„44 nap sem volt elég Lázár János miniszternek, hogy válaszoljon egy rövidke levélre, kénytelen vagyok hát így, nyílt levél formájában megismételni: kezdődjenek meg a tárgyalások Rákosrendezőről az Orbán-kormány és Budapest között” – közölte Karácsony Gergely főpolgármester a Facebook-oldalán.
Bejegyzésében felidézte, hogy február 17-én kezdeményezte a tárgyalások haladéktalan megkezdését, és azóta immár hivatalosan is Budapest Rákosrendező tulajdonosa, Lázár János pedig a kormányfő által kijelölt tárgyaló.
„Akkor? Mire várunk? Lehet, hogy egy arab milliárdos jobban érdekelné a kormányt, de ez a nemzet fővárosa”
– fogalmazott a főpolgármester.
Karácsony Gergely kiemelte, hogy a hat héttel ezelőtti levele rögzíti a tárgyalás alapelveit, ezek a következők:
a magyar államnak évtizedes adóssága, hogy Rákosrendező olyan állapotba került, amilyenben most leledzik; ennek orvoslása, a területnek a budapestiek érdekeit szolgáló fejlesztése minden magyar ember közös ügye.
a terület fejlesztése során a budapestiek érdeke az első, az megelőz mindenfajta befektetői érdeket. Olyan városfejlesztésre van szükség, amely választ ad a közös jövőt érintő legfontosabb kihívásokra.
a magyar állam a budapestieknek mindazzal tartozik, amit az arab befektetővel szemben vállalt.
a vevő az eladó által vele közölt adásvételi szerződésben szereplő minden vevői kötelezettséget vállal. Olyat viszont ne kérjen számon rajtuk az állam, amit az arab befektetőtől sem várt el a szerződésben.
a területre vonatkozó korábbi, széleskörű szakmai konszenzussal övezett stratégiai dokumentumok (Rákosrendező térségének fejlesztési tanulmányterve, a Rákosrendező fölötti híd és kapcsolódó úthálózatát tartalmazó tanulmánytervek, vasútfejlesztési stratégia és tervek) alapján kell a városfejlesztési mestertervet elkészíteni. A területen 90 méternél magasabb toronyház nem épülhet.
a területet az ott elhelyezett hulladéktól mielőbb meg kell szabadítani, ennek költségét annak kell viselnie, aki a hulladékot ott letette. A be nem azonosítható szennyezőtől származó, kommunális hulladékot önkéntesen vállalják elszállítani.
A főpolgármester a nyílt levélben azt üzente, meg kell állapodni
az osztatlan közös tulajdonú telkek használatáról. A használati megállapodás megkötése után történik a terület birtokbaadása, amely a hulladékok elszállítása megkezdésének is az alapja.
a terület kármentesítéséről és annak (különösen az állami hulladék elszállításának) költségei viseléséről olyan módon, hogy a hulladék elszállítása a birtokbaadást követően haladéktalanul megkezdődhessen.
a Rákosrendezőre vonatkozó jogalkotási és más kormányzati intézkedések tartalmáról.
az állami infrastrukturális fejlesztések tartalmáról.
Van hát dolog elég, mindez egy világos alapelv alapján: ami az arab milliárdosnak járt volna, az a budapestieknek is jár – közölte Karácsony Gergely, hozzátéve, hogy várja Lázár Jánost a tárgyalásra.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Rákosrendező vasútüzemhez nem szükséges 85 hektáros területét Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek kormánya közötti nemzetközi megállapodásban foglaltak alapján az arab fél által kijelölt befektetőnek adták el, csakhogy az érintett ingatlanokon a Budapest Közművek Zrt. és a Stockton Zrt. elővásárlási joga állt fenn. Utóbbi nem élt ezzel, a BKM viszont jelezte igényét, így a főváros a hatalmas belvárosi terület tulajdonosa a 12,7 milliárdos első vételár részlet megfizetése után. A terület birtokbavételének további feltétele az ingatlanok használati megosztását szabályozó szerződés megkötése a MÁV Zrt.-vel.
A BKM utalta a 12,7 milliárdot, Karácsony Gergely pedig közölte, hogy Rákosrendező a budapestiekéZöld jelzést kapott a fővárosi önkormányzat a Rákosrendező-projektre, az igazi játszma csak most kezdődik