Donald Trump már az első elnöki ciklusa ideján kilátásba helyezte, hogy az Egyesült Államok megszerzi a Grönland feletti irányítást, de januári hivatala lépése után emelte a tétet, s többször felvetette, hogy „így vagy úgy”, de kormánya átveszi az irányítást stratégiailag fontos elhelyezkedésű, ásványokban gazdag hatalmas sziget felett.
Az újabb eszkaláció oka, hogy hívatlan küldöttség érkezik holnap az alig 57 ezer lakosú Grönlandra, élén Usha Vance-szel, JD Vance amerikai alelnök feleségével, amit a helyi vezetők provokációnak tartanak. A Fehér Ház közlése szerint az úthoz Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Chris Wright energiaügyi miniszter is csatlakozik. Ők ketten meglátogatják a sziget egyetlen még működő amerikai katonai bázisá, Pituffikban, amely az Európából Észak-Amerikába vezető legrövidebb légi útvonal mentén található és létfontosságú a ballisztikus rakétákra figyelmeztető rendszer számára. Ezután csatlakoznak majd Usha Vance-hez, hogy vele együtt történelmi helyszíneket keressenek fel és élvezzék a helyi kulturális életet, például részt vegyenek egy kutyaszán versenyen.
Dániában és Grönlandon haraggal és tehetetlen dühvel fogadták a látogatás hírét. Múte Boroup Egede leköszönő miniszterelnök a látogatást politikai beavatkozásnak nevezte, tekintettel a két héttel ezelőtti választásokra, amelyek nem arról tanúskodtak, hogy a többség az Egyesült Államokkal való szorosabb kapcsolatra vágyna.
A győztes demokratákat vezető Jens-Frederik Nielsen, a valószínű leendő kormányfő azt állította, hogy a Washington által a koalíciós tárgyalások időszakára tett látogatás a „tisztelet hiányát” mutatja. Ugyanakkor azt ígérte, nem hagyják magukat befolyásolni, kellő időt szánnak egy szilárd koalíciót létrehozására, mert különben „még kiszolgáltatottabbá válhatunk a nyomásnak”.
A Trump legközelebbi hívének számító Mike Waltz látogatását Múte Boroup Egede külön is provokációnak nevezte. Mette Frederiksen dán minisztrelnök azonban ennél is tovább ment, a TV2-nek adott keddi nyilatkozatában „elfogadhatatlan nyomásnak” nevezte az Egyesült Államok lépéseit, és megismételte, hogy ezek „nem választhatóak el” az amerikai részről január óta tett egyre határozottabb nyilatkozatoktól. "Egyértelmű, hogy amikor ilyen látogatást tesznek, és a grönlandi politikusok egyértelműen azt mondják, hogy nem akarják a látogatást, akkor azt nem lehet tiszteletteljesként értelmezni" - tette hozzá.
Donald Trump ugyanis hétfőn újabb olajat öntött a tűzre: kabinetjének ülése után újságíróknak azt mondta, hogy grönlandi „tisztviselők” kérték Washingtontól, hogy küldjenek egy csapatot a szigetre. „A grönlandi emberek arra kérnek minket, hogy menjünk oda” – állította. "Csak a tények kedvéért, Grönland kormánya nem küldött meghívót sem magán-, sem hivatalos látogatásra" - szögezte le Facebook-bejegyzésében a nuuki kormány. Pipaluk Lynge, a parlament kül- és biztonságpolitikai bizottságának elnöke a Politicónak megerősítette, hogy Trump állításai „nem igazak”. Hozzátette, tiltakozást terveznek Usha Vance Sisimiutba érkezése miatt, miután az elmúlt hetekben két másik demonstrációt is tartottak Trump azon szándéka ellen, hogy átvegye az elenőrzést Grönland felett.
Nem ez az első eset, hogy Trump szűk körének valamely tagja Grönlandra utazik az elnök annektálási javaslatai közepette – fia, ifjabb Donald Trump már januárban ott járt, de a Dániához tartozó autonóm terület visszautasította a Trump-adminisztráció nyomulását. A second lady, Usha Vance közelgő látogatásának kontextusában azonban sokan felidézték JD Vance Fox Newsnak adott múlt havi interjúját, amelyben lelkesen éltette Trump Grönland megszerzésére vonatkozó javaslatait. A február 20-i interjúban az alelnök azt fejtegette: hogy Dánia „nem teszi a dolgát és nem jó szövetséges”, ha nem ellenzi a szigetet körülvevő tengeri útvonalak kínai és orosz használatát. Azzal vádolta a dán kormányt, hogy korlátozza az Egyesült Államok hozzáférését „a nemzetbiztonsága számára igazán fontos” területhez, a kérdés egyetlen megoldásának pedig azt nevezte, ha az USA „nagyobb területi érdekeltséget szerez Grönlandon”. Trump ha kell elfoglalja a szigetet, mondta, „mert nem érdekli, mit visítoznak az európaiak, csak az, hogy az amerikai állampolgárok érdekeit helyezze előtérbe”.
Brian Hughes, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője a hét végén igyekezett eloszlatni a felháborodást, azt állítva, hogy a látogatás célja olyan partnerségekre építeni, amelyek tiszteletben tartják Grönland önrendelkezését és elősegítik a gazdasági együttműködést. "Ez egy látogatás Grönlandról, annak kultúrájáról, történelméről és emberekről, valamint hogy részt vegyen egy kutyaszán versenyen, amelyet az Egyesült Államok büszkén támogat, ez ilyen egyszerű" - mondta Hughes.
A fejlemények azonban nem erre utalnak. A Sermitsiaq grönlandi hírügynökség jelentése szerint vasárnap este két amerikai Hercules katonai szállítógép érkezett Grönland fővárosába, Nuukba, biztonsági személyzettel és golyóálló járművekkel. Mintegy 60 rendőr Dániából is megérkezett aznap – jelentette a KNR állami műsorszolgáltató.
Grönland gazdag nyersanyagokban, köztük az új technológiák fejlesztéséhez elengedhetetlen ásványi anyagokban. Stratégiai jelentőségét emellett az adja, hogy az Északi-sarki-óceán jégtakarójának klímaváltozás okozta zsugorodása miatt, egyre élénkül a hajózás környező tengeri útvonalakon. Ám a sziget kormánya és Dánia is kormánya is ellenzi az Egyesült Államok nemzetközi jogra fittyet hányó nyomulását. Mette Frederiksen dán miniszterelnök kijelentette, hogy az amerikai küldöttség kéretlen látogatását komolyan veszik. Hangsúlyozta, hogy Dánia együttműködést szeretne a NATO-szövetséges Egyesült Államokkal, de csakis a szuverenitás alapvető szabályai alapján, hozzátéve, hogy Koppenhága és Grönland jövőbeli kormánya egyaránt részt vesz a szigettel kapcsolatos tárgyalásokon az Egyesült Államokkal.