megvédeni az építményt – egyelőre működni látszik. A próbakutak mérései szerint a meglévő erőmű alatti talajvíz szintje nem csökkent jelentősen, annak ellenére sem, hogy az új reaktorblokk gödréből nagy mennyiségű beszivárgó vizet kellett eltávolítani. Ez különösen fontos, mivel ha elszivárogna a talajvíz a Paks 1 alól, az a reaktorok károsodásához vezethetne – fogalmazott Hadházy Ákos.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, Szijjártó Péter nemrégiben az Egyesült Államokban tárgyalt kis, gyorsan megépíthető és üzembe állítható atomerőművekről. Mindez pedig felveti annak lehetőségét, hogy a Paks 2 projekt végül nem valósul meg.

A NAV adatvédelmi okokból nem árulta el, hogy pontosan mely orosz és belorusz magánszemélyeket, valamint szervezeteket érintettek az intézkedések.