A török ellenzéki politikai erő, a Köztársasági Néppárt (CHP) a tisztségéből hivatalosan vasárnap leváltott isztambuli polgármestert, Ekrem Imamoglut választotta elnökjelöltjének. Özgür Özel pártvezető egy isztambuli tüntetés résztvevői előtt elmondta, hogy elsöprő volt a részvétel: az 1,7 millió CHP-tagból 1,6 millióan szavaztak, s ezzel az 53 éves Imamoglut hivatalosan is Recep Tayyip Erdogan török elnök kihívójának tekintik. A leváltott polgármester volt az egyedüli jelölt a CHP szavazásán.
Mint Özel rámutatott, igazi szolidaritási szavazás zajlott. Sokan voksuk leadásával jelezték a hatalom számára, hogy elítélik a kormányzat nyilvánvaló politikai leszámolását, vagy ahogy sokan fogalmaztak, puccsát. Több millió olyan személy és élt szavazati jogával, akik nem is tagjai a CHP-nak. A CHP adatai szerint ugyanis összesen legalább 13 millióan voksoltak Imamoglura, tehát jóval többen a CHP tagságának számánál. Törökország lakosságának száma 85,6 millió.
Imamoglut eredetileg korrupcióval terrorizmussal vádolták, de vasárnap, vizsgálati fogságba helyezésekor „csak” az előbbi vád hangzott el vele szemben. Az illetékes bíróság ezzel kapcsolatban azt közölte, bár erős a gyanú, hogy fegyveres terrorista szervezetet támogatott, előzetes letartóztatása azért volt szükségestelen, mert már eldőlt, hogy pénzügyi bűncselekmények miatt letartóztatják. (Azzal vádolják, hogy együttműködött a Törökországban terrorszervezetnek tartott Kurd Munkáspárttal.)
Az ankarai belügyminisztérium Imamoglu előzetes letartóztatásának elrendelése után visszavonta polgármesteri tisztségét. Ugyanakkor továbbra sem világos, hogy a kormányzat kinevezi-e saját megbízottját a metropolisz irányítására.
Imamoglu maga jelentette be, hogy nem akar meghajolni a törökországi politikai nyomás előtt. "Kéz a kézben fogjuk felszámolni ezt a csapást, s tüntetjük el a demokráciánkon esett fekete foltot" – mutatott rá Erdogan elnök riválisa vasárnap a X. platformon. Arra kérte támogatóit, ne veszítsék el a reményt.
Vasárnap ismét több százezren vonultak utcára. Isztambulban tüntetők ezrei gyűltek össze a polgármesteri hivatal épülete előtt annak ellenére, hogy a mintegy 15 milliós metropoliszban betiltottak mindenfajta megmozdulást. Özgür Özel, a CHP vezetője egymillió résztvevőről beszélt. Jelentések szerint a rendőrség vízágyút és könnygázt vetett be a tüntetők ellen. Ankarában, ahol jelenleg szintén tüntetési tilalom van érvényben, több ezren tiltakoztak. Török beszámolók szerint 2013 óta nem voltak ilyen jelentős megmozdulások Törökországban.
Mansur Yavas ankarai polgármester, aki a CHP-n belül Imamoglu ellenlábasának számított, teljes szolidaritásáról biztosította a letartóztatott városvezetőt. A történteket az igazságszolgáltatási rendszer szégyenének nevezte.
Imamoglu, aki több közvélemény-kutatás szerint megverné Erdogant az elnökválasztáson, korábban rágalmazásnak nevezte az ellene felhozott vádakat. Az elnökválasztást 2028-ra tervezik. Feltételezések szerint azonban előrébb hozzák a voksolás időpontját: Erdogan meg akarja kerülni azt az előírást, amely szerint egy elnök csak két mandátumot vállalhat.
Imamoglu bebörtönzése sokkhullámokat váltott ki Törökországban. Sokan csak most ébredtek rá: a hatalom nem akar szabad választást rendezni. "Nem tartozom egyetlen párthoz sem, még abban sem vagyok biztos, hogy rá szavaztam volna"- mondta egy a tüntetéseken részt vevő 19 éves diák a Le Figaro francia lapnak. "Ami felháborít, hogy a hatóságok illegális eszközökkel próbálják elvenni a szavazati jogunkat”. Barátja pedig így vélekedett: „Az elnök most meg akarja választani ellenfeleit, kiiktatni azokat, akik megverhetik. Már nincsenek korlátai!".
"Elaludtunk Törökországban, felébredtünk Oroszországban" - írta Yildiray Ogur, neves újságíró X hálózatán. Ezzel jól összegezte azt, hogyan éreznek most sokan Törökországban. Számos polgár számára Imamoglu letartóztatása egy vörös vonal átlépését, a látszatdemokrácia teljes összeomlását jelenti. Erdogan rezsimjét azonban nem könnyű megbuktatni: a belbiztonsági erők hűek a rezsimhez.