eljárás;TV2;médiahatóság;NMHH;

Törőcsik Franciska egyik jelenete

Eljárást indított a Médiahatóság a Hunyadi korhatár-besorolása miatt a TV2-vel szemben

Több bejelentés is érkezett a testülethez.

Bejelentések érkeztek a Médiatanácshoz a Hunyadi című sorozat TV2-n sugárzott első három részével kapcsolatban a kiskorúakat védő rendelkezések megsértése miatt – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Mint a közleményből kiderül, a testület eljárást indított a TV2 Zrt.-vel szemben, annak megállapítására, hogy az említett epizódok közzétételével a médiaszolgáltató megsérthette-e a klasszifikációs rendelkezéseket. Mivel a sorozat epizódjait a médiaszolgáltató a TV2 Play megnevezésű lekérhető audiovizuális médiaszolgáltatáson is elérhetővé tette, erre vonatkozóan is eljárás indult.

A közlemény felidézi, a szolgáltató

  • a sorozat első epizódját március 8-án 20 órai kezdettel a III. korhatári kategóriába (tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott) besorolva tűzte műsorra,

  • míg az ugyanaznap 21 órától közzétett második részt és a másnap ugyancsak 21 órától közreadott harmadik részt a IV. korhatári kategóriába (tizenhat éven aluliak számára nem ajánlott) tartozóként jelölte meg.

Mint megírtuk, az Indexnek a kormányközeli TV2 korábban azt nyilatkozta, „szerettük volna, ha a Hunyadi az egész család számára elérhetővé válik. Mivel a sorozat már az első részek után hatalmas népszerűségnek örvendett, szerettük volna, ha még több emberhez eljuthat. A délutáni idősávban, az erotikus jelenetek kivágásával lehetővé tettük, hogy korosztálytól függetlenül, most szombaton, mindenki élvezni tudja az első három részt”.

Apró szépséghibája ennek, hogy a sorozat továbbra is nehezen összeegyeztethető az Orbán-kormány által gyermekvédelminek nevezett törvénnyel, amely nemcsak hogy az erőszakot és a szexualitás öncélú ábrázolását, hanem a homoszexualitás bármilyen megjelenítését is csak 18-as karikával engedélyezi, aminek a TV2 eddig nem tett eleget.

A tízrészes Hunyadi egyébként minden idők legdrágább magyar tévésorozata, a magyar állam 16 milliárd forint közvetlen állami támogatással segítette a produkció elkészülését. A mű producerével, Robert Lantossal készített interjúnk ezen a linken olvasható.

Azt javasolja, hogy az EUB a jogalapok többsége tekintetében adjon helyt az Európai Bizottság keresetének a kötelezettségszegési eljárásban.