Japán;kártérítés;halálbüntetés;

Rekordösszegű kártérítést ítéltek meg az ártatlanul halálsorra küldött japán férfinak

Csaknem ötven évig élt egy japán férfi úgy, hogy bármelyik pillanatban megkaphatta volna a hírt: hamarosan felakasztják. Ugyan óriási összegű kártérítést kap, azonban a tönkretett életét pénzzel sosem tudják kompenzálni.

217 millió jen (1,45 millió dollár) kártérítést ítéltek meg egy japán férfinak, aki csaknem 50 évet töltött börtönben halálraítéltként, mielőtt felmentették a vádak alól – írja a BBC. A 89 éves Iwao Hakamatát, aki egy misofeldolgozó üzemben dolgozott, 1968-ban találták bűnösnek egy négyes gyilkosságban, amelyben a főnöke, annak felesége és két tinédzser gyermekük vesztette életét. A négy holttestet 1966-ban találták meg a család shizuokai házában, amely leégett. Mind a négy áldozatot halálra késelték, mielőtt kigyulladt a házuk. A hatóságok azzal vádolták Hakamatát, hogy meggyilkolta a családot, felgyújtotta az otthonukat, és 200 ezer jen készpénzt lopott el. A férfi kezdetben tagadta, hogy ezt tette volna, de később a napi 12 órán át tartó verések és kihallgatások hatására beismerő vallomást tett. 1968-ban halálra ítélték. Az ügyvédei évekig azzal érveltek, hogy az áldozatok ruháin talált DNS nem egyezik a vádlottéval, és azt állították, hogy a bizonyítékokat meghamisították. Noha 2014-ben elkezdték újratárgyalni az ügyét, és Hakamata kiszabadult a börtönből, az elhúzódó jogi eljárások miatt azonban csak tavaly szeptemberben mondták ki: a férfi ártatlan. Emberek százai gyűltek össze Shizuoka bíróságán, amikor a bíró kimondta a felmentő ítéletet, és hangosan éljeneztek, kinyilvánítva szolidaritásukat a meghurcolt emberrel.

Ügyvédei a lehető legmagasabb kártérítést kérték, azzal érvelve, hogy a 47 év fogva tartás – amely a világon a leghosszabb ideig tartó volt – megviselte Hakamata mentális egészségét. Kunii Koshi bíró, aki helyt adott a kérésnek, egyetértett azzal, hogy az ártatlanul bebörtönzött és halálra ítélt férfi rendkívül súlyos lelki és fizikai fájdalmakat szenvedett el. A kártérítést a japán állam állja, az ügyről a helyi média úgy fogalmazott, mint az ország történetének legnagyobb kifizetéséről egy bűnügy miatt.

Az ügy komoly kérdéseket vetett fel Japán igazságszolgáltatási rendszerével kapcsolatban, felmerült az újratárgyaláshoz szükséges idő problémája és a kényszerű vallomások vádja is. Japánban egyébként ritka a perújítás halálos ítéletek ügyében, a Hakamata-per mindössze az ötödik ilyen eset volt az ország háború utáni történetében. Az Egyesült Államok mellett Japán az egyetlen G7-ország, amelyben még mindig van halálbüntetés. A halálraítélteket néhány órával korábban értesítik a felakasztásukról.

Dinamikusan növekszik a növényi alapú étrendek népszerűsége, egyre több szabadalmat nyújtanak be az élelmiszergyártók is az alternatív fehérjeforrásokra. Vajon élhetnénk-e hús nélkül?