Amennyiben Orbán Viktor megjelenne a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) megalapításának 200. évfordulója alkalmából májusban tartandó ünnepi ülésen, a résztvevők jelentős része tiltakozásképpen elhagyná a termet – áll abban a nyilatkozatban, amelyet az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya fogalmazott meg.
A köztestület a dokumentumot a Válasz Online számára küldte meg. Az akadémikusok ezzel Orbán Viktor március 15-ei, „poloskázós” beszédére reagáltak így.
Az állásfoglalást olyan neves tudósok is támogatták, mint Chikán Attila, aki az első Orbán-kormány idején töltött be miniszteri posztot, valamint Vékás Lajos jogászprofesszor, aki közreműködött az új polgári törvénykönyv és büntetőtörvénykönyv kidolgozásában.
A miniszterelnök a 2025. március 15-i állami ünnepségen elmondott beszédében több tekintetben is átlépte azokat az írott és íratlan normákat, amelyeket egy jogállamban a miniszterelnök semmiképpen sem léphet át. Erkölcsileg elfogadhatatlan, jogi felelősséget is felvető, az újkori történelmet ismerve pedig kimondottan veszélyes magatartásnak tartjuk a különféle társadalmi csoportok nagy nyilvánosság előtt történő, uszító jellegű dehumanizálását, hasonlóképpen a tendenciózus utalásokat arra, hogy bizonyos közösségek túl régóta élnek az országban, és túl sok mindent éltek túl” - fogalmaztak.
Előre kiszámolt lépés volt a poloskázásOrbán Viktor poloskataposó-aknái és a kénytelen Tisza-kanyarulatokA javaslatot Földi András, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) jogi karának professor emeritusa, Mihályi Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára és korábbi helyettes államtitkára, valamint Vörös Imre volt alkotmánybíró, az MTA rendes tagja nyújtotta be.
A Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának tagsága a javaslatot egyhangúlag, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a március 26-án megtartott hibrid ülésen, amelyen személyesen és online is részt lehetett venni. Az osztály egyúttal felkérte elnökét, Halmai Pétert – Széchenyi-díjas közgazdászt, az MTA rendes tagját, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzorát –, hogy jelezze az MTA Elnöksége felé:
amennyiben Orbán Viktor személyesen megjelenik a 2025 májusára tervezett jubileumi közgyűlésen, számítani kell arra, hogy sok résztvevő tiltakozásul elhagyja majd az üléstermet.
A javaslat elfogadását élénk vita előzte meg, végül azonban teljes támogatást kapott.
A KNYF elutasította az Orbán Viktor poloskázó beszéde miatt tett feljelentéstSulyok Tamás szerint nincs semmi megosztó Orbán Viktor poloskázó beszédében