Orbán-kormány;energia;Szerbia;Magyarország;beruházás;Szijjártó Péter;kőolajvezeték;

Dubravka Dedovics és Szijjártó Péter Belgrádban

Új kőolajvezeték épül Magyarország és Szerbia között

Szijjártó Péter bejelentése szerint a megvalósíthatósági tanulmány már el is készült, így a 130 milliárdos beruházás 2028-ra le is zárulhat.

Új kőolajvezeték épülhet Magyarország és Szerbia között – jelentette be jelentette be Szijjártó Péter szerdán Belgrádban. A külgazdasági és külügyminiszter elmondása szerint a megvalósíthatósági tanulmány már el is készült, így az összességében 130 milliárd forintos beruházás 2028-ra le is zárulhat, ezáltal a két ország nem szorul majd rá másokra a két fő energiahordozó tranzitja terén. 

A tárcavezető ezt a szerb energiaügyi miniszterrel, Dubravka Dedoviccsal folytatott egyeztetését követően jelentette be. „A földgázszállításhoz képest ellentétes iránnyal egy olyan kőolajvezetéket építünk, amelynek nyomán Szerbia kőolajellátása Magyarországon keresztül lehetővé válik” – mondta.

Arra is kitért, hogy Magyarországon elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, amelyet a mai napon a Mol be is mutatott mindkét kormány képviselőinek. Emellett a szerb vezetés elfogadta az építkezéshez szükséges területrendezési szabályrendszert is. Szijjártó elmondása szerint az építkezést az idei esztendő végén, jövő év elején kezdik meg, és 2028-ra készülhet el.

A tárcavezető arról tájékoztatott, hogy itthon ehhez két fontos beruházást kell elvégezni: egyrészt bővíteni kell az ukrán-magyar határt Százhalombattával összekötő vezeték kapacitását, másrészt innen egy teljesen új, 190 kilométer hosszú vezetéket kell építeni a szerb határig. Mint közölte, az új vezeték kapacitása évi 4,5 millió tonna körül lesz, és ezzel lehetővé válik a pancsovai kőolajfinomító, illetve Szerbia kőolajellátása teljes egészében Magyarországon keresztül.

Szijjártó Péter szerint azért indokolt egy új vezeték építése, mert „nem mindegyik ország megbízható tranzitország, és néhány ország csúnyán megbukott” azon a teszten, amit szolidaritásnak hívnak. Hogy melyik országokra gondolt, azt az MTI szerint nem közölte. 

A főpolgármester azt akarja, hogy kezdődjenek meg a tárgyalások Rákosrendezőről az Orbán-kormány és Budapest között.